| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?

Jak napisać wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej?

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej może w każdej chwili zrezygnować ze sprawowanej funkcji. W jaki sposób powinien tego dokonać?

Wypowiedzenie

Wspólnoty mieszkaniowe oraz ich zarząd reguluje ustawa o własności lokali. We wskazanej ustawie nie ma jednak nic wspomniane na temat wypowiedzenia członkowstwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku braku uregulowań ustawa ta odsyła do stosowania przepisów Kodeksu cywilnego. Tak też jest w tym przypadku.

Do wypowiedzenia członkostwa zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia. Zgodnie z nimi przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Rezygnacja następuje przez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu, które ustępujący członek składa zarządowi, a w razie jego braku - wszystkim właścicielom lokali.

Wypowiedzenie staje się skuteczne już od chwili, w której zarząd wspólnoty mieszkaniowej o nim się dowiedział. Zarząd przyjmując wypowiedzenie nie musi podejmować uchwały, aby zaakceptować złożone wypowiedzenie. Jeżeli wypowiedzenie dotarło do zarządu – staje się skuteczne.

Uchwała zarządu będzie wymagana przy odwołaniu członka zarządu. Nie jest to potrzebne przy jego rezygnacji – wypowiedzeniu.

Zobacz: Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?

Forma wypowiedzenia

Wypowiedzenie członkostwa w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej można złożyć w dowolnej formie. Oznacza to, że nawet ustne oświadczenie przed zarządem będzie skuteczne. Warto jednak wysilić się i złożyć wypowiedzenie na piśmie. Pismo ułatwi dowodzenie dokonania wypowiedzenia w przypadku sporów i nieporozumień. 

Elementy wypowiedzenia członka zarządu

Pisząc wypowiedzenie z funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej należy pamiętać o kilku elementach.

  1. miejscowość i data
  2. dane osobowe składającego wypowiedzenie – imię, nazwisko, adres,
  3. określenie wspólnoty mieszkaniowej wraz z jej adresem,
  4. tytuł pisma – wypowiedzenie,
  5. krótką informację o złożeniu wypowiedzenia – nie ma konieczności przedstawienia uzasadnienia,
  6. podpis składającego.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »