REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku

Ewa Zawislak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Podstawa zasiłku, wyliczana jest ze średniego wynagrodzenia, jakie otrzymywaliśmy na rok przed chorobą. Dla osób opłacających samodzielnie składki (np. prowadzących działalność gospodarczą) wysokość zasiłku jest obliczana z opłaconej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jednak między okresami pobierania zasiłków (bez znaczenia, czy to świadczenia tego samego czy innego rodzaju) nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo.

Oznacza to, że jeśli np. w styczniu 2010 r. pracownik był chory 3 dni, to wysokość wynagrodzenia chorobowego będzie ustalona z uwzględnieniem jego zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Gdyby ten sam pracownik w lutym 2010r. chorował znowu przez np. 13 dni, to zostanie przyjęta taka sama podstawa wynagrodzenia chorobowego jak w styczniu. A więc z zarobków z całego 2009r., a nie z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r. Dzieje się tak, ponieważ od ostatniego zwolnienia lekarskiego w styczniu 2010r. nie było 3 miesięcznej przerwy.

Zobacz również serwis: Praca

Przy czym należy pamiętać, że aby podstawa danego świadczenia została ustalona na nowo, muszą upłynąć pełne 3 miesiące kalendarzowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kobieta przebywa na zasiłku chorobowym od 1 stycznia 2010 r. do 14 marca 2010r., a 15 czerwca 2010r. rodzi dziecko i od tego dnia należy jej się zasiłek macierzyński.

Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego od 12 stycznia 2010r. jest ustalana ze średnich zarobków z okresu styczeń-grudzień 2009r. Pomiędzy 17 marca a 15 czerwca nie upływają 3 pełne miesiące kalendarzowe, więc wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie ustalana na nowo, w konsekwencji będzie taka sama jak chorobowego zakończonego 17 marca 2010 r.

Podstawa zasiłku macierzyńskiego byłaby przeliczana na nowo z okresu czerwiec 2009r. – maj 2010r., gdyby przed porodem kobieta przepracowała bez zwolnień lekarskich pełne miesiące: marzec, kwiecień i maj 2010r.

REKLAMA

Dla pracownika zatrudnionego na pełny etat, podstawa miesięczna przysługujących zasiłków nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne, pomniejszone o 13,71% składek finansowanych przez osobę ubezpieczoną. Dlatego przy obliczaniu podstawy następujących po sobie świadczeń może dojść do zmiany, pomimo przerwy pomiędzy nimi krótszej niż 3 miesiące, jeżeli z wyliczeń wynika, że podstawę danego zasiłku trzeba podnieść do minimalnej.

Nie ma również znaczenia dla przeliczania podstawy świadczenia, jakiego rodzaju zasiłki są nam kolejno wypłacane. Nie jest ważne, czy ubiegamy się o zasiłek chorobowy przed którym pobieraliśmy wynagrodzenie chorobowe, czy też wnioskujemy o zasiłek opiekuńczy po uprzednio pobieranym zasiłku macierzyńskim. Ważna jest długość przerwy pomiędzy okresami wypłacanych świadczeń i to ona decyduje jakie zarobki będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości danego świadczenia.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobierała kolejno:
1) zasiłek opiekuńczy w okresie od 25 do 30 października 2009r.,
2) zasiłek chorobowy w okresie od 1 lutego do 12 lutego 2010r.,
3) zasiłek chorobowy w okresie od 24 lutego 2010r. do 30 marca 2010r.,

Od 31 marca 2010r. osobie tej przysługuje zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka.
Wysokość kolejnych świadczeń dla tej osoby będzie wyliczana ze średnich podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, od których zostały opłacone składki chorobowe.

I tak:
Podstawa zasiłku opiekuńczego wskazanego w pkt 1) będzie ustalona ze średniej podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej działalność z okresu październik 2008 r. – wrzesień 2009 r.

Podstawa zasiłku chorobowego za okres wskazany w pkt 2) będzie ustalana na nowo, ponieważ od ostatniego zasiłku upłynęły pełne 3 miesiące kalendarzowe (listopad, grudzień, styczeń). Do obliczenia wysokości zasiłku będą więc brane pod uwagę podstawy wymiaru składek prowadzącej pozarolniczą działalność z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Podstawa zasiłku chorobowego przysługującego w okresie podanym w pkt 3) nie będzie ustalana na nowo, ponieważ nie upłynęły 3 miesiące przerwy od ostatniego zwolnienia lekarskiego. Wysokość świadczenia będzie więc obliczona od podstawy zasiłku ustalonej poprzednio, z okresu luty 2009 r. – styczeń 2010r.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przysługującego od 31 marca 2010r. będzie taka sama jak zasiłku chorobowego pobieranego bezpośrednio przed macierzyńskim, ponieważ nie było żadnej przerwy pomiędzy tymi świadczeniami, a nie ma znaczenia fakt, że są to zasiłki różnego rodzaju.

Podstawa świadczenia będzie mimo wszystko również obliczona na nowo w przypadku, kiedy pracownikowi zmieniono wymiar czasu pracy od momentu pobierania ostatniego świadczenia. Wtedy do podstawy zasiłku należy wziąć pod uwagę tylko wynagrodzenie uzyskane już po zmianie etatu, nawet jeśli od ostatniego zasiłku nie upłynęły 3 miesiące.

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy pobierała zasiłek opiekuńczy od 10 do 12 listopada 2009 r. Od stycznia 2010r. pracuje w wymiarze 6/8 etatu. W dniu 20 marca 2010 r. zachorowała. Podstawa wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres bieżącego zwolnienia lekarskiego będzie ustalona na nowo, z zarobków uzyskanych tylko za miesiące styczeń i luty 2010r. , a więc po zmianie etatu.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
69,00 zł albo 113,00 zł na dojazdy lub zakwaterowanie dla dziecka, które uczy się poza miejscem zamieszkania. Sprawdź jak dostać.

Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania to dodatek do zasiłku rodzinnego. Może przybrać dwie postaci i w zależności od tego mieć dwie różne wysokości.

Pełnia Różowego Księżyca 2024. Kiedy wypada? Co jeszcze nas czeka?

Kiedy wypada pełnia Różowego Księżyca w 2024 r.? Skąd taka nazwa? Czy rzeczywiście na niebie zobaczymy różowy Księżyc? Co jeszcze można zobaczyć w okolicach tej nocy?

Dzień Ziemi 2024. Stan środowiska naturalnego zależy od nas - o czym powinniśmy pamiętać?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na stan środowiska, wyzwania zrównoważonego rozwoju, promocję systemowych i indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu oraz budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. O czym powinniśmy pamiętać nie tylko podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi?

Czyste Powietrze 2024. Pompy ciepła na nowych zasadach

22 kwietnia 2024 r. zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa zaś okres przejściowy, a po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.

REKLAMA

Ulga podatkowa na dziecko. Kiedy wyniesie 1 112,04 zł, 2 000,04 zł, 2 700 zł, a kiedy 4 224,12 zł?

Jeśli wychowujesz dziecko, możesz skorzystać z ulgi podatkowej, która pozwoli Ci na płacenie mniejszego podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla Ciebie i jak z niej skorzystać.

Prawie 200 zł dodatku na dziecko miesięcznie. Tylko dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdź, jak dostać świadczenie.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na przyznanie im specjalnego dodatku. Jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, w tym m.in. od ilości posiadanych dzieci, od wysokości dochodów rodziny oraz od tego, czy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA