reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację

Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację

W orzeczeniu z dnia 29 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 12/12) Trybunał Konstytucyjny uznał, iż w świetle obowiązujących przepisów dłużnik, który zalega z opłatami za swoje mieszkanie, pewnego dnia może zostać postawiony przed faktem dokonanym poprzez wystawienie przez Wspólnotę jego lokalu na licytację.

Mało tego, takie czynności wcale nie zmierzają do „okrutnej” ingerencji w jego prawo własności, ale stoją na straży realizacji celu, jakim jest ochrona praw i interesów pozostałych właścicieli lokalu i porządku publicznego.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę mieszkańca Mielca, Edwarda G., który od 1994 r. nie dokonywał opłat za swoje mieszkanie, twierdząc, że kwota czynszu jest aż nadto wygórowana. Kierując się zasadami zdrowego rozsądku, regulował pozostałe i bieżące zobowiązania, pomijając jedynie wspomnianą należność. Jego dług do roku 2009/2010 wynosił już przeszło 70 tysięcy złotych.

Wspólnota mieszkaniowa, zniecierpliwiona długotrwałym zaleganiem z pokrywaniem opłat przez Edwarda G., zwróciła się do sądu, żądając wystawienia jego lokum na licytację. Niekorzystne dla lokatora rozwiązanie doprowadziło do wniesienia skargi do Trybunału.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 16 ust.1 ustawy o własności lokali w zakresie, w jakim pozwala wspólnocie na dokonanie licytacji mieszkania, będącego własnością jego członka, gdy ten długotrwale zalega z pokrywaniem opłat, jest zgodny z Konstytucją. Sędzia Mirosław Granat uzasadnił tezę następująco: "Ochronie podlegają prawa i interesy pozostałych właścicieli lokali, a także chroniony jest porządek publiczny".

Uzasadniając wyrok Sędzia Granat podkreślił również, że Trybunał skrupulatnie zbadał dotychczasowe orzecznictwo sądów i nie stwierdził, by art. 16 powyższej ustawy w praktyce był używany zbyt często. Wbrew pozorom, licytowanie zadłużonych nieruchomości należy do rzadkości, a zgoda sądów na sprzedaż licytacyjną dokonywana jest dopiero po dokładnym zbadaniu przedstawionych przez Wspólnotę dowodów, że lokator faktycznie długotrwale zalega z pokrywaniem opłat, wysokości należnego zobowiązania, a także po wielokrotnym, i  często zakończonym klęską, dochodzeniu komorniczym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację / Fot. Fotolia
Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama