reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ruszyły zawodowe egzaminy na adwokatów i radców prawnych

Ruszyły zawodowe egzaminy na adwokatów i radców prawnych

W dniach 15-18 marca 2016 r. na terenie całego kraju odbywają się egzaminy adwokacki i radcowski.

Egzaminy przeprowadzone zostaną przez 83 komisje egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w tym 34 komisje egzaminacyjne do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego – mające siedziby w 13 miastach i 49 komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego – mających siedziby w 19 miastach.

W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodzi 8 osób – 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 4 przedstawicieli samorządu zawodowego – odpowiednio adwokackiego lub radcowskiego.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy będą przeprowadzone w zmienionej formule, wprowadzonej ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829). Egzaminy będą składać się z pięciu części i trwać cztery dni. W dniu 15 marca zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w dniu 16 marca – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w dniu 17 marca – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a w dniu 18 marca - zadanie z zakresu prawa administracyjnego i nowe zadanie egzaminacyjne z zakresu zasad wykonywania zawodu odpowiednio adwokata albo radcy prawnego lub zasad etyki. Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowane zostały przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele delegowani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Egzaminy rozpoczynają się o godz. 1000 i trwają po 6 godzin w przypadku pierwszego, drugiego i trzeciego dnia oraz 8 godzin w czwartym dniu.

Do egzaminów łącznie zgłosiło się ponad 5500 osób, w tym do egzaminu adwokackiego ponad 2300 osób (z czego około 2150 osób po ukończeniu aplikacji oraz około 150 osób uprawnionych z innych tytułów), natomiast do egzaminu radcowskiego około 3200 osób (w tym około 2840 osób po odbyciu aplikacji oraz około 360 osób uprawnionych z innych tytułów).

Do egzaminów przystąpi 23 zdających będących osobami niepełnosprawnymi. W przypadku tych osób, czas trwania każdej części egzaminu podlega wydłużeniu o połowę.

Wśród osób dopuszczonych do egzaminów jest 71 – matek karmiących dziecko piersią, którym przysługuje uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw w czasie trwania każdego dnia egzaminu. Uprawnienie takie przyznano zdającym egzamin adwokacki i radcowski po raz pierwszy na mocy rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 października 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1721 i poz. 1722).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ruszyły zawodowe egzaminy na adwokatów i radców prawnych. /fot. Fotolia
Ruszyły zawodowe egzaminy na adwokatów i radców prawnych. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama