reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Jak usprawnić działalność spółdzielni mieszkaniowych?

Obecnie obowiązujące prawo spółdzielcze budzi wiele kontrowersji, z ciekawością przyjmujemy więc informacje o próbach jego nowelizacji. Pomysłów jest wiele, tak jak wiele jest możliwych rozwiązań. Najważniejszą propozycję przeciwstawiającą się projektowi rządowemu przedstawia Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W najbliższym czasie Sejm ma zająć się projektem Platformy Obywatelskiej dotyczącym nowelizacji Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych. Projekt zakłada m.in. udział spółdzielcy w majątku spółdzielni, możliwość zmiany administratora, dostęp spółdzielcy do dokumentów spółdzielni, możliwość kontrolowania zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców. Propozycje te krytycznie ocenia Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdaniem polityków tej partii, nowe przepisy mogą doprowadzić do likwidacji spółdzielni. SLD tworzy zatem własny projekt nowego prawa spółdzielczego.

Projekt SLD przywraca zlikwidowaną w 2007 roku możliwość ustanowienia przez spółdzielnię na rzecz jej członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jako ograniczonego prawa rzeczowego. Mogłoby ono być ustanawiane: w nowobudowanych budynkach, w lokalach wolnych w sensie prawnym, do których wygasło spółdzielcze prawo, do lokali dotychczas wynajmowanych oraz do lokali powstałych w wyniku adaptacji lub zmiany ich przeznaczenia.

Przywrócona miałaby zostać też możliwość tworzenia, zwłaszcza w dużych spółdzielniach – powyżej kilku tysięcy członków, zebrania przedstawicieli członków spółdzielni, zamiast walnego zgromadzenia wszystkich członków spółdzielni.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Kolejną przywróconą instytucją byłoby prawo osób bliskich, wspólnie zamieszkujących z dotychczasowym członkiem spółdzielni, którego prawa wygasły, do przyjęcia w poczet członków i ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Jeśli chodzi o przepisy, które, zdaniem SLD, trzeba uchylić, należą do nich: zakaz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej przez pracowników spółdzielni, ograniczenie długości działania rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej do 3 lat, ograniczenie możliwości bycia członkiem rady nadzorczej dłużej niż przez 2 kolejne kadencje.

SLD chce ponadto uregulować kwestie, które dotychczas nie były objęte przepisami obecnej ustawy, m.in. problematykę rozliczeń w sytuacji, gdy ukonstytuowała się wspólnota mieszkaniowa. Obecnie przepisy nie regulują sprawy rozliczeń pomiędzy spółdzielnią a odłączającą się wspólnotą.

Projekt ustawy porusza też kwestie rozliczeń finansowych spółdzielni z członkami w zakresie kosztów budowy mieszkań i ich użytkowania oraz doprecyzowuje zakres dokumentów i informacji, jakich może żądać od spółdzielni jej członek. Projekt Sojuszu wprowadza nowe zasady finansowania działań technicznych w nieruchomościach, dopuszczając m.in. w okresach kilkuletnich wspólne gospodarowanie funduszem remontowym dla dwu lub więcej nieruchomości.

Obecnie projekt jest konsultowany ze  środowiskiem spółdzielców, m.in. z Krajową Radą Spółdzielczą.

Zobacz serwis: Dom i działka

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama