Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą.
Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje:
1. rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2. opiekunowi faktycznemu dziecka;
3. osobie uczącej się.

REKLAMA

Osoby te są uprawnione do otrzymania świadczenia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 złotych. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, dochód na osobę nie może być wyższy niż 583,00 złote.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Uprawnieni rodzice oraz opiekunowie dziecka mogą pobierać zasiłek na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia lub do ukończenia do 21. roku życia, gdy dziecko uczy się. Dziecko niepełnosprawne jest uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego do ukończenia 24. roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub kontynuuje naukę w szkole wyższej.
Wysokość zasiłku rodzinnego to kwota 44,00 złote miesięcznie na dziecko do ukończenia piątego roku życia. Starsze dziecko w wieku do 18 lat otrzyma zasiłek w wysokości 56,00 złotych. Dziecku w wieku od 19 do 24 lat przysługuje zasiłek w kwocie 65,00 złotych.

Wypłata świadczenia za granicą

Sytuacja komplikuje się, gdy jedno z rodziców pracuje za granicą, drugie zaś nie pracuje. W takim przypadku przepisy unijne stanowią, iż do wypłaty świadczeń właściwy jest kraj pracy rodzica.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny wypłacony osobie, która stała się uprawniona do świadczeń rodzinnych w innym państwie jest świadczeniem nienależnie pobranym. W związku z tym istnieje obowiązek jego zwrotu.

Świadczenie należy zwrócić wraz z odsetkami za okres od dnia, w którym rodzic stał się uprawniony do wypłaty świadczeń za granicą do dnia wydania decyzji uchylającej decyzję o przyznaniu świadczeń.

W 2009 r. regionalne ośrodki polityki społecznej wydały prawie siedem i pół tysiąca decyzji nakazujących zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

W przypadku otrzymania decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranego świadczenia można wnioskować o umorzenie lub rozłożenie kwoty na raty ze względu na trudna sytuację finansową.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marta
    2023-08-17 22:22:26
    Czy przysluguje zasilek rodzinny dziecku, które studiuje w Niemczech a zameldowane jest w Polsce ?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

REKLAMA

Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

REKLAMA

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

REKLAMA