REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praktyki, Student

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta rodzinna - jak jej nie stracić po maturze?

Uczniowie, którzy po zdanej maturze chcą nadal się uczyć, mogą nadal otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Należy jednak pamiętać o formalnościach. Jakich?

Praca zdalna szuka studenta

Dlaczego praca zdalna to dobry pomysł dla studenta? Studenci to najczęściej osoby, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy i zaczynają zdobywać doświadczenia zawodowe. Dla potencjalnych pracodawców są atrakcyjni, ponieważ charakteryzują się wysoką elastycznością – zarówno pod względem czasowym, jak i dostosowania się do warunków pracy. Asystenci w działach marketingu, junior IT specialists, praca na bazach danych – takie oferty najczęściej czekają na studentów w sieci.

Przywrócenie praktyk uczniów szkół branżowych I stopnia

Od 29 czerwca 2020 r. przywrócone zostały praktyki odbywane u pracodawców przez uczniów szkół branżowych I stopnia będących młodocianymi.

Ile dni urlopu przysługuje po studiach?

Kodeks pracy przyznaje wszystkim pracownikom prawo do urlopu wypoczynkowego. Podstawowy wymiar to 20 lub 26 dni urlopu na rok kalendarzowy. Ile dni urlopu przysługuje po studiach?

REKLAMA

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26 roku życia a umowa zlecenia i umowa o pracę

Ubezpieczenie zdrowotne osoby, która uczy się do 26 roku życia wynika z ubezpieczenia "przy rodzicu" bądź w uczelni. Podjęcie w tym czasie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje wypisaniem studenta z ubezpieczenia "przy rodzicu".

Bezpieczna praca w wakacje - sprawdź firmę

Ogłoszeń o pracę w wakacje zawsze przybywa. Wzrasta również liczba potencjalnych pracowników. Zwykle dotyczy to młodych ludzi, studentów szukających możliwości zarobku. Jak nie dać się oszukać? Zawsze sprawdzaj firmę!

Praktyki absolwenckie - zasady, dla kogo

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę o praktykę absolwencką? Kto może odbywać praktyki absolwenckie? Jak rozwiązać umowę o praktyki absolwenckie?

REKLAMA

Praca dla studenta w wakacje

Studenci często przeznaczają wakacje na pracę. Podpisują umowy zlecenia, o pracę, pracują bez umowy lub wyjeżdżają za granicę. Co powinni wiedzieć? Kiedy pracodawca będzie opłacał za nich składki ubezpieczeniowe? Czym jest formularz A1?

„LEX EMPIRICA” 2019 - siódma edycja konkursu wiedzy prawnicznej

Teoria to nie wszystko! Chcesz się przekonać, jak naprawdę wygląda praca prawnika? Zdobyć doświadczenie wraz z wynagrodzeniem?

Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w roku akademickim 2018/2019

Znamy ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019. Podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo. Na niektórych kierunkach o jedno miejsce walczyło nawet 18 kandydatów. Najpopularniejszą uczelnią w tym roku akademickim jest Uniwersytet Warszawski - drugie miejsce zajmuje Politechnika Warszawska.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin

Studenci, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty renty rodzinnej powinni pamiętać o ważnym terminie. Do końca października należy złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty.

Pracownia Liderów Prawa – rekrutacja 2018/2019

Już 15 października kończy się rekrutacja do kolejnej edycji programu Pracownia Liderów Prawa. Prowadzony przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości program, skierowany jest nie tylko do absolwentów studiów prawniczych, ale również do szerokiego grona studentów, doktorantów oraz aplikantów.

Studia w Polsce jednymi z najtańszych w Europie

Studia w Polsce to jedne z najtańszych studiów w Europie - takie wnioski wynikają z najnowszego raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” opracowanego na zlecenie Aegonu. Polscy studenci najchętniej wybierają angielskie, francuskie i niemieckie uczelnie. Niestety studia za granicą to opcja głównie dla zamożnych.

Konstytucja dla nauki wchodzi w życie - na jakie zmiany muszą przygotować się uczelnie?

Konstytucja dla Nauki wchodzi w życie - od 1 października br. władze uczelni muszą dostosować się do nowych przepisów. Od października uczelnie z najgorszą oceną działalności badawczej nie mogą nadawać habilitacji, są zobligowane, by studentkom w ciąży zapewnić indywidualny tok studiów oraz muszą posiadać skrzynkę podawczą ePUAP. Jakie inne zmiany zajdą na uczelniach w nadchodzącym roku akademickim?

Co grozi za przejazd bez ważnej legitymacji studenckiej/szkolnej?

Studencie i uczniu - przedłuż ważność swojej legitymacji! Urząd Transportu Kolejowego przypomina o konieczności przedłużenia ważności legitymacji szkolnych i studenckich, ponieważ konsekwencją podróży z nieważnym dokumentem jest mandat w wysokości 40-krotności ceny najtańszego biletu jednorazowego normalnego określonego w taryfie przewoźnika. Mandat za brak legitymacji można jednak anulować w bardzo prosty sposób.

Dochód z gospodarstwa rolnego obowiązujący w roku akademickim 2018/2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego obowiązującego w roku akademickim 2018/2019. Wysokość dochodu z gospodarstwa rolnego jest uwzględniana przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.

Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Rok akademicki 2018/2019 zbliża się nieubłaganie. Na większości uczelni już od września można składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. W nadchodzącym roku akademickim próg dochodowy tj. wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantująca mu otrzymanie stypendium socjalnego, zwiększył się.

Renta rodzinna dla ucznia i studenta - kiedy złożyć wniosek o przedłużenie?

Aby przedłużyć prawo do pobierania renty rodzinnej, uczniowie i studenci powinni złożyć w ZUS-ie wniosek o kontynuowanie świadczenia wraz z zaświadczeniem ze szkoły lub uczelni. Warto pamiętać o terminach. Zbyt późne złożenie dokumentów może bowiem skutkować utratą świadczenia za dany miesiąc.

Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.

Konstytucja dla Nauki - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał tzw. Konstytucję dla Nauki, która zastąpi cztery obecnie istniejące ustawy regulujące materię szkolnictwa wyższego tj. prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Nowe przepisy zmieniają

Kredyt studencki 2018/19 - jak uzyskać?

W okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. studenci oraz doktoranci uczelni i jednostek naukowych, a także osoby ubiegające się o przyjęcie na studia, mogą składać w bankach wnioski o udzielenie niskooprocentowanych kredytów studenckich. Kto i w jaki sposób może otrzymać kredyt studencki w roku akademickim 2018/19?

Wakacyjne staże i praktyki kluczem do kariery?

Czerwiec to ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby podjąć wakacyjny staż lub praktyki. Pracodawcy liczą na to, że zaraz po sesji studenci zaczną rozglądać się za letnim zajęciem i będę gotowi do zasilenia rynku pracy. Z uwagi na niedobór pracowników ofert staży i praktyk szukać można dziś niemalże w każdej branży i w każdym dziale − począwszy od wsparcia produkcji, działu R&D, utrzymania ruchu, poprzez działy administracyjne jak księgowość, finanse, HR po wyspecjalizowane działy związane z inżynierią i branżą IT. O tym, dlaczego warto zdecydować się na wakacyjny staż lub praktyki mówi ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Studenci rezygnują z bezpłatnych staży

Studenci coraz częściej rezygnują z bezpłatnych staży i wybierają pracę poniżej kwalifikacji. Raport Student w Pracy 2018 pokazuje, iż w pracy żakom nie przeszkadza dzienny charakter studiów.

Przychód z darmowych praktyk a obowiązek podatkowy w PIT – „uśpione” ryzyko?

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP3-1.4011.279.2017.1.AM) z 3 października 2017 r., stwierdzająca że doktorantka na darmowych praktykach (w formie umowy zlecenia) w kancelarii prawniczej nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia, jest oczywiście prawidłowa. Jednak nie rozwiązuje tak naprawdę problemu pytającej podatniczki lub jej zleceniodawcy. Ten zapewne rozwiąże lub rozwiązała odrębna interpretacja odpowiadająca na drugie zadane pytanie (o powstanie obowiązku w PIT), być może nie po myśli Wnioskodawczyni.

Stażysta, praktykant w firmie - nowe zalecenia dla pracodawców

Rada Dialogu Społecznego przyjęła uchwałę partnerów społecznych w sprawie zaleceń dotyczących jakości staży na otwartym rynku pracy. Celem stworzenia nowych zaleceń dla pracodawców jest promowanie staży i praktyk a także gruntowne przygotowanie młodych ludzi do podjęcia pracy.

Współpraca z uczelniami wyższymi jako przeciwdziałanie niedoborom pracowniczym

Zmiany trendów rynkowych, postęp technologiczny i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów to tylko niektóre czynniki wpływające na poszukiwanie pól współpracy między sferą nauki i biznesu.

Zmiany w praktykach absolwenckich

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o praktykach absolwenckich, który zakłada odbywanie praktyk absolwenckich odpłatnie. Ponadto określono minimalną wysokość świadczenia pieniężnego, jakie powinien otrzymywać praktykant. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan niski poziom minimalnego wynagrodzenia niewiele zmieni w sytuacji młodych ludzi.

IFK poleca: Praktyka absolwencka tylko odpłatnie

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o praktykach absolwenckich. Nowelizacja ma ułatwić przechodzenie z etapu wykształcenia do etapu życia zawodowego i zwiększyć szanse młodzieży na rynku pracy.

Zalecenia dotyczące jakości staży

Partnerzy społeczni przygotowują dokument zawierający zalecenia dotyczące jakości staży. Inspiracją mają być Polskie Ramy Jakości Staży, które zostały opracowane i przyjęte przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

Praktyki i staże - ocena studentów

Praktyki i staże największą popularnością cieszą się w miesiącach wakacyjnych.To szansa dla studentów na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego i dla pracodawców na pozyskanie wykwalifikowanej kadry. Jak studenci oceniają praktyki i staże?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich - wzór

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich powinno zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru. Jeśli praktykant zgłosi wniosek, podmiot przyjmujący na praktyki ma obowiązek wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Badanie oczekiwań studentów wobec staży, praktyk i pracodawców

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu oczekiwań studentów wobec staży, praktyk i pracodawców. Badanie realizowane jest przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami w ramach kampanii świadomościowej #jestemYgrekiem. nie jestem leniem.

Więcej funduszy na szkolnictwo zawodowe

Szkolnictwo zawodowe oprócz budżetowych funduszy marszałków województwa dostanie pieniądze także od MEN. Ministerstwo podkreśla, że w tym roku szkolnym wzrosła ilość gimnazjalistów, którzy zdecydowali się na kształcenie zawodowe, a nie ogólnokształcące.

Badanie jakości stażu przed kandydowaniem

Badaniem jakości stażu przed kandydowaniem zajmuje się prawie 40 proc. studentów. Coraz większą rolę odgrywają więc certyfikaty i nagrody uzyskiwane przez firmy w związku z organizacją staży lub praktyk.

Zmiany w praktykach studenckich

Zmiany w praktykach studenckich obowiązują już od 1 października 2014 r. Dla przykładu aktualnie istnieje obowiązek co najmniej 3-miesięcznych praktyk zawodowych na studiach o profilu praktycznym. Ruszyła również kampania MNiSW mająca na celu promocję wysokiej jakości praktyk studenckich.

Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus” - trzecia edycja

"Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.

Zmiany na uczelniach od 1 października 2014

Zmiany na uczelniach od 1 października 2014 przewiduje nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowe regulacje dotyczą m.in.: zniesienia opłat za drugi kierunek, nowych zasad komercjalizacji, uczenia się przez całe życie, nowych zasad bliższej współpracy uczelni i wzmocnienia szans studentów i absolwentów na rynku pracy.

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów

Koniec opłaty za drugi kierunek studiów to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku K 35/11. Niekonstytucyjna opłata za drugi kierunek studiów zakończy obowiązywanie 30 września 2015 roku.

Drugi kierunek studiów – niekonstytucyjność opłaty

Konstytucyjność obligatoryjnej opłaty za drugi kierunek studiów była przedmiotem pracy Trybunału Konstytucyjnego w dniu 5 czerwca 2014 roku (czwartek). Zdaniem TK opłata za drugi kierunek studiów jest niekonstytucyjna.

Szkolnictwo wyższe - zmiany w roku akademickim 2014/2015

W Sejmie trwają prace nad nowym projektem ustawy o szkolnictwie wyższym. Zdaniem ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego nowe regulacje przyczynią się do zwiększenia motywacji do zdobywania wykształcenia i wykorzystywania potencjału nauki w praktyce. Projekt zakłada m.in.: możliwość uzyskania dyplomu po kursach pozauczelnianych, prawo własności do osiągnięć innowacyjnych dla naukowców i studenckie staże w biznesie.

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Wprowadzenie dobrych zasad staży i praktyk studenckich stanowi główne założenie projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Staże i praktyki mają stać się obowiązkowym elementów studiów wyższych uczelni o profilu praktycznym. Jakie inne zmiany czekają studentów oraz absolwentów?

Umowa o staż

Umowa o staż, zwana także umową o praktyki absolwenckie, funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 2009 roku. Stanowi specjalny rodzaj umowy cywilnoprawnej, na mocy której stażysta ma możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Wynagrodzenie za staż w 2014 roku nie może przekraczać kwoty 3360 zł brutto.

Ubezpieczenie NNW dla studentów

Całoroczne ubezpieczenia NNW zwykle, wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia, dodawane są do kart młodzieżowych, popularnych szczególnie wśród studentów wyższych uczelni, którzy podróżują. Ubezpieczenia te bowiem najczęściej obejmują terytorium całego świata.

Jak student może założyć własną działalność gospodarczą?

Studenci planujący założenie własnej firmy mogą skorzystać z tzw. Inkubatorów Przedsiębiorczości, które oferują pomoc przy zakładaniu działalności w wielu dziedzinach celem wypromowania nowych przedsiębiorców. Student zakładający firmę w takiej postaci nie musi opłacać składek ZUS.

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

REKLAMA