reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Wypłata zasiłków

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Kto wypłaca zasiłek?

Jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, to wypłaca zasiłek pracownikom. Gdy zatrudnia mniejsza ilość pracowników to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje ten ciężar na siebie i wypłaca zasiłek za zasiłki za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie trwania ubezpieczenia oraz za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

W jakich terminach wypłaca się świadczenia?

Obowiązkiem osoby niezdolnej do pracy jest złożenie bezpośrednio lub za pomocą pełnomocnika zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek. Płatnik przekazuje to zaświadczenie niezwłocznie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Podaje jednocześnie datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.

Kiedy roszenia o zasiłki się przedawniają?

O zasiłek należy się ubiegać w terminie do sześciu miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Po upływie tego okresu prawo do zasiłku wygasa.
Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn od nas niezależnych, termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia ustała.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Jeżeli niewypłacenie zasiłku w całości lub w części spowodowane zostało błędem oddziału ZUS prawo do zasiłku przedawnia się po upływie trzech lat.

Decyzje i odwołania w sprawach świadczeń?

O ustalenie uprawnień do zasiłku możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS w formie decyzji (np. w sytuacji, kiedy zobowiązany do wypłaty świadczenia jest nasz płatnik-pracodawca, a odmawia nam prawa do zasiłku, z czym się nie zgadzamy).
W razie odmowy prawa do zasiłku ZUS wydaje decyzję odmowną, która powinna być wydana najpóźniej w terminie 30 dni od daty złożenia przez nas dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Od decyzji możemy wnieść odwołanie do sądu rejonowego - sądu (wydziału) pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się na piśmie, nie bezpośrednio do sądu, lecz za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. Od wyroku sądu rejonowego przysługuje nam także odwołanie do sądu okręgowego, które powinno być wniesione 14 dni.

Zobacz też: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama