reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Niezbędna potrzeba życiowa

W praktyce określenie tego, co jest niezbędną potrzebą życiową wywołuje wiele wątpliwości.

Co do zasady chodzi tu o potrzebę niezbędną do normalnej egzystencji człowieka w warunkach odpowiadających jego godności.

Ustawa o pomocy społecznej wymienia przykładowe wydatki, na które można uzyskać pomoc finansową w całości lub w części. Są to: leki i leczenie, żywność, opał, odzież, niezbędne przedmioty użytku domowego, drobne remonty i naprawy w mieszkaniu, koszty pogrzebu.

Nie ulega wątpliwości, iż niezbędną potrzebą życiową jest zakup żywności, zwłaszcza spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia.

Niezbędną potrzebą jest również posiadanie mieszkania. Zasiłek można zatem otrzymać na opłacenie czynszu czy kupno materiałów opałowych.

Bardzo często zasiłek celowy przyznawany jest na zakup leków czy pokrycie kosztów leczenia. Warto pamiętać o tym, aby ubiegając się o pomoc finansową, przedstawić odpowiednie faktury i recepty. Ich brak może uzasadniać odmowę przyznania zasiłku.

Zakup prasy, książek, biletu do kina, wykonanie kopii ksero nie mogą być przyczynami do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej. Podobnie jest z zakupem kwiatów czy zniczy. 

Podstawę do odmowy przyznania świadczenia mogą również stanowić takie przyczyny jak m. in.: brak współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, nieuzasadniona odmowa podjęcia zatrudnienia przez osobę bezrobotną lub wykonywania prac społecznie użytecznych czy nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w przypadku osób uzależnionych.

Specjalny zasiłek celowy

Zasiłek celowy może być także przyznany osobie lub rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej czy ekologicznej.

Wnioskując o przyznanie specjalnego zasiłku celowego, należy skonkretyzować cel, na jaki potrzebne jest finansowe wsparcie.

Należy jednak pamiętać, iż nie otrzymamy zasiłku z powodu utraty nieruchomości w sytuacji, gdy mamy zapewnione inne miejsce zamieszkania.

Zobacz również: Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Zasiłek wypłacany jest osobom, które spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej.

Wysokość wypłaconego zasiłku zależy od ilości środków finansowych przeznaczonych w danym okresie na pomoc oraz od liczby osób uprawnionych do korzystania z tej pomocy.

Warto pamiętać o tym, iż zasiłek celowy nie może być wypłacany w sposób stały i systematyczny, tym samym stając się sposobem utrzymania..

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wnioskując o przyznanie specjalnego zasiłku celowego, należy skonkretyzować cel, na jaki potrzebne jest finansowe wsparcie.
Wnioskując o przyznanie specjalnego zasiłku celowego, należy skonkretyzować cel, na jaki potrzebne jest finansowe wsparcie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama