REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Stanowisko pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Senacka komisja edukacji pozytywnie o budżecie na edukację

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu pozytywnie zaopiniowała w środę ustawę budżetową na 2012 r. w części dotyczącej edukacji, w tym wysokość subwencji oświatowej.

Samorządy chcą zlikwidować 400 szkół

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

Liceum ogólnokształcące po nowemu

Od września 2012 r. licealiści będą wybierać specjalistyczne bloki przedmiotów, których chcą się uczyć. Reforma przewiduje mniej nauki na poziomie podstawowym, a więcej na poziomie rozszerzonym.

Senat: nowelizacja ustawy w sprawie sześciolatków - bez poprawek

Senat nie wprowadził poprawek do noweli ustawy o systemie oświaty dotyczącej terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Przesuwa ona o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześcioletnich dzieci.

REKLAMA

Senacka komisja zgłasza poprawkę do ustawy o 6-latkach

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zaproponowała poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwającej wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków o dwa lata.

Dotacje dla szkół zamiast subwencji na niepełnosprawnych uczniów

Pieniądze z subwencji oświatowej na dziecko niepełnosprawne powinny trafiać do szkoły, do której ono uczęszcza, a nie do gminy - uważają uczestnicy konferencji "Finansowanie edukacji osób z niepełnosprawnością", która odbyła się u rzecznika praw obywatelskich.

Jak wyrobić kartę rowerową?

Karta rowerowa jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Jakie są warunki uzyskania tego dokumentu i kto ją wyrabia?

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Sejm przesunął na 2014 r. wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Nowelizacją ustawy o systemie oświaty zajmie się teraz Senat.

REKLAMA

Zmiany w programie nauczania 2012

Od 1 września 2012 r. uczniów ostatnich lat szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych czeka kilka zmian. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia ministra edukacji narodowej, które jesienią wchodzi w życie.

Nowe wymagania dla dyrektorów szkół

10 grudnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające wymagania, jakie musi spełnić osoba kandydująca na stanowisko dyrektora szkoły. Nowelizacja ogranicza m.in. liczbę postępowań prowadzonych przeciwko kandydatowi, które mogą wykluczyć go z możliwości ubiegania się o posadę.

Jak zmienić stanowisko pracy bez zmiany umowy o pracę

Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. O tym, czy pracownika uda się przesunąć do innej pracy w drodze polecenia służbowego, czy też wypowiedzenia zmieniającego, przesądza często treść umowy o pracę.

Komisje za projektem przesuwającym obowiązek szkolny dla sześciolatków

Sejmowe komisje: Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poparły rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwający o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Ferie zimowe 2012

Przedstawiamy kalendarz ferii zimowych w 2012 r. dla uczniów z poszczególnych województw.

Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Zgodnie z projektem MEN obowiązkową naukę w szkole dzieci sześcioletnie mają rozpocząć dopiero w 2014 r. Do tego czasu rodzice będą mogli decydować czy posłać sześciolatka do szkoły.

Czy byłego posła trzeba przyjąć do pracy, jeżeli jego stanowisko zostało zlikwidowane

Naszemu pracownikowi udzieliliśmy urlopu bezpłatnego na czas kadencji posła i na 3 miesiące po jej zakończeniu. Pracownik nie został ponownie wybrany do parlamentu, a stanowisko, które zajmował, zostało zlikwidowane. Czy w takiej sytuacji musimy przyjąć go do pracy po urlopie bezpłatnym? Czy przysługuje mu ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Praca w urzędzie - monitory ekranowe, okulary korygujące i ryzyko zawodowe

Pracownicy urzędów najczęściej pracują przy komputerze. Wszystkie stanowiska pracy w urzędzie z monitorami ekranowymi powinny spełniać określone przepisami wymogi i parametry, a pracownicy powinni zostać zaopatrzeni przez pracodawcę w okulary korygujące stosownie do zaleceń lekarza. 

Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Jak uzyskać refundację kosztów zatrudnienia bezrobotnego

Pracodawca, który zatrudnił bezrobotnego skierowanego do pracy przez urząd pracy, może ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, jak również składek na ubezpieczenia społeczne. Maksymalna wysokość dofinansowania do utworzenia stanowiska dla bezrobotnego wynosi 20 196,66 zł.

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Wartościowanie stanowisk pracy w jednostkach samorządowych

W celu unowocześnienia procesu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej system wynagradzania pracowników budowany jest na podstawie wartościowania stanowisk pracy. Rośnie liczba jednostek samorządowych wdrażających wartościowanie stanowisk w swoich urzędach oraz podległych jednostkach.

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Jak zapewnić higienę i bezpieczeństwo w szkole

Obowiązujące od tego roku szkolnego dwie nowelizacje rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach wprowadzają obowiązek wyposażenia szkół w ciepłą bieżącą wodę, a także możliwość zawieszania zajęć w trakcie dużych imprez, jak np. Euro 2012. Niezależnie od tych zmian, należy pamiętać o istniejących już wcześniej wymaganiach dotyczących terenów, budynków i pomieszczeń szkolnych oraz organizacji zajęć dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki.

Edukacja – vademecum

Jak zapisać dziecko do szkoły? Jak będzie wyglądała nauka sześciolatków w szkole? Jakie są terminy ferii zimowych? Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym? Właśnie na te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym poradniku.

Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego


Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Wychowanie fizyczne atrakcyjniejsze dla uczniów

W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie mają do wyboru nie tylko zajęcia sportowe i sprawnościowo-zdrowotne. Szkoła może również zaproponować taniec czy aktywne formy turystyki.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego do zasiłku rodzinnego to jednorazowe świadczenie rodzinne przyznawane na wniosek, w wysokości 100 zł na każde uczące się dziecko. Kto i na jakich zasadach może domagać się przyznawania finansowego wsparcia w postaci dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

Sześciolatki pójdą do szkoły od 2012 r.

Już od 1 września 2012 roku wszystkie sześciolatki zamiast odbywać obowiązkowe wychowanie przedszkolne, pójdą do szkoły.

Pięciolatki w szkole od 2012 r.

Od 1 września 2012 r. pięciolatki będą miały możliwość rozpoczęcia nauki w szkole. Jakie warunki będzie musiało spełniać dziecko, by mogło wcześniej realizować obowiązek szkolny? Jak obecnie wygląda sytuacja pięcioletnich dzieci?

Sześciolatki do szkoły - jak i kiedy?

Niezdecydowani rodzice, którzy podjęli decyzję o zapisaniu swojego sześciolatka do przedszkola będą mogli zmienić ją jeszcze we wrześniu. Pomoże im w tym dyrektor, który może wyrazić zgodę na uczęszczanie sześciolatka do szkoły.

Wynagrodzenia nauczycieli od września 2011

Zgodnie z założeniami budżetowymi na rok 2011 nauczyciele od 1 września 2011 r. otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Kwota bazowa dla nauczycieli w roku 2011 jest rozbita na dwa okresy: od 1 stycznia do 31 sierpnia wynosiła 2.446,82 zł, zaś od 1 września 2011 r. wyniesie 2.618,10 zł

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zwrot wydatków przez gminę na dowóz dziecka do szkoły

Świadczenie udzielane podatnikowi przez gminę w formie zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych

Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość?

Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych

Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość?

Czas pracy głównego księgowego

Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?

Negocjowanie podwyżki

Negocjacje to każda rozmowa, której celem jest uzgodnienie wspólnego stanowiska. Wiele pisaliśmy o tym, jak się do niej przygotować, jakich technik używać. Dziś zajmiemy się najtrudniejszym aspektem negocjacji – z pozycji podległej, czyli słabszej.

Negocjowanie podwyżki

Negocjacje to każda rozmowa, której celem jest uzgodnienie wspólnego stanowiska. Wiele pisaliśmy o tym, jak się do niej przygotować, jakich technik używać. Dziś zajmiemy się najtrudniejszym aspektem negocjacji – z pozycji podległej, czyli słabszej.

Wyprawka szkolna 2011 - jak uzyskać dofinansowanie?

W ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" na rok szkolny 2011/2012 uczniowie mogą uzyskać dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, iż z pomocy skorzysta 515 235 uczniów.

Uczniowie skorzystają z elektronicznych podręczników

Tylko najmłodsi uczniowie będą korzystali jedynie z papierowych podręczników. Pozostałe książki będą wydawane w formie papierowej i elektronicznej.

Jak zapisać dziecko do szkoły?

Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem formalnej nauki, dlatego rodzice przykładają tak dużą wagę do jej wyboru. Jak przebiegają zapisy i proces rekrutacji do szkół? Czy możemy wybrać szkołę spoza „rejonu”?

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Pracownika będącego radnym trudniej jest zwolnić z pracy niż inne zatrudnione osoby. Dzieje się tak dlatego, że radni gmin, powiatów i województw korzystają ze szczególnej ochrony przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Licealista przejdzie do następnej klasy z jedynką

MEN chce, by także licealiści i uczniowie technikum mogli uzyskać promocję do następnej klasy pomimo uzyskania niedostatecznej oceny.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Świadczenie urlopowe z dwóch etatów

Nauczycielowi, który w jednej szkole zatrudniony jest w dwóch stosunkach pracy, z każdego z nich przysługuje świadczenie urlopowe. Ustala się je osobno, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia z każdego z etatów w danym roku szkolnym, a wypłaca do końca sierpnia każdego roku.

Prezydent podpisał ustawę o Systemie Informacji Oświatowej

Nowy system zastąpi obecny funkcjonujący od 2005 r. Twórcy ustawy podkreślają, że dzięki nowemu systemowi gromadzone informacje będą zawsze aktualne.

Nowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach

Na placówki oświatowe, m.in. szkoły i przedszkola, nałożono obowiązek zapewnienia każdemu dziecku wsparcia i zindywidualizowanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W zależności od rodzaju placówki pomoc na nowych zasadach będzie udzielana od roku szkolnego 2011/2012 lub 2012/2013.

Odpowiedzialność pracownika szkoły za powierzone mienie

Aby nauczyciel lub inny pracownik szkoły był pociągnięty do odpowiedzialności materialnej lub za powierzone mu mienie pracodawca powinien zbadać czy zaszły wszystkie przesłanki spowodowania szkody zawarte w ustawie.

REKLAMA