| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Osoby uprawnione do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce albo ojcu;
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny;
  • opiekunowi faktycznemu dziecka.

Kiedy nie można otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego

Uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego będzie niemożliwe, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawdo emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Świadczenie nie przysługuje, gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobową opiekę np. w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu. Wyjątkiem są tu zakłady opieki zdrowotnej.

Pomocy finansowej nie uzyska również osoba, której dziecko w związku z kształceniem czy rehabilitacją przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego to 520 zł miesięcznie.

Prawo do świadczeń nie przysługuje rodzicom zastępczym. Wyjątkiem są rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.

Nie można otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje w sytuacji, gdy osoba w rodzinie jest uprawniona do otrzymywania za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie może otrzymać małżonek

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Przepis ten budzi wiele kontrowersji. Niewykluczone, że gorsza sytuacja małżonka ulegnie zmianie. Wnioskuje o to Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz również: Wzór wniosku o świadczenie pielęgnacyjne

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »