reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

W projekcie ustawy budżetowej przewidziano 320 mln zł na dopłaty do przedszkoli. Dodatkowo zwiększono wydatki na żłobki o 50 mln zł, tj. do 101 mln zł.

Do 2015 roku ]wychowaniem przedszkolnym ma zostać objętych 90% dzieci w wieku 3-5 lat (obecnie jest to 72%). Stanie się tak, bo do budżetów gmin trafi rządowa dotacja na każdego przedszkolaka. W 2013 roku dotacja ta wyniesie 320 mln złotych.

Nakłady na szkolnictwo wyższe mają wynieść 12.740.385 tys. zł, z tego budżet środków krajowych – 12.188.553 tys. zł i budżet środków europejskich – 551.832 tys. zł.

Dodatkowo w budżecie zapisano fundusze na wzrost płac na uczelniach. Na fundusz wynagrodzeń dla pracowników wszystkich uczelni publicznych przewidziano o 907 mln złotych więcej niż w tym roku – dokładnie 907.546 tys. zł. Dzięki temu pensje wzrosną średnio o 9,14%. O wysokości podwyżki dla pracownika konkretnej uczelni zadecyduje jej rektor. Dotyczy to zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników administracyjnych.

W budżecie na przyszły rok przewidziano także 235 mln zł na dotację projakościową. Pieniądze z dotacji trafią do najlepszych uczelni, w tym m.in. tych, które mają najlepsze programy studiów oraz Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW).

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziecko, zabawa,/ fot. Fotolia
Dziecko, zabawa,/ fot. Fotolia

INFORLEX Oświata209.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama