reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?

Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej może w każdej chwili zrezygnować ze sprawowanej funkcji. W jaki sposób powinien tego dokonać?

Wypowiedzenie

Wspólnoty mieszkaniowe oraz ich zarząd reguluje ustawa o własności lokali. We wskazanej ustawie nie ma jednak nic wspomniane na temat wypowiedzenia członkowstwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku braku uregulowań ustawa ta odsyła do stosowania przepisów Kodeksu cywilnego. Tak też jest w tym przypadku.

Do wypowiedzenia członkostwa zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia. Zgodnie z nimi przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Rezygnacja następuje przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, które ustępujący członek składa zarządowi, a w razie jego braku - wszystkim właścicielom lokali.

Wypowiedzenie staje się skuteczne już od chwili, w której zarząd wspólnoty mieszkaniowej o nim się dowiedział. Zarząd przyjmując wypowiedzenie nie musi podejmować uchwały, aby zaakceptować złożone wypowiedzenie. Jeżeli wypowiedzenie dotarło do zarządu – staje się skuteczne.

Uchwała zarządu będzie wymagana przy odwołaniu członka zarządu. Nie jest to potrzebne przy jego rezygnacji – wypowiedzeniu.

Zobacz: Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?

Forma wypowiedzenia

Wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej można złożyć w dowolnej formie. Oznacza to, że nawet ustne oświadczenie przed zarządem będzie skuteczne. Warto jednak wysilić się i złożyć wypowiedzenie na piśmie. Pismo ułatwi dowodzenie dokonania wypowiedzenia w przypadku sporów i nieporozumień. 

Elementy wypowiedzenia członka zarządu

Pisząc wypowiedzenie z funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy pamiętać o kilku elementach.

  1. miejscowość i data
  2. dane osobowe składającego wypowiedzenie – imię, nazwisko, adres,
  3. określenie wspólnoty mieszkaniowej wraz z jej adresem,
  4. tytuł pisma – wypowiedzenie,
  5. krótką informację o złożeniu wypowiedzenia – nie ma konieczności przedstawienia uzasadnienia,
  6. podpis składającego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama