| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

Niekonstytucyjna rekrutacja do przedszkoli

„Uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.”- orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej badanego przepisu o 12 miesięcy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż uregulowanie kryteriów i procedur przyjmowania dzieci do szkół i przedszkoli w rozporządzeniu wydanym bez dostatecznych podstaw ustawowych jest niezgodne z konstytucją.

Chodzi o art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. O stwierdzenie jego niekonstytucyjności wnioskowała Rzecznik Praw Obywatelskich.

Trybunał uznał, iż niezgodnym z konstytucją jest brak uregulowań ustawowych dotyczących warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół i przedszkoli.

„W ustawie o systemie oświaty brakuje katalogu cech kandydatów do placówek edukacyjnych oraz ich hierarchii, a także procedur odwoławczych od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do wybranej szkoły lub przedszkola, co powoduje samoistność regulacji wprowadzanej w rozporządzeniu”- wskazał trybunał.

Takie unormowania znajdują się dopiero w akcie wykonawczym.

Przedmiotowy przepis traci moc obowiązującą z upływem dwunastu miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Trybunał konstytucyjny/Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 r., sygn. akt K 38/12

Polecamy serwis: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »