REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt grantowy na cele publiczne. Czy gmina może odliczyć VAT?

W artykule omawiamy możliwość obniżenia kwoty podatku należnego przez gminę, która realizuje projekt grantowy na cele publiczne. Zapytanie podatnika do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyło wykorzystania podatku naliczonego z faktur związanych z zakupem sprzętu IT i oprogramowania, budową strony internetowej oraz szkoleniem pracowników.

Czy przekazanie sprzętu komputerowego uczniom wiąże się z obowiązkiem poboru podatku przez płatnika?

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na gminie nie będzie ciążył obowiązek płatnika poboru podatku dochodowego od osób przyjmujących nieodpłatnie zakupiony z bezzwrotnych środków zagranicznych sprzęt w postaci laptopów. Wyjaśniamy, jakie jest uzasadnienie tego stanowiska.

Czy wydatki na dokumentację projektową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione przez spółkę na sporządzenie projektów budowlanych sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z pozwoleniem na budowę nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zostały przekazane gminie w formie darowizny, co zgodnie z przepisami podatkowymi wyłącza możliwość uznania ich za koszt uzyskania przychodów.

Czy gmina może odzyskać VAT przy przebudowie drogi gminnej, jeśli infrastruktura nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym?

Gmina, planując przebudowę drogi gminnej, zwraca się do organów podatkowych w celu ustalenia możliwości odzyskania podatku VAT związanej z tą inwestycją. Zdaniem Krajowej Izby Skarbowej, gmina nie będzie uprawniona do odzyskania VAT, ponieważ wybudowana infrastruktura nie będzie wykorzystywana do celów opodatkowanych. To oznacza, że Gmina będzie musiała ponieść pełne koszty inwestycji, bez możliwości pomniejszenia ich o odzyskany podatek. Dowiedz się więcej o sposobie rozliczenia VAT w przypadku inwestycji samorządowych.

REKLAMA

Czy gmina może odliczyć VAT na zakup samochodu elektrycznego na cele własne?

Najnowsza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca prawa do odliczenia VAT od zakupu pojazdu elektrycznego przez gminę, stanowi istotny punkt odniesienia dla podatników. Czy Twoja gmina planuje podobny zakup? Poznaj szczegóły tej interpretacji

Wzory: spisu wyborców i wykazu wyborców [Wybory 2023 r.]

Rząd pracuje nad przepisami, które regulują: wzór spisu wyborców, sposób i tryb sporządzania spisu oraz jego aktualizacji, wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, czy np. domach pomocy społecznej, w których utworzono obwody głosowania.

Program Inwestycji Strategicznych. Kto może złożyć wniosek? Do kiedy? [czerwiec 2023 r.]

Od 23 czerwca 2023 r. samorządowcy mogą składał wnioski w kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich. Budżet tej edycji, to 3,5 mld zł.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji w budowę obiektów małej architektury?

Gmina, będąca zarejestrowanym podatnikiem VAT, zrealizowała inwestycję polegającą na budowie obiektów małej architektury. Teraz ubiega się o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednym z pytań, które się pojawiło, jest kwestia prawa gminy do odliczenia podatku VAT naliczonego związane z tą inwestycją. Czy gmina ma takie prawo, czy też nie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w interpretacji KIS.

REKLAMA

Czy gmina może odliczyć VAT na zakup samochodu elektrycznego na cele własne?

Najnowsza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca prawa do odliczenia VAT od zakupu pojazdu elektrycznego przez gminę, stanowi istotny punkt odniesienia dla podatników. Czy Twoja gmina planuje podobny zakup? Poznaj szczegóły tej interpretacji

Jakie uprawnienia ma pracownik zatrudniony na niepełny etat?

Niepełny wymiar etatu a uprawnienia pracownicze. Jakie są różnice między zatrudnieniem na cały a niepełny etat? 

L4 w pierwszym miesiącu pracy. Co z wynagrodzeniem chorobowym?

L4 w pierwszym miesiącu pracy – czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby pracując pełny miesiąc kalendarzowy. Jak to wygląda w praktyce? 

Czy gmina może obniżyć VAT w związku z realizacja projektu drogowego?

Gminy często podejmują inwestycje mające na celu poprawę infrastruktury drogowej w miejscowościach. Jednym z takich projektów jest przebudowa dróg lub ulic. W związku z tym, gmina może zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej z prośbą o wydanie interpretacji dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT związanych z realizacją projektu. W artykule omówimy interpretację KIS dotyczącą obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku realizacji projektu przez gminę oraz jakie są konsekwencje wynikające z tej interpretacji.

Czy można odliczyć cały VAT z faktur związanych z inwestycją w rozbudowę kanalizacji sanitarnej?

Fiskus wydał interpretację podatkową dotyczącą praw do odliczenia VAT związanych z inwestycją w rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących ponoszone wydatki. Według stanowiska fiskusa, jako czynny podatnik VAT, gmina będzie uprawniona do pełnego odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że będzie dokonywała odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

Dlaczego konsumenci kupują podróbki?

Podróbki. 13% Europejczyków, deklaruje, że celowo kupiło podrobione produkty w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To znacznie więcej niż w poprzednich falach badaniach – w 2020 roku było to tylko 5%. 14% Polaków świadomie kupiło podrobiony towar, gdzie średnia europejska wynosi 13%. 

Czy można zmusić pracownika do pracy zdalnej? Co w sytuacji, gdy nie ma warunków?

Brak warunków do pracy zdalnej. Coraz częściej pracujemy w trybie pracy zdalnej. Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma się odpowiednio dostosowanego miejsca do wykonywania pracy z domu? Jak zgłosić pracodawcy brak warunków do pracy zdalnej? 

Czy jednostka samorządu terytorialnego ma prawo do odzyskania podatku VAT z projektu realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?

W interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej KIS wyjaśnił, że gmina nie ma prawa do odzyskania ani odliczenia VAT w przypadku realizacji zadań własnych, które nie są opodatkowane VAT. W tym przypadku chodziło o usługi i towary nabyte w związku z remontem i modernizacją domu ludowego.

Brak prawa do odliczenia VAT przez gminę przy realizacji zadania publicznego (organizacji pikniku rodzinnego)

W interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją zadania publicznego - tj. organizacją ekologicznego edukacyjnego pikniku rodzinnego. 

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji projektów dla Ochotniczych Straży Pożarnych?

Urząd Gminy złożył wniosek o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od wydatków poniesionych przy realizacji projektu zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych i wyposażenia dla jednostek OSP. Dyrektor KIS odpowiedział 14 czerwca 2023 r., że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku, gdyż nabyte towary i usługi nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. 

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z inwestycją w drogi gminne?

W artykule omawia się kwestię odliczania podatku VAT przez gminy w kontekście inwestycji drogowych. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, zgodnie z którą gminy nie mają prawa do odliczenia naliczonego VAT-u w przypadku niekomercyjnych i ogólnodostępnych infrastruktur. Interpretacja ta ma znaczenie dla gmin, które nie będą mogły odliczyć VAT-u od kosztów inwestycji, oraz dla organów administracji skarbowej, które będą się odwoływać do tego stanowiska w podobnych sprawach.

Czy gmina może odliczyć VAT od wydatków związanych z odbiorem azbestu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 czerwca 2023 r. potwierdził, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją konkretnego zadania, ponieważ usługi zakupione w ramach realizacji projektu są wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT związku z realizacją ekologicznego pikniku rodzinnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z 14 czerwca 2023 r. zajął stanowisko odnośnie kwestii odliczenia podatku VAT przez jedną z gmin w związku z realizacją ekologicznego pikniku rodzinnego. Zdaniem organu podatkowego gmina nie ma prawa do takiego odliczenia. Dlaczego?

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej?

Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że Gmina nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku, ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od tego wydatku.

Czy gmina może odliczyć VAT od inwestycji drogowej?

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego jest odpowiedzialna za realizację różnorodnych zadań publicznych. W przypadku planowanej przebudowy drogi gminnej, gmina chce uzyskać dotację wraz z odliczeniem podatku VAT. Jednakże, interpretacja prawna nakazuje, że gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT związanego z inwestycją drogową.

Czy gmina może odzyskać VAT związany z realizacją inwestycji związanej z modernizacją budynku?

Gmina składa wniosek o dofinansowanie inwestycji związanej z modernizacją budynku. Jednak zgłasza wątpliwość, czy będzie miała możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT. Według interpretacji organu skarbowego, Gmina nie będzie mogła odzyskać VAT w całości ani w części, ponieważ inwestycja nie generuje sprzedaży opodatkowanej. To oznacza, że poniesione koszty VAT nie będą kwalifikować się do dofinansowania. Konieczne będzie uwzględnienie tych kosztów jako wydatków własnych.

Czy gmina może odliczyć VAT przy inwestycji w przebudowę świetlicy wiejskiej?

Gmina, działając jako jednostka samorządu terytorialnego, złożyła wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości (...). Celem inwestycji jest poprawa warunków życia mieszkańców oraz utrzymanie obiektów użyteczności publicznej. Jednakże, według interpretacji organów administracji skarbowej, Gmina nie spełnia przesłanek umożliwiających odzyskanie podatku VAT, co może oznaczać brak możliwości odliczenia poniesionych kosztów. Artykuł analizuje to stanowisko i jego konsekwencje dla Gminy (...) w kontekście realizacji projektu.

Czy gmina ma prawo do odzyskania VAT związanego z budową placów zabaw?

Artykuł analizuje możliwość odzyskania podatku VAT przez gminę w kontekście budowy placów zabaw. W świetle stanowiska organów administracji skarbowej, gmina może nie mieć prawa do zwrotu podatku związanych z tym projektem, jeśli nie planuje prowadzenia sprzedaży opodatkowanej. Przedstawienie argumentów i konkluzji w tej kwestii ma kluczowe znaczenie dla właściwego rozliczenia podatku VAT przez gminy i może mieć implikacje dla podobnych przypadków w przyszłości.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT z inwestycji?

W artykule omawiamy kwestię odliczenia podatku VAT przez Gminę w związku z realizacją inwestycji. Gmina, będąc podatnikiem VAT, poniosła wydatki związane z projektem i chce uwzględnić podatek VAT jako koszt kwalifikowany w budżecie inwestycji. Jednak zdaniem organu skarbowego, Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego ani jego zwrotu. Artykuł analizuje przepisy prawne i stanowisko KIS lub MF w tej kwestii, mając na uwadze istotne implikacje finansowe dla Gminy i konsekwencje dla organów administracji skarbowej.

Czy gmina ma prawo do odzyskania VAT związanej z budową dróg lokalnych?

Gmina wnioskuje o przyznanie pomocy z UE na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację, która wyklucza możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT. Według KIS, działania Gminy nie podlegają opodatkowaniu, co oznacza brak prawa do odliczenia podatku. W rezultacie Gmina może stracić znaczące środki finansowe, które byłyby potrzebne na realizację inwestycji.

Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Kto może to zrobić? Co trzeba przygotować? Ile kosztuje?

Czy zagrożenie zdrowia uzasadnia opuszczenie stanowiska pracy?

Zagrożenie zdrowia i życia – czy pracownik może opuścić miejsce pracy? Staranne i sumienne wykonywanie pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik ma pełne prawo opuścić stanowisko pracy. Kiedy pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy? Co grozi za bezzasadną odmowę wykonywania pracy? 

Miejsca postojowe w halach garażowych a świadectwo charakterystyki energetycznej. Będą grzywny?

Od niedawna można otrzymać grzywnę za brak posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Notariusze wymagają okazania go np. przy transakcji sprzedaży miejsca parkingowego w wielostanowiskowej hali garażowej. Jednak kłopot w tym, że podmioty uprawnione do wystawiania dokumentów odmawiają ich przygotowania.

TSUE. Co warto wiedzieć o Trybunale Sprawiedliwości UE?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odgrywa kluczową rolę w zakresie wymiaru sprawiedliwości na poziomie europejskim. Jako główny organ sądowy Unii Europejskiej, TSUE ma za zadanie interpretować prawo UE i zapewniać jego jednolite stosowanie we wszystkich państwach członkowskich. Oto podstawowe informacje na temat TSUE, jego kompetencji oraz wpływu na Polskę.

Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Logopedzi i dietetycy. Projekt ustawy o 17 zawodach medycznych już bez logopedów i dietetyków – tak zdecydowali członkowie sejmowej Komisji Zdrowia. Czy to zakończy spory? Niekoniecznie – w środowisku medycznym wciąż słychać różnicę zdań. 

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT przy zakupie autobusów elektrycznych? Interpretacja KIS

Gmina realizująca projekt związany z zakupem autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania, które następnie przekazuje w nieodpłatne użytkowanie spółce miejskiej, nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do realizacji tego projektu.

Czy gmina może odzyskać VAT z tytułu wydatków na budowę świetlicy wiejskiej?

Gmina nie będzie uprawniona do odzyskania podatku VAT z wydatków związanych z budową centrum społeczności wiejskiej (świetlicy wiejskiej) - takie jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Według interpretacji organów administracji skarbowej, Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego nie będzie podatnikiem VAT w ramach zadań własnych, jakie wykonuje na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, dla których nie stanowi ona podatnika VAT. 

Sprawy będziemy załatwiać w wirtualnych urzędach dzielnicy, gminy, starostwa [nowelizacja przepisów]

Zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego. Jest podstawą dla wdrożenia całkowicie zelektronizowanych usług publicznych. 

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Minimalna stawka godzinowa – kiedy powinna być stosowana a kiedy nie? Odpracowanie zadłużenia czynszowego a minimalna stawka godzinowa

W jakich przypadkach trzeba stosować minimalną stawkę godzinową a kiedy nie jest to konieczne? Wyjaśniła to Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w odpowiedzi z 11 maja 2023 r. na interpelację poselską. Wskazała też, że stawki godzinowe ustalane przez gminy, przy zastosowaniu art. 453 Kodeksu cywilnego, w celu spłat zadłużenia czynszowego w formie świadczenia rzeczowego (odpracowanie) nie są objęte obowiązkiem zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

Drugi paszport - kiedy jest potrzebny? Jak można go uzyskać?

Drugi paszport. Kiedy można ubiegać się o drugi paszport? Kto go może uzyskać? Jak długo czeka się na drugi paszport i ile kosztuje? 

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co gwarantuje?

Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – kogo dokładnie dotyczy? Przepisy zawarte w regulacji mają na celu stworzyć osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli osobom z niepełnosprawnościami, seniorom – warunki do bardziej samodzielnego oraz komfortowego korzystania z budynków, a także usług administracji publicznej i innych podmiotów publicznych. Jak to wygląda w praktyce? 

Czy samorząd terytorialny ma prawo do odliczenia VAT z tytułu realizacji projektu (wymiana nawierzchni)?

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, ponieważ realizowany projekt związany jest z wykonywaniem zadań własnych gminy, a wydatki poniesione na towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

Fiskus sprawdza podatników w social mediach

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

II Ogólnopolski Moot Court z Prawa i Postępowania Karnego

Konkurs jest doskonałą okazją, aby przećwiczyć w praktyce umiejętności konstruowania argumentów, pisania pism procesowych oraz pracy w zespole. 

Praktyczny przewodnik: Jak przesunąć wydatki bieżące w samorządowym zakładzie budżetowym?

Czy kierownik samorządowego zakładu budżetowego może przesunąć wydatki bieżące na podstawie zarządzenia?

Grupa VAT w gminie: Zmiany w rozliczeniach podatkowych

Po wprowadzeniu regulacji prawnych umożliwiających tworzenie przez podatników grup VAT pojawiło się wiele wątpliwości związanych z tym, czy mogą one być tworzone także przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Karta Nauczyciela - tekst jednolity. Najnowszy tekst już w Dzienniku Ustaw!

Ukazał się tekst jednolity ustawy - Karta Nauczyciela. Opublikowany został właśnie w Dzienniku Ustaw - rok 2023 poz. 984. Zobacz najnowszy tekst ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela!

Wreszcie mniej plastikowych jednorazówek!

24 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące ograniczenia ilości jednorazówek z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Z rynku mają zniknąć plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos.

Analiza prawna: Dochód gminy nie jest równoznaczny z prowadzeniem działalności gospodarczej

Potencjalna możliwość osiągnięcia przez gminę dochodów nie świadczy o tym, że gmina prowadzi działalność o charakterze zarobkowym, tym samym nie stanowi przesłanki do uznania, że gmina prowadzi działalność gospodarczą.

REKLAMA