Zasady udzielania skazanym zwolnień od pracy
08 lut 2011
Skazanemu zatrudnionemu odpłatnie na podstawie skierowania do pracy lub umowy o pracę nakładczą przysługuje po roku nieprzerwanej pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, zwolnienie od pracy przez okres 14 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a skazanemu zatrudnionemu nieodpłatnie 14 dni zwolnienia od pracy, bez prawa do wynagrodzenia.
Wymuszanie zwrotu długów, czyli kiedy groźba jest karalna?
14 gru 2010
Karalność groźby zależy od osoba, której grożono rzeczywiście odczuła niebezpieczeństwo. Bez znaczenie przy tym dla popełnienia przestępstwa pozostaje okoliczności, czy Antoni K. miał zamiar groźbę spełnić.
Kodeksowe zasady prawa karnego wykonawczego
02 lis 2010
Jedną z podstawowych wartości polskiego prawa karnego wykonawczego są jednoznaczne zasady jakie żądzą skomplikowanym procesem wykonywania orzeczeń.
Handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat
16 wrz 2010
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada, że handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat. Nowe przepisy mają przede wszystkim oddzielić osoby uzależnione od narkotyków od tych, które je sprzedają. Oprócz tego na prokuratora i sąd nałożono obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających.
Jakie są warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego?
10 wrz 2010
Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariusza Służby Więziennej. Nowe przepisy zakładają, że łatwiej będzie udokumentować użycie środków przymusu oraz wprowadzają nowy środek w postaci urządzenia blokującego staw kolanowy.
Wzrośnie zatrudnienie w służbie więziennej
16 sie 2010
Niektóre stanowiska kierownicze w służbie więziennej będą mogli pełnić również pracownicy cywilni.
Dziecko ma prawo widywać się z rodzicem osadzonym w Zakładzie Karnym
09 lut 2010
Dzieci mają prawo do utrzymywania regularnych i bezpośrednich kontaktów ze swoimi rodzicami. To prawo powinno być respektowane także wtedy, gdy któryś z rodziców jest czasowo pozbawiony wolności.
Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego
26 sty 2010
Nie można zakazać więźniowi zawarcia związku małżeńskiego opierając się na ocenie jakości związku i głębokości uczucia - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie w sprawie Jaremowicz przeciwko Polsce (24023/03)