REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc prawna, Adwokat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieodpłatna pomoc prawna 2019

Nieodpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r. będzie przysługiwała według nowych zasad. Pojawi się nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i możliwość skorzystania z bezpłatnej mediacji.

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

Bezpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. bezpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze. Warunkiem uzyskania pomocy będzie złożenie stosownego oświadczenia. Przygotowana przez Prezydenta nowelizacja przewiduje również uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Tajemnica zawodowa nie pozwala doradcy podatkowemu donosić na klienta

Doradca nie będzie informować administracji skarbowej o optymalizacjach, jeśli klient nie zwolni go z tajemnicy zawodowej. W takiej sytuacji podatnik będzie musiał donieść na samego siebie. Do tej pory Ministerstwo Finansów nie chciało wprost powiedzieć, że tajemnica zawodowa ochroni przed informowaniem o schematach optymalizacyjnych. Teraz przyznało to wprost w piśmie m.in. do doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów.

REKLAMA

Nowy doradca podatkowy – z szerszymi kompetencjami i po aplikacji

Krajowa Rada Doradców Podatkowych dokonała rewizji obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, w efekcie czego powstał daleko idący i ambitny projekt nowelizacji tej ustawy, który w połowie czerwca został skierowany do Ministerstwa Finansów. O propozycjach zmian w doradztwie podatkowym rozmawiamy z prof. Adamem Mariańskim, przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

RODO 2018 - kto może pełnić funkcję IOD lub ABI

Czy osoba wykonująca zawód adwokata lub radcy prawnego może jednocześnie pełnić funkcję IOD/ABI? GIODO zapytał samorządy prawnicze o stanowisko w tej sprawie.

Adwokat lub radca prawny inspektorem ochrony danych - opinia Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych

Czy adwokat lub radca prawny może pełnić funkcję inspektora ochrony danych? Publikujemy opinie Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych.

Adwokat może pełnić funkcję IOD

Naczelna Rada Adwokacka stoi na stanowisku, iż wykonywanie zawodu adwokata nie wyklucza jednoczesnego pełnienia funkcji inspektora ochrony danych (IOD). Przepisy RODO gwarantują bowiem IOD niezależność.

REKLAMA

Adwokat lub radca prawny kuratorem dziecka

Tylko adwokat lub radca prawny zostanie kuratorem dziecka w sprawach, w których niemożliwa jest reprezentacja przez rodzica. Od zasady tej przewidziano kilka wyjątków.

Zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża zaniepokojenie zbyt dużą łatwością w zwalnianiu adwokatów i radców prawnych z tajemnicy zawodowej. Przepisy stanowią, że zwolnienie z tajemnicy adwokackiej i radcowskiej może mieć miejsce tylko gdy ,,jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu''. Eksperci wskazują na niedookreślony charakter zapisu o „dobru wymiaru sprawiedliwości”.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Czy tajemnica zawodowa doradców podatkowych zostanie ograniczona?

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić przepisy zobowiązujące doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów do raportowania fiskusowi informacji o podejrzanych schematach optymalizacyjnych swoich klientów. Plany resortu finansów zaniepokoiły Rzecznik Praw Obywatelskich, z uwagi na ingerencję w tajemnicę zawodową osób wykonujących zawody zaufania publicznego.

Zdawalność egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze 2017

Są już wstępne wyniki egzaminów przeprowadzonych dla kandydatów na aplikacje prawnicze w 2017 r. Wyniki są lepsze niż w ubiegłym roku.

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze – 30 września 2017 r.

W dniu 30 września 2017 r. o godzinie 11.00 odbędą się egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz państwowy egzamin na aplikację komorniczą. Kandydaci będą musieli zmierzyć się ze 150 pytaniami na teście jednokrotnego wyboru.

Kidnaping będzie surowo karany

Projekt ustawy dotyczący uprowadzeń rodzicielskich za granicę został przyjęty przez rząd. Co się zmieni?

Niechętnie korzystamy z nieodpłatnej pomocy prawnej

Darmowa pomoc prawna miała pomóc wielu obywatelom. Dlaczego tak niechętnie z niej korzystamy?

Nowelizacja Prawa pocztowego podpisana

Poczta Polska skorzysta z programu pomocowego. Większość przepisów nowego Prawa pocztowego wchodzi w życie 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące konsultacji społecznych oraz nakładanie kar. Te przepisy wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2019 r.

Egzamin adwokacki i radcowski 2017 - zdawalność

W dniach 28 – 31 marca 2017 r. odbył się egzamin adwokacki i radcowski. Jaka była zdawalność?

Podsumowanie egzaminów: adwokackiego i radcowskiego 2017

W dniach 28 - 31 marca 2017 r. na terenie całego kraju odbyły się zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski.

Egzamin adwokacki i radcowski 2017 r. - kiedy wyniki?

W marcu 2017 r. odbyły się egzaminy zawodowe na adwokata i radcę prawnego. Egzamin adwokacki w 13 miastach w Polsce przeprowadziło 39 komisji, zaś egzamin radcowski odbył się w 19 miastach przed 42 komisjami .

Egzamin adwokacki i radcowski 2017

W dniach 28-31 marca 2017 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: egzamin adwokacki i egzamin radcowski. Egzaminy przeprowadzi 81 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości.

Egzamin adwokacki i radcowski w 2017 r.

W dniach 28-31 marca 2017 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: egzamin adwokacki i egzamin radcowski. Egzaminy przeprowadzi 81 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości.

Prawie 3 mln rodzin pobierających 500+ otrzyma bezpłatną pomoc prawną

Resort sprawiedliwości chce aby z bezpłatnej pomocy prawnej mogły korzystać kobiety ciężarne oraz rodziny pobierające 500+. Porad mieliby udzielać adwokaci i radcy prawni po podpisaniu umowy z powiatem.

Skreślenie z listy aplikantów po stwierdzeniu nieprzydatności do wykonywania zawodu

Konstytucyjny jest przepis o możliwości skreślenia z listy aplikantów po stwierdzeniu nieprzydatności do wykonywania zawodu adwokata - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Wskazał, że konstytucyjne prawo do nauki nie wyklucza mechanizmów oceny aplikantów.

Wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze w 2016 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wstępne informacje na temat zdawalności egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Brakuje jeszcze danych z Warszawy, gdzie zdawało najwięcej kadydatów. Egzaminy odbyły się 24 września 2016 r.

Ustawa inwigilacyjna zaskarżona przez Naczelną Radę Adwokacką

Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę inwigilacyjną. Adwokatura uważa za niekonstytucyjne jej przepisy dotyczące postępowania tajnych służb z uzyskanymi przez nie materiałami, które zawierają tajemnicę obrończą i adwokacką.

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na komorników, adwokatów i radców prawnych

Zostały już opublikowane pierwsze wyniki egzaminów, które odbyły się 3-4 marca 2016 r. Wstępne wyniki są dość kiepskie. Do egzaminu przystąpiło 592 zdających, wynik pozytywny uzyskało 470 osób, tj. około 79% kandydatów na komorników.

Ruszyły zawodowe egzaminy na adwokatów i radców prawnych

W dniach 15-18 marca 2016 r. na terenie całego kraju odbywają się egzaminy adwokacki i radcowski.

Darmowa pomoc prawna - 1524 punkty od lutego 2016 r.

Rośnie zainteresowanie punktami, w których można uzyskać darmową pomoc prawną, W całym kraju od 1 lutego 2016 r. działają 1524 takie punkty.

Opłaty za czynności adwokackie i radcowskie 2016

Z początkiem 2016 roku po raz pierwszy od kilkunastu lat w sposób istotny zmieniły się w Polsce opłaty za czynności adwokackie i radcowskie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że od 1 stycznia 2016 r. wzrosły one dwukrotnie. Nowe regulacje dotyczą także kwot, które w razie przegrania procesu dłużnik będzie musiał zapłacić wierzycielowi tytułem zwrotu kosztów wynagrodzenia prawnika.

Darmowa pomoc prawna 2016 - klasyfikacja wydatków

Dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie zapewniony od stycznia 2016 r. W jakim rozdziale powinno się klasyfikować wydatki związane z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej?

Prawo do obrońcy z urzędu

Prawo do obrony, stanowi wartość o niezwykle istotnym, podstawowym znaczeniu dla istnienia państwa prawnego. Prawo to zostało zagwarantowane już w samej Ustawie Zasadniczej. I tak, art. 42 Konstytucji stanowi, iż każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.

Darmowa pomoc prawna od 2016 r.

Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych.

Powołanie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej

Minister Sprawiedliwości powołał Radę Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej. Sprawdź jakie będą ich kompetencje.

Darmowa pomoc prawna od stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie można bezpłatnie skorzystać z porad prawnych. Sejm 25 czerwca 2015 r. przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych - do 26 roku życia i seniorów został pozytywnie zaopiniowany przez sejmowe komisje.

Bezpłatna pomoc prawna - uwagi do ustawy

Szereg krytycznych uwag do planowanego systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej zgłosili przedstawiciele organizacji społecznych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji. Rozpoczęła ona prace nad rządowym projektem ustawy regulującej kwestie tej pomocy.

Europejski portal ułatwia dostęp do wymiaru sprawiedliwości

Europejski portal e-Sprawiedliwość jest dużym ułatwieniem dla obywateli, przedsiębiorców, prawników w zakresie uzyskania informacji prawnych np. wyszukanie przepisu, sądu, prawnika. Ponadto przedsiębiorcom ma ułatwić sprawdzenie kondycji kontrahenta. Portal dostępny jest w 23 językach.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Od 2016 r. cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej - zakłada projekt nowelizacji, którym w najbliższych dniach zajmie się rząd.

Adwokatura krytycznie o bezpłatnej pomocy prawnej

Naczelna Rada Adwokacka zgłosiła szereg krytycznych uwag do projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Zdaniem adwokatury projekt w kształcie przyjętym przez rząd musi być oceniony negatywnie.

Ponad 1 mld złotych w ciągu dziesięciu lat na darmową pomoc prawną

System ma objąć trzy elementy: nieodpłatną pomoc prawną, nieodpłatną informację prawną oraz edukację prawną. 1 stycznia 2016 roku ma rozpocząć się realizacja pierwszego z nich - resort sprawiedliwości przewiduje, że w całym kraju powstanie ponad 1,5 tys. punktów świadczących pomoc prawną.

Egzaminy adwokacki i radcowski 2015

Od 11 do 13 marca 2015 roku będą odbywały się egzaminy adwokackie i radcowskie. Zarówno egzamin adwokacki jak i radcowski składają się z czterech części.

Wykaz aktów prawnych na aplikację radcowską i adwokacką w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2015 roku.

Dla kogo pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych?

Przyznanie profesjonalnego pełnomocnika z urzędu następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Jednakże nie wszyscy, którzy wystąpią z takim wnioskiem otrzymają pomoc prawną z urzędu.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego 2015 r.)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

System darmowej pomocy prawnej musi być jednolity

Tworzony system bezpłatnych porad prawnych należy zintegrować z pomocą udzielaną już obecnie obywatelom przez instytucje państwowe i pozarządowe - ocenił dr Jan Winczorek z Katedry Socjologii Prawa UW. Dodał, że system - aby był skuteczny - musi być jednolity.

Kasa fiskalna u prawnika, lekarza i mechanika

Od 1 stycznia 2015 roku kasa fiskalna powinna być także u prawnika, lekarza, mechanika, kosmetyczki oraz w firmie prowadzącej działalność gastronomiczną. Przedsiębiorcy mają czas do 1 marca na dostosowanie się do przepisów wprowadzających obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Nieodpłatna pomoc i informacja prawna

Nieodpłatna pomoc i informacja prawna to przedmiot projektu ustawy, nad którym pracowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W dniu 12 grudnia 2014 roku ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej została skierowania do uzgodnień i konsultacji.

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 roku?

W 2015 roku kasy fiskalne pojawią się obowiązkowo m.in.: w warsztatach motoryzacyjnych, u wulkanizatorów, na stacjach badań technicznych pojazdów, także u lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Jakie inne zmiany związane z kasami fiskalnymi przewiduje Ministerstwo Finansów?

REKLAMA