| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku


Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Podstawa zasiłku, wyliczana jest ze średniego wynagrodzenia, jakie otrzymywaliśmy na rok przed chorobą. Dla osób opłacających samodzielnie składki (np. prowadzących działalność gospodarczą) wysokość zasiłku jest obliczana z opłaconej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.

Jeżeli jednak między okresami pobierania zasiłków (bez znaczenia, czy to świadczenia tego samego czy innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo.

Oznacza to, że jeśli np. w styczniu 2010 r. pracownik był chory 3 dni, to wysokość wynagrodzenia chorobowego będzie ustalona z uwzględnieniem jego zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Gdyby ten sam pracownik w lutym 2010r. chorował znowu przez np. 13 dni, to zostanie przyjęta taka sama podstawa wynagrodzenia chorobowego jak w styczniu. A więc z zarobków z całego 2009r., a nie z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r. Dzieje się tak, ponieważ od ostatniego zwolnienia lekarskiego w styczniu 2010r. nie było 3 miesięcznej przerwy.

Zobacz również serwis: Praca

Przy czym należy pamiętać, że aby podstawa danego świadczenia została ustalona na nowo, muszą upłynąć pełne 3 miesiące kalendarzowe.

Kobieta przebywa na zasiłku chorobowym od 1 stycznia 2010 r. do 14 marca 2010r., a 15 czerwca 2010r. rodzi dziecko i od tego dnia należy jej się zasiłek macierzyński.

Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego od 12 stycznia 2010r. jest ustalana ze średnich zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Pomiędzy 17 marca a 15 czerwca nie upływają 3 pełne miesiące kalendarzowe, więc wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie ustalana na nowo, w konsekwencji będzie taka sama jak chorobowego zakończonego 17 marca 2010 r.

Podstawa zasiłku macierzyńskiego byłaby przeliczana na nowo z okresu czerwiec 2009r. – maj 2010r., gdyby przed porodem kobieta przepracowała bez zwolnień lekarskich pełne miesiące: marzec, kwiecień i maj 2010r.

Dla pracownika zatrudnionego na pełny etat, podstawa miesięczna przysługujących zasiłków nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne, pomniejszone o 13,71% składek finansowanych przez osobę ubezpieczoną. Dlatego przy obliczaniu podstawy następujących po sobie świadczeń może dojść do zmiany, pomimo przerwy pomiędzy nimi krótszej niż 3 miesiące, jeżeli z wyliczeń wynika, że podstawę danego zasiłku trzeba podnieść do minimalnej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »