reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Stypendium socjalne 2018/2019 – progi dochodowe

Rok akademicki 2018/2019 zbliża się nieubłaganie. Na większości uczelni już od września można składać wnioski o przyznanie stypendium socjalnego. W nadchodzącym roku akademickim próg dochodowy tj. wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta gwarantująca mu otrzymanie stypendium socjalnego, zwiększył się.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie związane z pomocą materialną dla studentów jest ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art.179 tej ustawy, głównym kryterium decydującym o przyznaniu stypendium socjalnego studentowi lub doktorantowi (dalej: studentowi) jest dochód na osobę w jego rodzinie.

Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Próg dochodowy w roku akademickim 2018/2019

Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego ustala wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o przyznanie stypendium. Nie ma tu jednak pełnej swobody – rektor musi przestrzegać ustawowo wyznaczonego minimum i maksimum, które zostało wyznaczone we wspomnianym wyżej art. 179.

W roku akademickim 2018/2019 ustawowy dochód na osobę w rodzinie uprawniający do stypendium socjalnego, nie może być niższy niż 686,40 zł netto oraz wyższy niż 1051,70 zł netto.

W praktyce wygląda to tak, że rektor porozumieniu z samorządem studenckim może ustalić, że na jego uczelni wymagany dochód na osobę w rodzinie wynosić będzie minimalnie 686,40 zł, a maksymalnie 1051,70 zł. Osobie, która nie przekroczy tego progu i spełni ustawowe oraz regulaminowe warunki przyznania świadczenia socjalnego, zostanie to świadczenie przyznane.   

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w roku akademickim 2017/2018 wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne ustalona została na poziomie 1051,70 zł.

Wyznaczanie dochodu na osobę w rodzinie

Stypendium socjalne może uzyskać student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Określenie tego czy ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej czy też nie, odbywa się poprzez określenie dochodu na osobę w rodzinie studenta. Jeżeli dochód mieści się w wyznaczonym przedziale oznacza to, że student jest w trudnej sytuacji materialnej.

Polecamy: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej  

Przy wyznaczaniu dochodu na osobę w rodzinie bierze się pod uwagę dochody osiągane przez:

 • studenta;
 • małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
 • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Jeżeli student jest samodzielny finansowo, bierze się pod uwagę tylko jego dochody oraz jego małżonka i dzieci. Student jest samodzielny finansowo gdy:

 1. nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i spełnia jeden z poniższych warunków:
  1. ukończył 26. rok życia,
  2. pozostaje w związku małżeńskim,
  3. ma na utrzymaniu dzieci;
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
 2. lub spełnia łącznie następujące warunki:
  1. posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym.
  2. posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym;
  3. jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
  4. nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama