REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa fiskalna dla prawnika potrzebna od zaraz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia
Kasa fiskalna dla prawnika/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Usługi świadczone przez prawników, z wyłączeniem usług notarialnych, jak również usługi świadczone przez doradców podatkowych, już od 1 stycznia 2015 roku, zostały objęte obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych i to bez względu na osiągany obrót.

Z dniem 31 grudnia 2014 roku przestaje bowiem obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), co oznacza, że począwszy od dnia 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. 2014 poz. 1544, dalej jako „Rozporządzenie”), na podstawie których kolejne podmioty zostały zobowiązane rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej (§ 4. ust. 2 Rozporządzenia).

REKLAMA

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Kasa fiskalna 2015 - dla kogo?

Ustawodawca zaliczył do nich m.in.: osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, jak również wulkanizacji, wymiany opon oraz badań i przeglądów technicznych pojazdów;
  • fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych;
  • sprzedaży perfum i wód toaletowych;
  • gastronomicznych i cateringowych;
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów;
  • prawniczych, w tym także w zakresie doradztwa podatkowego (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. g. i lit. h Rozporządzenia) z wyłączeniem czynności notarialnych (poz. 28 załącznika do Rozporządzenia).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kasa fiskalna dla prawników

Oznacza to, że prawnicy, którzy świadczą usługi na rzecz podmiotów fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będą zmuszeni ewidencjonować je za pomocą kas fiskalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obowiązek powyższy nie dotyczy prawników obsługujących podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Również działalność prowadzona przez notariuszy znajduje się na liście działalności nadal zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych.

Wspomnieć także należy, że Rozporządzenie wprowadza okres przejściowy, dzięki któremu podmioty do tej pory zwolnione z konieczności ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych, będą miały nieco więcej czasu na wprowadzenie kasy, tzn. muszą tego dokonać najpóźniej do dnia 1 marca 2015 roku (zgodnie z § 9 Rozporządzenia). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić kasę już wcześniej, przed 1 marca 2015 roku.

Kasy fiskalne dla mechaników, lekarzy i prawników

Rejestracja kasy fiskalnej

REKLAMA

Zakup kasy fiskalnej nie jest jedynym obowiązkiem prawnika świadczącego usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, urządzenie musi zostać zgłoszone w urzędzie skarbowym oraz zafiskalizowane przed wykonaniem pierwszej czynności.

Podkreślić należy również, że zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, Nr 177, poz. 1054 t.j.) „podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł”. Przesłanki uzyskania w/w ulgi zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej (Dz. U. z 2013 r. poz. 163 t.j.). Konieczne jest zatem łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania;
  2. rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać;
  3. posiadanie przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Ulga podatkowa z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Kasa fiskalna 2015 - koszt

Reasumując, ustawodawca sprezentował nam na święta kolejny obowiązek, na który w ramach wydatków noworocznych powinniśmy przygotować kwotę co najmniej 1.500 zł. Faktem jest, że na wprowadzenie kasy fiskalnej zostało jeszcze trochę czasu, to jednak przygotowania zdecydowanie warto rozpocząć już teraz, zwłaszcza, że może się nie udać zainstalować kasy fiskalnej z dnia na dzień. Tym bardziej również, że przepisy przewidują określone sankcje na wypadek niezastosowania się do w/w obowiązku. W pierwszej kolejności, w sytuacji nieterminowego zainstalowania kasy fiskalnej, prawnik traci możliwość uzyskania ulgi określonej w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Następnie, zgodnie z art. 111 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, „w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w ust. 1 (obowiązek instalacji kasy fiskalnej), naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się”. Sankcja powyższa dotyczy zatem podatników innych niż osoby fizyczne. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w sytuacji gdy nie zainstaluje w terminie kasy fiskalnej, odpowiada na gruncie przepisów ustawy z dnia 10 września 1999 roku kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 t.j., dalej jako „KKS”). Art. 60 § 1 KKS wskazuje, że „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”, zaś § 4 art. 60 KKS przewiduje, że „w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Autor: Ilona Świderska - Ćwik, aplikant radcowski

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę podjąłem pracę w polskiej firmie gdzie przez 10 lat odprowadzałem składaki licząc że po osiągnięciu wieku emerytalnego dostanę dodatek w formie emerytury z ZUS. Niestety jestem karany za PESEL.

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA