REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Z dniem 31 grudnia 2014 roku przestaje bowiem obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), co oznacza, że począwszy od dnia 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. 2014 poz. 1544, dalej jako „Rozporządzenie”), na podstawie których kolejne podmioty zostały zobowiązane rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej (§ 4. ust. 2 Rozporządzenia).

REKLAMA

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Kasa fiskalna 2015 - dla kogo?

Ustawodawca zaliczył do nich m.in.: osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług:

 • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również wulkanizacji, wymiany opon oraz badań i przeglądów technicznych pojazdów;
 • fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych;
 • sprzedaży perfum i wód toaletowych;
 • gastronomicznych i cateringowych;
 • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów;
 • prawniczych, w tym także w zakresie doradztwa podatkowego (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. g. i lit. h Rozporządzenia) z wyłączeniem czynności notarialnych (poz. 28 załącznika do Rozporządzenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna dla prawników

Oznacza to, że prawnicy, którzy świadczą usługi na rzecz podmiotów fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będą zmuszeni ewidencjonować je za pomocą kas fiskalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obowiązek powyższy nie dotyczy prawników obsługujących podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Również działalność prowadzona przez notariuszy znajduje się na liście działalności nadal zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych.

Wspomnieć także należy, że Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, dzięki któremu podmioty do tej pory zwolnione z konieczności ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych, będą miały nieco więcej czasu na wprowadzenie kasy, tzn. muszą tego dokonać najpóźniej do dnia 1 marca 2015 roku (zgodnie z § 9 Rozporządzenia). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić kasę już wcześniej, przed 1 marca 2015 roku.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Rejestracja kasy fiskalnej

REKLAMA

Zakup kasy fiskalnej nie jest jedynym obowiązkiem prawnika świadczącego usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urządzenie musi zostać zgłoszone w urzędzie skarbowym oraz zafiskalizowane przed wykonaniem pierwszej czynności.

Podkreślić należy również, że zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, Nr 177, poz. 1054 t.j.) „podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł”. Przesłanki uzyskania w/w ulgi zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej (Dz. U. z 2013 r. poz. 163 t.j.). Konieczne jest zatem łączne spełnienie następujących przesłanek:

 1. złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania;
 2. rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać;
 3. posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Kasa fiskalna 2015 - koszt

Reasumując, ustawodawca sprezentował nam na święta kolejny obowiązek, na który w ramach wydatków noworocznych powinniśmy przygotować kwotę co najmniej 1.500 zł. Faktem jest, że na wprowadzenie kasy fiskalnej zostało jeszcze trochę czasu, to jednak przygotowania zdecydowanie warto rozpocząć już teraz, zwłaszcza, że może się nie udać zainstalować kasy fiskalnej z dnia na dzień. Tym bardziej również, że przepisy przewidują określone sankcje na wypadek niezastosowania się do w/w obowiązku. W pierwszej kolejności, w sytuacji nieterminowego zainstalowania kasy fiskalnej, prawnik traci możliwość uzyskania ulgi określonej w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Następnie, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, „w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1 (obowiązek instalacji kasy fiskalnej), naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się”. Sankcja powyższa dotyczy zatem podatników innych niż osoby fizyczne. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w sytuacji gdy nie zainstaluje w terminie kasy fiskalnej, odpowiada na gruncie przepisów ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 t.j., dalej jako „KKS”). Art. 60 § 1 KKS wskazuje, że „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”, zaś § 4 art. 60 KKS przewiduje, że „w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Autor: Ilona Świderska - Ćwik, aplikant radcowski

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  REKLAMA

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  REKLAMA