| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Już w styczniu tego roku, minister edukacji narodowej we współpracy z ministrem rozwoju regionalnego, wyszedł z propozycją przeznaczenia dodatkowych 53 milionów euro, czyli ponad 200 milionów złotych na modernizację oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, co poskutkowało podjęciem 30 kwietnia przez Radę Ministrów uchwały, w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zaplanowane środki trafią w pierwszej kolejności do oddziałów przedszkolnych na terenach gmin o najmniejszym stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej w danym województwie. Dofinansowanie obejmie przede wszystkim modernizację placówek, w których wychowanie przedszkolne odbywa się tylko w oddziałach przedszkolnych.

Polecamy również: Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Zakres wsparcia udzielanego w ramach projektu obejmuje trzy typy zadań: organizację placu zabaw, dostosowanie pomieszczeń i wyposażenie. Fundusze Unijne będą mogły być więc przeznaczone między innymi na zakup sprzętu ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne), zakup wyposażenia wypoczynkowego, pomoce dydaktyczne i zabawki, organizację placów zabaw, wyposażenie lub doposażenie kuchni, w przypadku, gdy wcześniej nie zapewniano dzieciom żywienia lub dożywiania, komplety wyposażenia zapewniającego bezpieczne warunki opieki nad dziećmi, a także dostosowanie toalet do potrzeb dzieci.

Warto zauważyć, że cele, na jakie środki unijne będą mogły być przeznaczone, są zbieżne z potrzebami oddziałów przedszkolnych. Raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego wykazał bowiem, ze głównym problemem przedszkoli jest brak wydzielonego placu rekreacyjnego oraz stołówek, a także nieprzystosowanie urządzeń sanitarnych do potrzeb przedszkolaków (chociażby wzrostu).

Zobacz również: Pomoc materialna dla uczniów

Kwota, jaką w ramach dofinansowania będzie mógł uzyskać oddział przedszkolny przy szkole podstawowej, nie będzie mogła przekraczać sumy 87 700 zł i będzie uzależniona od potrzeb danej placówki.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »