REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory do Senatu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory 2023 - jak głosować. Kiedy głos jest ważny? Czego nie można robić z kartą do głosowania?

W najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. w lokalu wyborczym, każdy wyborca ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Kalendarz wyborczy 2023 - wybory do Sejmu i Senatu. Kiedy kampania wyborcza, od kiedy cisza wyborcza?

W Dzienniku Ustaw z 8 sierpnia 2023 r. opublikowane zostało postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z tego samego dnia w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r. Jednocześnie opublikowano kalendarz wyborczy tych wyborów.

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku? Prezydent Duda: 15 października, to "bardzo ładna data"

Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się październiku - powiedział 30 czerwca 2023 r. w Radiu Zet prezydent Andrzej Duda. Termin 15 października (Dzień Papieski) prezydent uznał za "bardzo ładną datę". Termin wyborów poznamy najpóźniej 14 sierpnia. Możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Plury nie odbędą się

Wybory uzupełniające po śmierci senatora Marka Plury nie odbędą się. Senator Plura zmarł w sobotę 21 stycznia, zatem zgodnie z przepisami, takie wybory musiałyby zostać przeprowadzone najpóźniej w niedzielę 12 lutego. Tak krótki termin nie daje jednak możliwości realizacji wszystkich zadań z kalendarza wyborczego – takie jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA