| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

Ekspert odpowiada:

W tej sytuacji zachowa Pani prawo zarówno do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu, jak i prawo do świadczenia chorobowego, za okres niezdolności do pracy, przypadający od dnia, w którym miała Pani podjąć zatrudnienie na ¼ etatu.

Niezdolność do pracy występująca w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego nie ma wpływu na wysokość zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Dzieje się tak, ponieważ pobierając tylko zasiłek macierzyński nie mamy prawa do świadczeń chorobowych, ze względu na niepodleganie w tym czasie ubezpieczeniu chorobowemu.
Podstawowy zasiłek macierzyński pobierała Pani do 12 kwietnia 2010 r., a Pani choroba trwała od 12 do 16 kwietnia 2010r.
A więc za dzień 12 kwietnia 2010r. zachowuje Pani prawo do pełnego zasiłku macierzyńskiego, bez prawa do świadczeń chorobowych.

Natomiast od 13 kwietnia udzielono Pani dodatkowego urlopu macierzyńskiego i umożliwiono podjęcie zatrudnienia w obniżonym wymiarze czasu pracy.
Łącząc dodatkowy urlop macierzyński z pracą u pracodawcy, który tego urlopu udzielił, jest Pani uprawniona do zasiłku macierzyńskiego w wysokości pomniejszonej proporcjonalnie do zadeklarowanego wymiaru czasu pracy, który łączy Pani z dodatkowym urlopem macierzyńskim.

A więc, jeśli pracowała Pani pełnym wymiarze czasu pracy, a w czasie dodatkowego macierzyńskiego miała podjąć pracę na 1/4 etatu, to wysokość przysługującego zasiłku macierzyńskiego w okresie wykonywania tej pracy ulega zmniejszeniu o ¼ .
I tak ustalona wysokość zasiłku macierzyńskiego nie ulegnie zmianie w czasie dodatkowego urlopu. Niezależnie od przedłożonego zaświadczenia lekarskiego, zachowa Pani prawo do 3/4 zasiłku macierzyńskiego za okres od 13 do 26 kwietnia 2010 r. Choroba nie przerywa również biegu okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jeśli chodzi o prawo do świadczeń chorobowych za okres wykazany w zwolnieniu lekarskim, będzie ono realizowane od dnia, kiedy miała Pani podjąć pracę na ¼ etatu, tj. od 13 kwietnia 2010 r. Bowiem od tego momentu zaczęła Pani podlega ubezpieczeniu chorobowemu jako pracownik i w związku z tym, w przypadku niezdolności do pracy należne są świadczenia chorobowe.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Tak więc za okres choroby od 13 do 16 kwietnia 2010 r. pracodawca powinien wypłacić Pani wynagrodzenie chorobowe (wypłaca je pracodawca za pierwsze 33 dni choroby w roku). Wysokość tego wynagrodzenia powinna być obliczona od podstawy wymiaru ustalonej na podstawie wynagrodzenia przysługującego Pani z tytułu dodatkowego zatrudnienia w wymiarze 1/4 etatu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »