reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Ostatnie dni rekrutacji szcześciolatków

Ostatnie dni rekrutacji szcześciolatków

Rekrutacja sześciolatków do szkół podstawowych trwa do końca sierpnia 2012 r. Możliwa jest jeszcze zmiana decyzji, czy dziecko posłać do szkoły czy do przedszkola nawet gdy dziecko jest już zapisane.

Co zrobić, jeśli rodzice zmienili zdanie i jednak chcieliby, żeby ich sześciolatek poszedł do szkoły?

Wystarczy, żeby zgłosili się do dyrektora szkoły, któremu decyzję o przyjęciu dziecka do pierwszej klasy umożliwiają przepisy ustawy o systemie oświaty.

Co zyska sześciolatek idąc do pierwszej klasy?

Będzie mógł aktywnie zdobywać wiedzę dostosowaną do wieku oraz indywidualnych zdolności, rozwijać dotychczasowe zainteresowania i talenty oraz odkrywać nowe. Będzie miał możliwość uczyć się języka obcego w ramach obowiązkowych zajęć, stawać się bardziej samodzielnym, odważnym i pewnym siebie, uczyć się nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi, rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów i współpracy w grupie.

W jaki sposób rodzic może poznać, czy dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole?

Przed podjęciem decyzji warto obserwować, jak dziecko zachowuje się w różnych sytuacjach życiowych - w przedszkolu i w domu. Trzeba słuchać jak mówi, przyglądać się, jakie czyni postępy. Całościowe spojrzenie na dziecko pomaga rodzicowi odpowiedzieć na pytanie, na ile chętnie sześciolatek będzie się uczyć, uważać podczas zajęć, zgodnie bawić się z innymi dziećmi, a także, czy samodzielnie ubierze się.

Warto, aby każdy rodzic zainteresowany zapisaniem dziecka sześcioletniego do szkoły odwiedził wybraną placówkę. Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w szkole, wydzielenie w klasie części edukacyjnej i rekreacyjnej, zagospodarowanie terenu wokół szkoły, organizację pracy świetlicy szkolnej, możliwość skorzystania z posiłku, a także atmosferę panującą w szkole. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto brać pod uwagę opinie rodziców dzieci, które uczęszczają już do tej szkoły.

Zobacz serwis: Edukacja

Gdzie szukać dodatkowych informacji na temat edukacji dzieci sześcioletnich?

U pracowników samorządów gminnych, którzy zarządzają edukacją i dobrze znają specyfikę najbliższego otoczenia oraz na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji - znajdują się tam specjalnie przygotowane przez ekspertów informacje dotyczące funkcjonowania dziecka sześcioletniego w szkole i przedszkolu: www.6latek.ore.edu.pl

Przypominamy: od roku szkolnego 2009/2010 dzieci w wieku 6-lat zyskały możliwość nauki w pierwszej klasie bez specjalnych, wymaganych wcześniej zaświadczeń. W tym samym roku zaczęła obowiązywać nowa podstawa programowa, uwzględniająca możliwości i potrzeby edukacyjne dzieci sześcioletnich. Tę samą podstawę, przygotowaną dla sześciolatków realizują dzieci, których rodzice zapisali do klas pierwszych w wieku lat siedmiu. Dziecko rozpoczynające naukę szkolną jako 6-latek, przechodząc kolejne etapy edukacji będzie realizowało również nową podstawę programową dostosowaną do swoich możliwości.

Zobacz serwis: Prawa dziecka

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rekrutacja sześciolatków trwa do końca sierpnia 2012 r. /Fot. Fotolia
Rekrutacja sześciolatków trwa do końca sierpnia 2012 r. /Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama