REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Monika Pązik
Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych.
Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Umowa deweloperska zawierana jest między przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Na jej podstawie deweloper po dopełnieniu wszystkich koniecznych działań ustanawia odrębną własność i przenosi ją na nabywcę mieszkania. Deweloperzy często korzystają z usług firm zewnętrznych w zakresie wykończeń, budowy oraz montażu instalacji, a następnie uchylają się od skutków działania lub zaniechania uważając, że to profesjonalne firmy odpowiedzialne są za nienależyte wykonanie instalacji. Jednakże właśnie deweloperzy ponoszą odpowiedzialność za jakość instalacji i odpowiadają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Odpowiedzialność dewelopera

REKLAMA

Korzystanie przez deweloperów z usług firm zewnętrznych nie jest korzystne dla nabywców. W takiej sytuacji klienci nie mogą skutecznie kontrolować wykonania robót budowlanych. Nadto podwykonawcy, którym deweloper zleca wykonanie instalacji nie są stronami umowy deweloperskiej zawieranej z nabywcami, wobec tego nabywcy nie mogą kierować swoich roszczeń bezpośrednio do wykonawców robót.

Deweloper ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 474 k.c. W myśl tego artykułu deweloper jest odpowiedzialny jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Wobec tego powierzenie wykonania pracy podwykonawcom nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności. Wskazany przepis wymienia grupy osób, za których działania odpowiada dłużnik (w tym wypadku deweloper). M.in. będą to wykonawcy z zastrzeżeniem, że muszą oni działać z woli dewelopera. Należy pamiętać, iż wykonanie powierzonych przez dewelopera zadań musi być poprzedzone zawarciem stosownej umowy, na podstawie której będą działali wykonawcy bądź poprzez czynności faktyczne. W przypadku porozumienia między deweloperem a zewnętrznymi wykonawcami przyjęte jest zawieranie odpowiedniej umowy. Za działania lub zaniechania tych podmiotów deweloper odpowiada jak za własne działania w taki sposób, jak gdyby działał on osobiście.

Zobacz również: Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Oznacza to, iż firmy wykonujące zlecenia deweloperów powinny dołożyć należytej staranności przy wykonywania zobowiązań, bowiem deweloperzy odpowiadają za czyny swoich wykonawców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwolnienie się od odpowiedzialności

Co do zasady deweloper ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania podwykonawców, bowiem nie są oni stronami umów z nabywcami. Jednakże w myśl regulacji kodeksu cywilnego możliwe jest uwolnienie się dewelopera od odpowiedzialności za działania firm, jeżeli wykaże, że wykonawcy nie ponoszą winy, co skutkuje niemożliwością przypisania winy deweloperowi. Powinien natomiast przeprowadzić stosowny dowód, który wykaże, że wykonawcy dopełnili należytej staranności przy wykonywaniu zobowiązań.

Zobacz: Mieszkanie dla młodych - warto czekać do 2014 r.?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

  Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

  Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

  Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

  Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

  Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

  Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

  Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  REKLAMA

  Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

  Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA