REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

Ekspert odpowiada:

REKLAMA

W tej sytuacji zachowa Pani prawo zarówno do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu, jak i prawo do świadczenia chorobowego, za okres niezdolności do pracy, przypadający od dnia, w którym miała Pani podjąć zatrudnienie na ¼ etatu.

REKLAMA

Niezdolność do pracy występująca w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Dzieje się tak, ponieważ pobierając tylko zasiłek macierzyński nie mamy prawa do świadczeń chorobowych, ze względu na niepodleganie w tym czasie ubezpieczeniu chorobowemu.
Podstawowy zasiłek macierzyński pobierała Pani do 12 kwietnia 2010 r., a Pani choroba trwała od 12 do 16 kwietnia 2010r.
A więc za dzień 12 kwietnia 2010r. zachowuje Pani prawo do pełnego zasiłku macierzyńskiego, bez prawa do świadczeń chorobowych.

Natomiast od 13 kwietnia udzielono Pani dodatkowego urlopu macierzyńskiego i umożliwiono podjęcie zatrudnienia w obniżonym wymiarze czasu pracy.
Łącząc dodatkowy urlop macierzyński z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, jest Pani uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości pomniejszonej proporcjonalnie do zadeklarowanego wymiaru czasu pracy, który łączy Pani z dodatkowym urlopem macierzyńskim.

A więc, jeśli pracowała Pani pełnym wymiarze czasu pracy, a w czasie dodatkowego macierzyńskiego miała podjąć pracę na 1/4 etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy ulega zmniejszeniu o ¼ .
I tak ustalona wysokość zasiłku macierzyńskiego nie ulegnie zmianie w czasie dodatkowego urlopu. Niezależnie od przedłożonego zaświadczenia lekarskiego, zachowa Pani prawo do 3/4 zasiłku macierzyńskiego za okres od 13 do 26 kwietnia 2010 r. Choroba nie przerywa również biegu okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o prawo do świadczeń chorobowych za okres wykazany w zwolnieniu lekarskim, będzie ono realizowane od dnia, kiedy miała Pani podjąć pracę na ¼ etatu, tj. od 13 kwietnia 2010 r. Bowiem od tego momentu zaczęła Pani podlega ubezpieczeniu chorobowemu jako pracownik i w związku z tym, w przypadku niezdolności do pracy należne są świadczenia chorobowe.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Tak więc za okres choroby od 13 do 16 kwietnia 2010 r. pracodawca powinien wypłacić Pani wynagrodzenie chorobowe (wypłaca je pracodawca za pierwsze 33 dni choroby w roku). Wysokość tego wynagrodzenia powinna być obliczona od podstawy wymiaru ustalonej na podstawie wynagrodzenia przysługującego Pani z tytułu dodatkowego zatrudnienia w wymiarze 1/4 etatu.

Reasumując:

- do 12 kwietnia 2010r. pobiera Pani tylko pełny zasiłek macierzyński,
- od 13 do 16 kwietnia 2010r. ma Pani prawo do ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego oraz do wynagrodzenia chorobowego wyliczonego z zarobków przysługujących za pracę na ¼ etatu,
- od 17 do 26 kwietnia 2010r. należy się Pani ¾ wysokości zasiłku macierzyńskiego i wynagrodzenie zasadnicze za wykonaną pracę, zgodnie z ustaloną stawką za ¼ etatu.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Rada:

Oczywiście, otrzymane od lekarza zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia, by na jego podstawie mogło by wypłacone świadczenie chorobowe.
Należy zaznaczyć, że powyższy sposób postępowania ma także zastosowanie w sytuacji, gdy rodzic przedłożyłby zwolnienie lekarskie np. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Wtedy należny byłby zasiłek opiekuńczy, a nie wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)
Kodeks pracy
Ustawa z dnia 13 października1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA