reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Obowiązki Ośrodka Pomocy Społecznej

Ośrodek Pomocy Społecznej powinien dokładnie zbadać stan faktyczny sprawy. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie powinien ograniczać się tylko do wstrzymania wypłat pieniędzy. W przypadku zaistnienia takich okoliczności Ośrodek powinien znaleźć przyczynę nie odbierania świadczenia. W celu znalezienia tej przyczyny Ośrodek Pomocy Społecznej powinien współpracować z innymi organami państwowymi, mogącymi przyczynić się do uzyskania niezbędnych organizacji.

Zobacz też: Zasiłki

Czy można odzyskać zasiłek?

Tak. Osoba, której przysługuje zasiłek, a nie pobiera go powinna stawić się w Ośrodki Pomocy Społecznej w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.
Wyjaśnienia powinny uzasadniać przyczynę zaniechania pobierania świadczeń. W przypadku uzasadnionych przyczyn przestoju w pobieraniu świadczenia, pieniądze zostaną zwrócone uprawnionym w pełnej wysokości.

Kiedy zasiłek przepada?

Jeżeli nie można się nawiązać kontaktu z uprawnionym, to wysyła się do niego listem poleconym wezwania do stawienia się w wyznaczonym terminie celem złożenia wyjaśnień. Gdy uprawniony nie stawi się na wezwanie oraz nie usprawiedliwi swojej obecności, to gmina wyda decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomóc.

Działania OPS-u

Tego typu ingerencja w życie danej rodziny ma na celu zbadanie jej aktualnej sytuacji podopiecznych ośrodka i wykluczenie ewentualnych tragedii w rodzinie. Najczęściej podopieczni Ośrodek Pomocy Społecznej będąc z reguły w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej decydują się na emigrację w poszukiwaniu poprawy warunków bytowych nie informując przy tym urzędników.

Zobacz też: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama