reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w sądzie > Adwokat lub radca prawny kuratorem dziecka

Adwokat lub radca prawny kuratorem dziecka

Tylko adwokat lub radca prawny zostanie kuratorem dziecka w sprawach, w których niemożliwa jest reprezentacja przez rodzica. Od zasady tej przewidziano kilka wyjątków.

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, iż w sytuacjach, gdy żaden z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, reprezentuje je kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy (art. 99 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dalej k.r.o.). Jakie to sprawy? Określa je art. 98 k.r.o.

Otóż rodzice nie mogą reprezentować dziecka przy czynnościach prawnych między:

  • dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;

  • dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem (poza sytuacjami, w których mamy do czynienia z przysporzeniem na rzecz dziecka albo z należnymi od drugiego rodzica alimentami).

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Przykładem może być tu proces karny, gdzie pokrzywdzonym jest dziecko, a oskarżonym jego rodzic. "Rodzic małoletniego nie może, działając w charakterze przedstawiciela ustawowego, wykonywać praw tego małoletniego jako pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, w tym także w postępowaniu z oskarżenia prywatnego, jeżeli oskarżonym jest drugi z rodziców." - stwierdził w uchwale z dnia 30 września 2010 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt I KZP 10/10).

Przepisy nie stawiają żadnych wymagań kuratorom. Zwrócił na to uwagę Trybunał Konstytucyjny. W postanowieniu z dnia 11 lutego 2014 r. (sygn. akt S2/14) uznał "za konieczne wprowadzenie unormowań, które określiłyby kompetencje osób mogących pełnić funkcję procesowego kuratora dziecka w sprawach, gdy – ze względu na konflikt interesów między dzieckiem a jego opiekunami prawnymi – nie może być ono reprezentowane przez tychże opiekunów. Prawo polskie w chwili obecnej przyznaje sądom niezwykle duży margines swobody w zakresie doboru osoby właściwej do reprezentowania małoletniego w postępowaniu sądowym, w tym w postępowaniu karnym".

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego zakłada, iż kuratorem dziecka, którego nie może reprezentować rodzic co do zasady będzie adwokat lub radca prawny.

W mniej skomplikowanych sprawach (przykładowo, gdy sąd określi dokładnie treść czynności prawnej) kuratorem będzie mogła zostac również inna osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze (np. aplikanci). W szczególnych okolicznościach zaś – także inna osoba.

W postępowaniu karnym kuratorem bezwzględnie będzie musiał być adwokat lub radca prawny.

Jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie dobro dziecka, kurator reprezentujący je w postępowaniu przed sądem lub innym organem ma udzielać na piśmie temu z rodziców dziecka, który nie uczestniczy w postępowaniu, niezbędnych informacji o przebiegu tego postępowania i podjętych w jego toku czynnościach

Zmiany mają dotyczyć zarówno tych sytuacji, gdy kurator ma reprezentować dziecko przed sądem, jak i tych, gdzie jest niezbędny do dokonania czynności prawnej (np. w urzędzie).

O wynagrodzeniu kuratora ma orzekać sąd (lub organ), przed którym kurator będzie reprezentował dziecko na podstawie przepisów, stosowanych w postępowaniu cywilnym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 682);

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (na etapie prac rządowych)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama