| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?

Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej?

Poprzez głosowanie członkowie wspólnoty mieszkaniowej wyrażają swoją wolę co do istotnych spraw dotyczących zarządu ich nieruchomością wspólną. Jakie są sposoby głosowania we wspólnocie mieszkaniowej?

Oświadczenie woli członków wspólnoty mieszkaniowej może mieć miejsce na zebraniu właścicieli, w trybie indywidualnego zebrania głosów przez zarząd oraz w trybie mieszanym – częściowo na zebraniu, a częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Zarząd wspólnoty ma obowiązek zwołania zebrania ogółu właścicieli co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Przedmiotem takiego zebrania powinno być ocenienie pracy zarządu, jego sprawozdanie oraz udzielenie mu absolutorium

Kiedy uchwała została podjęta?

Przy badaniu tego, czy uchwała została podjęta ważne jest spełnienie kilku kryteriów. Podstawowym jest zachowanie odpowiedniego trybu. Istotne jest również czy opowiedziała się za nią większość właścicieli lokali. Przy czym chodzi tu o większość właścicieli lokali danej nieruchomości, a nie większość właścicieli, którzy stawili się na zebraniu. Brak głosów większości powoduje nie podjęcie uchwały. W takim przypadku zarząd może przeprowadzić uzupełnienie poprzez zbieranie głosów w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Zobacz: Czym są wspólnoty mieszkaniowe?

Jeden właściciel kilka głosów

We wspólnocie mieszkaniowej może być taka sytuacja, że jeden z właścicieli będzie miał kilka głosów. Zgodnie z ustawą o własności lokali uchwały podejmowane są albo większością głosów liczoną według wielkości udziału w danej nieruchomości albo każdemu właścicielowi przypada jeden głos. To drugie rozwiązanie jest możliwe od nowelizacji z marca 2000 roku.

Głosowanie na zasadzie 1 właściciel – 1 głos jest możliwe na skutek żądania, które przedstawią właściciele posiadający łącznie 20% udziałów, w przypadku, gdy suma udziałów nie równa się 100% lub większość udziałów należy do jednego właściciela. 

Możliwość taka ma na celu ochronę decydowania przez wspólnotę w sprawach dotyczących nieruchomości, w przeciwnym razie większościowy właściciel mógłby przeforsować swoją wolę w każdych warunkach, a wspólnotowe zarządzanie nieruchomością byłoby tylko iluzoryczne.

Głosowanie na podstawie zasady 1 właściciel 1 głos jest możliwy ale jedynie w określonej sprawie, a ten sposób głosowania musi zostać ustanowiony w drodze uchwały bądź umowy.

Każdy właściciel lokalu może zaskarżyć podjętą uchwałę do sądu, z powodu jej niezgodności z przepisami lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania lub w inny sposób narusza jego interesy.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »