reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Wypłata zasiłków > Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Ośrodek Pomocy Społecznej powinien dokładnie zbadać stan faktyczny sprawy. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Nie powinien ograniczać się tylko do wstrzymania wypłat pieniędzy. W przypadku zaistnienia takich okoliczności Ośrodek powinien znaleźć przyczynę nieodbierania świadczenia. W celu znalezienia tej przyczyny Ośrodek Pomocy Społecznej powinien współpracować z innymi organami państwowymi, mogącymi przyczynić się do uzyskania niezbędnych organizacji. 

Osoba, której przysługuje zasiłek, a nie pobiera go powinna stawić się w Ośrodki Pomocy Społecznej w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Wyjaśnienia powinny uzasadniać przyczynę zaniechania pobierania świadczeń. W przypadku uzasadnionych przyczyn przestoju w pobieraniu świadczenia, pieniądze zostaną zwrócone uprawnionym w pełnej wysokości. 

Jeżeli nie można się nawiązać kontaktu z uprawnionym, to wysyła się do niego listem poleconym wezwania do stawienia się w wyznaczonym terminie celem złożenia wyjaśnień. Gdy uprawniony nie stawi się na wezwanie oraz nie usprawiedliwi swojej obecności, to gmina wyda decyzję o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc.

Tego typu ingerencja w życie danej rodziny ma na celu zbadanie jej aktualnej sytuacji podopiecznych ośrodka i wykluczenie ewentualnych tragedii w rodzinie. Najczęściej podopieczni Ośrodek Pomocy Społecznej będąc z reguły w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej decydują się na emigrację w poszukiwaniu poprawy warunków bytowych nie informując przy tym urzędników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama