REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa, Deweloper

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przymusowa sprzedaż lokalu

Przymusowa sprzedaż lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość (licytacyjna sprzedaż lokalu) to jeden ze sposobów dochodzenia zaległych opłat przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Czy zawsze warto prowadzić postępowanie o nakazanie sprzedaży lokalu w trybie art. 16 ustawy o własności lokali?

Zmiany w ustawie deweloperskiej

Rząd przyjął projekt informacji przygotowanej dla Sejmu związany z oceną funkcjonowania i stosowania ustawy deweloperskiej. Proponowane zmiany objęłyby uregulowanie kwestii umowy rezerwacyjnej, zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa konsumentów oraz zabezpieczenie interesów przedsiębiorców.

Umowa deweloperska - margines tolerancji

Tzw. 2% margines tolerancji to granica w różnicy powierzchni mieszkania projektowanego i lokalu wykonanego. Margines tolerancji określany jest w umowie deweloperskiej. Decyduje on o uprawnieniu kupującego do odstąpienia od umowy.

Ustawa deweloperska do zmiany

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dokonał analizy wprowadzonej w 2012 w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Wynika z niej, że kupujący nieruchomości są znacznie lepiej chronieni. Czy ustawa chroni również przedsiębiorców? Jakie zmiany są konieczne?

REKLAMA

Kto musi płacić za windy we wspólnocie mieszkaniowej?

Dla mieszkańców z parteru opłaty za windę bywają niezrozumiałe. Prawo mówi jednak wyraźnie, iż za utrzymanie części wspólnych nieruchomości odpowiadają wszyscy lokatorzy.

Jak zaadaptować poddasze na cele mieszkalne?

We wspólnotach, poddasza budynków coraz częściej adaptowane są do celów użytkowych. Aby na poddaszu można było zamieszkać, potrzebny jest remont a co za tym idzie pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Niemniej jednak, nakład pracy i zainwestowane pieniądze mogą się szybko zwrócić i przynieść zysk.

Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w zasadzie samoistnie gdy w jeden budynek zostaje zamieszkany przez co najmniej dwóch właścicieli lokali mieszczących się właśnie w tej nieruchomości. Ustanowienie własności danego lokalu określane jest w umowie, którą mogą podpisać współwłaściciel albo właściciel nieruchomości i ten, kto nabywa jeden z lokali.

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

REKLAMA

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Wg przepisów prawa budowlanego, każdy właściciel budynku, w tym również wspólnoty, mają obowiązek spełnienia wymogów ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych (zamieszkania zbiorowego). Choć prawo nie przewiduje kar za nie spełnienie warunków, administratorzy powinni zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku także ze względów ekonomicznych. Niska izolacyjność cieplna przy rosnących cenach za energię podnosi bowiem koszty związane z eksploatacją oraz ogrzewaniem budynku.

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej według prawa budowlanego jest terenem prywatnym. W związku z tym budowa placu zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi nadzoru budowlanego. Jakie wymagania techniczne i normy bezpieczeństwa powinien spełniać plac zabaw?

Zakup garażu od dewelopera obowiązkowy?

Deweloperzy, którzy realizują nowe inwestycje, są zobowiązani przepisami prawa do uwzględnienia w projekcie również odpowiedniej ilości miejsc postojowych. Czy deweloper może zmusić nabywcę mieszkania do obligatoryjnego zakupu garażu?

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Na początku roku wspólnoty mieszkaniowe przedstawiają mieszkańcom sprawozdania finansowe, organizują spotkania członków wspólnoty, na których omawiane są plany na cały rok, a także podejmowane są uchwały regulujące funkcjonowanie wspólnoty i mieszkańców. Co zrobić jednak, jeśli uchwała wspólnoty jest dla nas niekorzystna? Jak ją zaskarżyć?

Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Nowe opłaty za śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Większość gmin przedstawiła już sposób naliczania nowych opłat za śmieci. Nowelizacja ustawy największy wpływ może mieć na funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Jaka jest tego przyczyna?

W jaki sposób podejmowane są uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Uchwały we wspólnocie mieszkaniowej podejmowane są w czasie spotkania członków wspólnoty – organizowane jest ono minimum raz w roku. Uchwały we wspólnocie mieszkaniowej mogą być podejmowane również w drodze indywidualnego zbierania głosów. Na spotkanie wspólnoty może udać się nasz pełnomocnik. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jakie zmiany w mieszkaniu nie wymagają pozwolenia?

Pozwolenia ze spółdzielni lub ze wspólnoty mieszkaniowej nie musimy uzyskać, gdy chcemy dokonać zmian aranżacyjnych – są to m.in. likwidacja ściany działowej i przeniesienie instalacji elektrycznej. Natomiast zmiany w konstrukcji budynku i np. w pionach wentylacyjnych wymagają pozwolenia i zatrudnienia kierownika budowy. Co jeszcze możemy bez pozwolenia?

Jak wspólnota mieszkaniowa może rozliczać zużycie ciepła?

Przez kilka miesięcy w roku mieszkańcy budynków wielorodzinnych ogrzewają swoje mieszkania za pomocą instalacji c.o. Koszty ogrzewania rozliczane są przez wspólnotę mieszkaniową, mieszkańcy nie zawsze mają jasność, na jakich zasada to następuje. W jaki sposób wspólnota dokonuje rozliczenia?

Kiedy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Zakup nowego mieszkania to trudna decyzja. Większość kupujących musi zaciągnąć na ten cel długoletni kredyt hipoteczny. Niestety nawet w nowym mieszkaniu po jakimś czasie mogą pokazać się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania. Czy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Sprzątanie po psie – kto jest odpowiedzialny za porządek na osiedlu?

Kto powinien sprzątać po psie? Kto odpowiada za porządek na osiedlu? Co zrobić, kiedy właściciel nie sprząta po swoim psie? Pomimo wielu akcji społecznych na temat sprzątania, a także ustawowego nakazu utrzymania porządku, na osiedlach panuje duży bałagan. Zamiast zastanawiać się nad wysokością mandatów, można wziąć sprawy w swoje ręce. Odnosi się to zwłaszcza do wspólnot mieszkaniowych, odpowiadających za porządek na osiedlach lub posesjach.

Czy lokator odpowiada za zalanie innego lokalu?

Za zalanie mieszkania często odpowiedzialny jest lokator z góry, jednak nie jest to regułą – dlatego na początku należy ustalić źródło zalania. Jeśli do zalania doszło z winy mieszkańca innego lokalu możemy domagać się od niego usunięcia szkody. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie?

Jak wspólnota może zarabiać?

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Wywieszanie informacji o zadłużeniu właściciela mieszkania w Polsce jest często praktykowane przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Publiczne ujawnianie informacji o zadłużeniu lokalu jest zakazane, wiąże się to bowiem z przekazywaniem danych osobowych, a te podlegają ochronie prawnej i mogą je poznać tylko osoby do tego uprawnione.

Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Zdarza się, że lokatorzy przestają płacić czynsz. W praktyce jest to problem nie tylko zadłużonego sąsiada, lecz także pozostałych członków wspólnoty mieszkaniowej. Brak regularnie płaconych czynszów może skutkować tym, że budynek nie zostanie na czas ocieplony, a winda nie będzie działać. Poza tym, należności z tytułu mediów w takiej sytuacji są rozdzielane na pozostałe lokale, w związku z czym pozostałym mieszkańcom wzrastają opłaty. Podpowiadamy, co zrobić kiedy sąsiad nie płaci czynszu.

Umowa deweloperska krok po kroku

W celu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego sporządzamy umowę deweloperską. Umowa ta zobowiązuje dewelopera do ustanowienia prawa odrębnej własności i przeniesienia go na nabywcę po zakończeniu budowy, a nabywcę do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera.

Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Sejm rozważa wprowadzenie w życie projektu o obowiązkowym przekształcaniu spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnota mieszkaniowa musi powołać organ zarządzający lub wynająć firmę zarządzającą nieruchomością. Jakie obowiązki ma profesjonalny zarządca?

Ustawa deweloperska w praktyce

Wejście w życie ustawy deweloperskiej było z pewnością krokiem we właściwym kierunku w procesie ucywilizowania relacji kupujący – sprzedający na rynku budownictwa deweloperskiego. Jednym z podstawowych środków ochrony konsumenta wprowadzonych przepisami ustawy był wymóg tworzenia rachunków powierniczych dla poszczególnych inwestycji. Praktyka rynkowa pokazuje, że nawet po sześciu miesiącach funkcjonowania ustawy, nie wszyscy dostosowali się do tego wymogu.

Przekształcenie spółdzielni mieszkaniowej we wspólnotę mieszkaniową

Z punku widzenia właścicieli nieruchomości - lokali wchodzących w skład dużych spółdzielni mieszkaniowych, w zasobach której mogą znajdować się nawet całe osiedla, korzystnym rozwiązaniem wydaje się wyodrębnienie wspólnoty mieszkaniowej.

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Pozew zbiorowy przeciw nieuczciwemu deweloperowi może okazać się lepszym rozwiązaniem niż działanie w pojedynkę. W sądach toczą się już tego typu postępowania.

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Dochodzenie roszczeń za bezumowne korzystanie z gruntu

Zgodnie z uchwałą podjętą 6 czerwca 2012 r. przez Sąd Najwyższy zarząd wspólnoty mieszkaniowej uprawniony jest do dochodzenia od osoby trzeciej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części nieruchomości będącej współużytkownikiem wieczystym właścicieli lokali (III CZP 25/12).

Umowa z deweloperem - obowiązują nowe przepisy

Do tej pory w Polsce nabywca nieruchomości na rynku pierwotnym nie był chroniony specjalnymi przepisami. Zgodnie z nowymi przepisami, pieniądze wpłacane przez nabywcę będą gromadzone na mieszkalnym rachunku powierniczym prowadzonym przez bank, a nabywca będzie mógł skorzystać z jednego z czterech rodzajów zabezpieczeń.

Umowa deweloperska - jak ustawa chroni nabywców?

Deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony, taki jak na przykład otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową. W jaki sposób nowe przepisy poprawiają sytuację nabywców?

Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Nowy typ uowy ma zabezpieczać interesy nabywców nieruchomości.

PepsiCo sprzedaje swoje magazyny

PepsiCo sprzedaje 6 nieruchomości przemysłowych, zlokalizowanych w największych miastach polski. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi ponad 28 000 m2. Nadzór nad transakcjami PepsiCo powierzyła firmie Colliers.

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej o ważnych dla niej sprawach decydują za pomocą uchwał. Jaki jest tryb ich uchwalania i co można za ich pomocą osiągnąć?

Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej może w każdej chwili zrezygnować ze sprawowanej funkcji. W jaki sposób powinien tego dokonać?

Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?

Poprzez głosowanie członkowie wspólnoty mieszkaniowej wyrażają swoją wolę co do istotnych spraw dotyczących zarządu ich nieruchomością wspólną. Jakie są sposoby głosowania we wspólnocie mieszkaniowej?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego przekształcenie i sprzedaż a PIT

Osoby, które posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, dążą do jego przekształcenia w odrębną własność. Czy należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jeżeli doszło do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności lokalu?

Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale stanowią części składowe określonej nieruchomości. Właściciele lokali określają sposób zarządu nieruchomością wspólną – mogą go powierzyć osobie fizycznej lub prawnej. W jaki sposób odbywa się procedura powołania i odwołania zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej. Obowiązek taki wynika z ustawy o własności lokali. Jakie inne obowiązki ciążą na członkach wspólnoty mieszkaniowej? Czy właściciel lokalu może zostać zwolniony z uczestniczenia w niektórych kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej?

Członkostwo we wspólnocie mieszkaniowej a wpis odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej

Często spotykanym pytaniem jest czy uprawnienia związane z członkostwem we wspólnocie mieszkaniowej przysługują już od chwili podpisania aktu notarialnego ustanowienia odrębnej własności lokalu (mieszkania) i jego sprzedaży, czy też dopiero od momentu wpisu tego prawa i nowego właściciela do księgi wieczystej. Jaka jest odpowiedź na to pytanie?

Opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe – zwolnienie z VAT

Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT z tytułu opłat za tzw. media. Minister Finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia również wspólnoty mieszkaniowe od podatku VAT w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Wielkopolska i Mazowsze: 10 400 mkw. magazynów dla trzech firm

Dwie firmy z branży drzewno-meblarskiej: JAF Polska i PAGED oraz PHUP Gniezno Hurtowania Sp. z o. o. dystrybutor artykułów spożywczych i chemii wynajęły magazyny w Wielkopolsce i Mazowszu.

Deweloperzy kontra konsumenci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 46 decyzji odnośnie praktyk deweloperów, krzywdzących konsumentów. Sprawdź jakich klauzul nie wolno stosować deweloperom.

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Wówczas, gdy w określonym budynku lub budynkach usytuowanych w obrębie danej nieruchomości zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali, po dokonaniu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa.

Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami przez podmioty niebędące współwłaścicielami nieruchomości (czyli osoby trzecie) zostały uregulowane w ustawie 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA