| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Umowa deweloperska zawierana jest między przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Na jej podstawie deweloper po dopełnieniu wszystkich koniecznych działań ustanawia odrębną własność i przenosi ją na nabywcę mieszkania. Deweloperzy często korzystają z usług firm zewnętrznych w zakresie wykończeń, budowy oraz montażu instalacji, a następnie uchylają się od skutków działania lub zaniechania uważając, że to profesjonalne firmy odpowiedzialne są za nienależyte wykonanie instalacji. Jednakże właśnie deweloperzy ponoszą odpowiedzialność za jakość instalacji i odpowiadają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność dewelopera

Korzystanie przez deweloperów z usług firm zewnętrznych nie jest korzystne dla nabywców. W takiej sytuacji klienci nie mogą skutecznie kontrolować wykonania robót budowlanych. Nadto podwykonawcy, którym deweloper zleca wykonanie instalacji nie są stronami umowy deweloperskiej zawieranej z nabywcami, wobec tego nabywcy nie mogą kierować swoich roszczeń bezpośrednio do wykonawców robót.

Deweloper ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 474 k.c. W myśl tego artykułu deweloper jest odpowiedzialny jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Wobec tego powierzenie wykonania pracy podwykonawcom nie zwalnia dewelopera z odpowiedzialności. Wskazany przepis wymienia grupy osób, za których działania odpowiada dłużnik (w tym wypadku deweloper). M.in. będą to wykonawcy z zastrzeżeniem, że muszą oni działać z woli dewelopera. Należy pamiętać, iż wykonanie powierzonych przez dewelopera zadań musi być poprzedzone zawarciem stosownej umowy, na podstawie której będą działali wykonawcy bądź poprzez czynności faktyczne. W przypadku porozumienia między deweloperem a zewnętrznymi wykonawcami przyjęte jest zawieranie odpowiedniej umowy. Za działania lub zaniechania tych podmiotów deweloper odpowiada jak za własne działania w taki sposób, jak gdyby działał on osobiście.

Zobacz również: Umowa deweloperska - co zmienia nowa ustawa?

Oznacza to, iż firmy wykonujące zlecenia deweloperów powinny dołożyć należytej staranności przy wykonywania zobowiązań, bowiem deweloperzy odpowiadają za czyny swoich wykonawców.

Uwolnienie się od odpowiedzialności

Co do zasady deweloper ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania podwykonawców, bowiem nie są oni stronami umów z nabywcami. Jednakże w myśl regulacji kodeksu cywilnego możliwe jest uwolnienie się dewelopera od odpowiedzialności za działania firm, jeżeli wykaże, że wykonawcy nie ponoszą winy, co skutkuje niemożliwością przypisania winy deweloperowi. Powinien natomiast przeprowadzić stosowny dowód, który wykaże, że wykonawcy dopełnili należytej staranności przy wykonywaniu zobowiązań.

Zobacz: Mieszkanie dla młodych - warto czekać do 2014 r.?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK