reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Wniosek o wydanie dziecka - nowe przepisy w 2018 r.

Od 27 sierpnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozpatrywania wniosku o wydanie dziecka z Polski. Sprawy takie trafią do wyspecjalizowanych sędziów.

Wójcik: od poniedziałku wyspecjalizowani sędziowie będą zajmować chronieniem praw polskich dzieci

Od poniedziałku 27 sierpnia 2018 r. wyspecjalizowani sędziowie w 11 sądach okręgowych będą zajmować się wnioskami o wydanie dzieci z Polski; wchodzące w życie przepisy zakazują wydania dziecka za granicę do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu - zaznaczył wiceszef MS Michał Wójcik.

Podczas konferencji prasowej Wójcik mówił, że w poniedziałek 27 sierpnia wchodzi w życie przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej.

Wójcik podkreślił, że uporządkowanie obszaru ochrony praw polskich dzieci było jego zadaniem, kiedy obejmował funkcję wiceministra sprawiedliwości.

Ustawa – jak poinformował Wójcik – wprowadza zakaz wydawania dziecka z terytorium Polski do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu. „Przez lata było tak, że sąd wydawał postanowienie w pierwszej instancji, a już dzień później dziecka nie było w Polsce” – mówił.

"28 lat nikt nie potrafił stworzyć ustawy, która dotyczyłaby tej problematyki, w resorcie sprawiedliwości i tak naprawdę w wielu sprawach działano w sposób zwyczajowy" - mówił wiceszef MS.

Wójcik przywołał dane, z których wynika, że liczba spraw dotyczących wydania dziecka z Polski wzrasta. W 2014 r. było ich 59, w 2015 r. – 89, w 2016 r. – 95, a w 2017 r. – 122. „To pokazuje, że jest bardzo duży procentowy wzrost spraw, które trafiają do resortu sprawiedliwości. To wynika także z tego, że wielu naszych obywateli mieszka zagranicą i w związku z tym jest potrzebna interwencja resortu sprawiedliwości” – powiedział.

"Taka jest dewiza ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i całego resortu kierownictwa sprawiedliwości - nie ma już odwracania się plecami do obywatela, zwłaszcza w takich sprawach, bardzo delikatnych" - dodał.

Poinformował, że kwestią ochrony praw polskich dzieci w resorcie zajmuje się obecnie szesnastu urzędników, sędziów i prokuratorów.

Wnioskami o wydanie z Polski dzieci zajmie się – jak mówił wiceminister sprawiedliwości – 11 sądów okręgowych z wyspecjalizowanymi sędziami, a nie jak dotąd 315 sądów rodzinnych. Dodatkowo jeden sąd – Sąd Apelacyjny w Warszawie będzie instancją odwoławczą.

Jak mówił, sprawami dot. polskich dzieci zajmuje się ok. 30 sędziów, którzy dodatkowo przejdą przeszkolone w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama