reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie?

Kredyt studencki to możliwość przewidziana przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, której celem jest umożliwienie najbiedniejszym żakom podjęcia i kontynuowania dalszej nauki w szkole wyższej. Główna zaletą kredytu studenckiego jest dwuletni okres karencji, w którym nie trzeba jeszcze spłacać zobowiązania i nie są naliczane odsetki. Co zrobić, by także i po tym okresie nie spłacać kredytu studenckiego? Poniżej krótki przewodnik dla studentów.

Zobacz: Praca dla studenta - na co warto zwrócić uwagę

Konstrukcja kredytu studenckiego uregulowana została w ustawie z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 1998 r. Nr 108 poz. 685). Zgodnie z nią jest to kredyt przyznawany studentom, także doktorantom, o niskich dochodach na osobę w rodzinie. Ma na celu zachęcenie do podejmowania nauki w szkole wyższej oraz zapewnienie najbiedniejszym żakom wsparcia finansowego. Przyznawany jest z Fundusz Pożyczek i Kredytów Studenckich na wniosek zainteresowanego. Można się o niego ubiegać już z chwilą rozpoczęcia nauki akademickiej a także w każdym rozpoczynającym się roku. Pismo należy złożyć w banku do 15 listopada danego roku. Wysokość kredytu studenckiego skorelowana jest z wysokością wynagrodzenia i wynosi nie więcej niż sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za kwartał poprzedzający kwartał, w którym dokonano ustalenia wysokości kredytów studenckich i pożyczek studenckich. Wypłacany jest w ciągu wskazanego okresu w miesięcznych transzach.

Absolwent prawa, które jest kierunkiem pięcioletnim jednolitym, przez cały okres studiów korzystał z kredytu studenckiego. W roku akademickim otrzymywał miesięczną transzę w wysokości 600 zł. W sumie otrzymał więc 30 000 zł. Spłata nastąpi dopiero dwa lata po zakończeniu studiów. Raty zostaną rozłożone na okres 10 lat i wyniosą 300 zł miesięcznie. Absolwent może także ubiegać się o umorzenie części/ całości zobowiązania, np. ze względu na bardzo dobre wyniki w nauce.

Po spełnieniu wszystkich wymogów (także tych formalnych, np. terminowym dostarczeniu ksera legitymacji studenckiej) od zakończenia studiów przysługuje dwuletni okres karencji, w którym student nie jest zobligowany do spłacania rat zobowiązania a bank nie nalicza odsetek. Po jego upływie rozpoczyna się okres spłaty. Jest on dwukrotnie dłuższy niż okres korzystania ze wsparcia. Miesięczna rata stanowi więc połowę transzy otrzymywanej miesięcznie w roku akademickim. Warto wiedzieć, że istnieją możliwości, by w całości lub choćby w części pozbyć się obciążenia finansowego.

Ograniczenie wysokości rat

Ustawodawca wskazuje, że miesięczna rata spłaty nie może przekraczać 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy. Ma to chronić go przed nadmiernym obciążeniem finansowym i umożliwić płynne spłacanie zobowiązania.

Zobacz również: Wcześniejsza spłata kredytu - jak i kiedy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.03.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie? /Fot. Fotolia
Kredyt studencki – jak skutecznie umorzyć zobowiązanie? /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama