| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Już w styczniu tego roku, minister edukacji narodowej we współpracy z ministrem rozwoju regionalnego, wyszedł z propozycją przeznaczenia dodatkowych 53 milionów euro, czyli ponad 200 milionów złotych na modernizację oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, co poskutkowało podjęciem 30 kwietnia przez Radę Ministrów uchwały, w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zaplanowane środki trafią w pierwszej kolejności do oddziałów przedszkolnych na terenach gmin o najmniejszym stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej w danym województwie. Dofinansowanie obejmie przede wszystkim modernizację placówek, w których wychowanie przedszkolne odbywa się tylko w oddziałach przedszkolnych.

Polecamy również: Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Zakres wsparcia udzielanego w ramach projektu obejmuje trzy typy zadań: organizację placu zabaw, dostosowanie pomieszczeń i wyposażenie. Fundusze Unijne będą mogły być więc przeznaczone między innymi na zakup sprzętu ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne), zakup wyposażenia wypoczynkowego, pomoce dydaktyczne i zabawki, organizację placów zabaw, wyposażenie lub doposażenie kuchni, w przypadku, gdy wcześniej nie zapewniano dzieciom żywienia lub dożywiania, komplety wyposażenia zapewniającego bezpieczne warunki opieki nad dziećmi, a także dostosowanie toalet do potrzeb dzieci.

Warto zauważyć, że cele, na jakie środki unijne będą mogły być przeznaczone, są zbieżne z potrzebami oddziałów przedszkolnych. Raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykazał bowiem, ze głównym problemem przedszkoli jest brak wydzielonego placu rekreacyjnego oraz stołówek, a także nieprzystosowanie urządzeń sanitarnych do potrzeb przedszkolaków (chociażby wzrostu).

Zobacz również: Pomoc materialna dla uczniów

Kwota, jaką w ramach dofinansowania będzie mógł uzyskać oddział przedszkolny przy szkole podstawowej, nie będzie mogła przekraczać sumy 87 700 zł i będzie uzależniona od potrzeb danej placówki.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »