reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Rok akademicki 2018/2019 zbliża się nieubłaganie. Na większości uczelni już od września można składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. W nadchodzącym roku akademickim próg dochodowy tj. wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantująca mu otrzymanie stypendium socjalnego, zwiększył się.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie związane z pomocą materialną dla studentów jest ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art.179 tej ustawy, głównym kryterium decydującym o przyznaniu stypendium socjalnego studentowi lub doktorantowi (dalej: studentowi) jest dochód na osobę w jego rodzinie.

Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Próg dochodowy w roku akademickim 2018/2019

Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego ustala wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o przyznanie stypendium. Nie ma tu jednak pełnej swobody – rektor musi przestrzegać ustawowo wyznaczonego minimum i maksimum, które zostało wyznaczone we wspomnianym wyżej art. 179.

W roku akademickim 2018/2019 ustawowy dochód na osobę w rodzinie uprawniający do stypendium socjalnego, nie może być niższy niż 686,40 zł netto oraz wyższy niż 1051,70 zł netto.

W praktyce wygląda to tak, że rektor porozumieniu z samorządem studenckim może ustalić, że na jego uczelni wymagany dochód na osobę w rodzinie wynosić będzie minimalnie 686,40 zł, a maksymalnie 1051,70 zł. Osobie, która nie przekroczy tego progu i spełni ustawowe oraz regulaminowe warunki przyznania świadczenia socjalnego, zostanie to świadczenie przyznane.   

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w roku akademickim 2017/2018 wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne ustalona została na poziomie 1051,70 zł.

Wyznaczanie dochodu na osobę w rodzinie

Stypendium socjalne może uzyskać student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Określenie tego czy ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej czy też nie, odbywa się poprzez określenie dochodu na osobę w rodzinie studenta. Jeżeli dochód mieści się w wyznaczonym przedziale oznacza to, że student jest w trudnej sytuacji materialnej.

Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej  

Przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie bierze się pod uwagę dochody osiągane przez:

 • studenta;
 • małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
 • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Jeżeli student jest samodzielny finansowo, bierze się pod uwagę tylko jego dochody oraz jego małżonka i dzieci. Student jest samodzielny finansowo gdy:

 1. nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i spełnia jeden z poniższych warunków:
  1. ukończył 26. rok życia,
  2. pozostaje w związku małżeńskim,
  3. ma na utrzymaniu dzieci;
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
 2. lub spełnia łącznie następujące warunki:
  1. posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym.
  2. posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
  3. jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
  4. nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama