REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Rok szkolny 2012/2013. Fot. Fotolia
Rok szkolny 2012/2013. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Krok po kroku jak otrzymać szkolną wyprawkę?

Pomoc materialna na pewno przyda się rodzicom, bo zakup szkolnych podręczników, to niemały wydatek.

REKLAMA

Pamiętajmy, iż nie każdy może otrzymać dofinansowanie. Pomoc materialna do uczniów uzależniona jest od spełniania kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej. Wynosi ono obecnie 351 na osobę w rodzinie.

Zobacz również: Kryterium dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej w 2012 i 2013 r.

REKLAMA

Wyjątkiem są uczniowie klasy I szkoły podstawowej i uczniowie klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia. Dla nich kryterium dochodowe określone jest w ustawie o świadczeniach rodzinnych i wynosi obecnie 504 zł na osobę w rodzinie.

W niektórych przypadkach wsparcie materialne można uzyskać przy przekroczeniu kryterium dochodowego (z wyjątkiem uczniów klasy I szkoły podstawowej, uczniów klasy I ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia). Chodzi tu o przypadki losowe takie jak ubóstwo czy sieroctwo ( a także bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenia losowe i sytuacja kryzysowa, klęski żywiołowe lub ekologiczne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku uczniów niepełnosprawnych nie istnieje konieczność spełniania kryterium dochodowego.

A oto szczegółowy wykaz uczniów, dla których przeznaczone jest rządowe wsparcie w ramach programu "Wyprawka szkolna".

Pomoc udzielana jest uczniom  rozpoczynającym w roku szkolnym 2012/2013 naukę w:

 • klasach I-IV szkoły podstawowej,
 • klasach I-IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
 • klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,
 • klasie IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
 • klasie IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,
 • klasie I liceum plastycznego,
 • klasie I lub VII ogólnokształcącej szkoły baletowej

oraz uczniom niepełnosprawnym tj.:

 • słabowidzącym,
 • niesłyszącym,
 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
 • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w punktach powyższych
 • posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczającym w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Kwota przyznanej pomocy uzależniona jest od wieku dziecka.

I tak maluchy z klas I-III szkół podstawowych otrzymają po 180 zł, uczniowie klasy IV i uczniowie niepełnosprawni klas IV-VI szkoły podstawowej 210 zł. Dla niepełnosprawnych gimnazjalistów przewidziano 325 zł, a dla uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych 352 zł.

Dla uzyskania pomocy konieczne jest złożenie u dyrektora szkoły, do której w roku szkolny 2012/2013 będzie uczęszczało dziecko, odpowiedniego wniosku.

Termin zakończenia rządowego programu ustalają władze gminy, dlatego w poszczególnych miastach może być on inny. W Warszawie termin upływa 10 września, a na przykład w Rzeszowie 6 września.

Zobacz również: Wyprawka szkolna 2012

Stypendia dla uczniów

Świadczenia mogą mieć formę pomocy motywacyjnej dla najzdolniejszych uczniów albo pomocy socjalnej w celu wyrównania szans najuboższych dzieci.

Najpopularniejszymi są tu zasiłki szkolne oraz stypendia szkolne.

Warto pamiętać, iż od 1 października 2012 r. więcej rodziców będzie mogło ubiegać się o przyznanie stypendium w związku ze zmianą kryterium dochodowego dla świadczeń z pomocy społecznej uprawniającego do otrzymania wsparcia.

Od 1 października 2012 r. do uzyskania takiego wsparcia będzie uprawniał dochód na osobę w rodzinie w wysokości 456 zł (obecnie jest to 351 zł). W przypadku osoby samotnie prowadzącej gospodarstwo domowe kryterium dochodowe ustalono na 542 zł (aktualnie 477 zł).

Zobacz również: Pomoc materialna dla uczniów

Zobacz również: Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Dojazd dziecka do szkoły

Gdy droga dziecka do szkoły przekracza określoną odległość, odpowiedni dojazd powinna zorganizować gmina. Szczegółowe zasady tego obowiązku określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Odległość pomiędzy domem a szkołą nie powinna przekraczać 3 kilometrów – w przypadku uczniów klas I – IV szkól podstawowych. Dla starszych dzieci (klasy V-Vi szkół podstawowych) maksymalna odległość to 4 kilometry.

Więcej na ten temat: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły?

Kiedy na ferie?

To pytanie z pewnością zadają sobie dzieci i to już na początku roku szkolnego. Szczegółowy terminarz ferii zimowych dla poszczególnych województw można znaleźć TUTAJ

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2012/2013 zajęcia dydaktyczne zakończą się 28 czerwca 2013 r.

Wszelkie informacje na temat szkoły, uczniów i ich praw można znaleźć w dziele Edukacja

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników;

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA