reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Szkolenia i staże > Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Wprowadzenie dobrych zasad staży i praktyk studenckich stanowi główne założenie projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Staże i praktyki mają stać się obowiązkowym elementów studiów wyższych uczelni o profilu praktycznym. Jakie inne zmiany czekają studentów oraz absolwentów?

Praktyki studenckie – dobre zasady

Odbycie stażu bądź praktyki studenckiej stanowi zazwyczaj obowiązkowy element studiów wyższych. Ich celem jest ułatwienie absolwentom uzyskania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania pracy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad projektem zmian, który zagwarantowałby wprowadzenie dobrych praktyk w tym zakresie. Celem podjętych działań jest dostosowanie programu praktyk do wymagań stawianych przez pracodawców.

Zobacz również: Umowa o staż

Założenia

Obowiązkowe praktyki

Jednym z głównych założeń nowelizacji jest wprowadzenie obowiązkowych praktyk na uczelniach o profilu praktycznym. Miałyby one trwać 3 miesiące. Obowiązek ich organizowania będzie leżał po stronie uczelni. Ważne by wypracować wspólne stanowisko wszystkich zainteresowanych stron: studentów, uczelni wyższych oraz firm umożliwiających odbycie stażu (przyszłych pracodawców). Praktyki powinny być bowiem wartościowe i przynosić korzyści dla wszystkich wskazanych podmiotów. Ich celem jest przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej. Mają uczyć konkretnych umiejętności, najlepiej w oparciu o uprzednio sporządzony program.

Praktyki najczęściej są nieodpłatne. Ważne więc by student w zamian za wynagrodzenie pieniężne otrzymał pakiet informacji i umiejętności, które zaprocentują w dalszym życiu zawodowym.

Dotychczas nie zostały sporządzone żadne wytyczne dotyczące programu praktyk ani staży. Studentom zlecane są proste zadania, usprawniające pracę w danej firmie ale nieumożliwiające zdobycia doświadczenia zawodowego. Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW jest to sytuacja niedopuszczalna.

Ważne także by podejście do praktyk zmienili sami zainteresowani – studenci. Obecnie odbycie stażu traktowane jest jako przykra konieczność, strata czasu. Żacy chcą odbyć praktyki jak najszybciej i po jak najmniejszej linii oporu. Zmiana charakteru praktyk ma pomóc w zmianie nastawienia. Mają się one stać cennym z zawodowego punktu widzenia doświadczeniem, niezbędnym dla samodzielnej pracy zarobkowej.

System dualny

Wzorem wielu państw zachodnich (m.in.: Niemczech i Austrii) zaproponowano przyjęcie dualnego systemu kształcenia. Polega on na zastosowaniu dwutorowego systemu nauczania. Ma obejmować zarówno typowe zajęcia akademickie jak i praktykę zawodową odbywaną w konkretnych firmach. Ścisła współpraca uczelni wyższych z pracodawcami pozwali na lepsze przygotowanie studentów na wymagania rynku pracy. Każda ze stron czerpie korzyści z takiego rozwiązania: student – zdobywa doświadczenia, pracodawca – poznaje przyszłych pracowników, uczelnia – ma świadomość braków i słabych stron oferowanego kształcenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dobre zasady staży i praktyk studenckich założeniem zmian w szkolnictwie wyższym. /Fot. Fotolia
Dobre zasady staży i praktyk studenckich założeniem zmian w szkolnictwie wyższym. /Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama