reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje:
1. rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2. opiekunowi faktycznemu dziecka;
3. osobie uczącej się.

Osoby te są uprawnione do otrzymania świadczenia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 złotych. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, dochód na osobę nie może być wyższy niż 583,00 złote.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Uprawnieni rodzice oraz opiekunowie dziecka mogą pobierać zasiłek na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia lub do ukończenia do 21. roku życia, gdy dziecko uczy się. Dziecko niepełnosprawne jest uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego do ukończenia 24. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub kontynuuje naukę w szkole wyższej.
Wysokość zasiłku rodzinnego to kwota 44,00 złote miesięcznie na dziecko do ukończenia piątego roku życia. Starsze dziecko w wieku do 18 lat otrzyma zasiłek w wysokości 56,00 złotych. Dziecku w wieku od 19 do 24 lat przysługuje zasiłek w kwocie 65,00 złotych.

Wypłata świadczenia za granicą

Sytuacja komplikuje się, gdy jedno z rodziców pracuje za granicą, drugie zaś nie pracuje. W takim przypadku przepisy unijne stanowią, iż do wypłaty świadczeń właściwy jest kraj pracy rodzica.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny wypłacony osobie, która stała się uprawniona do świadczeń rodzinnych w innym państwie jest świadczeniem nienależnie pobranym. W związku z tym istnieje obowiązek jego zwrotu.

Świadczenie należy zwrócić wraz z odsetkami za okres od dnia, w którym rodzic stał się uprawniony do wypłaty świadczeń za granicą do dnia wydania decyzji uchylającej decyzję o przyznaniu świadczeń.

W 2009 r. regionalne ośrodki polityki społecznej wydały prawie siedem i pół tysiąca decyzji nakazujących zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

W przypadku otrzymania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia można wnioskować o umorzenie lub rozłożenie kwoty na raty ze względu na trudna sytuację finansową.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama