reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.

Zapewne dla wielu kierowców szokiem jest, że korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie grozi mandatem. Jeszcze większe zdziwienie może budzić fakt, że mandat grozi nawet wtedy gdy samochód zaparkowany jest na prywatnej posesji. Niestety, choć nie jest to może jeden z tych przepisów, których egzekwowanie jest przez policjantów szczególnie sprawdzane, to jednak prawo jest prawem i mandat można dostać.

Problem we włączonym silniku

Całemu zamieszaniu winny jest włączony silnik w aucie, bowiem (co jest już mniejszym zaskoczeniem) aby korzystać z klimatyzacji należy mieć włączony silnik. Jednakże art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym (tzw. Kodeks drogowy) stanowi, że zabronione jest:

  1. oddalanie się od pojazdu gdy silnik jest w ruchu;
  2. używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
  3. pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (…).

Nie trudno jest ,,zaliczyć’’ wyżej wskazaną trójkę. Za każde z tych wykroczeń policjant może wymierzyć osobny mandat. I tak, za oddalenie się od pojazdu gdy silnik jest włączony można dostać 50 zł mandatu. Za pozostawienie włączonego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (trwającego dłużej niż 1 minutę) policjant wymierzyć może mandat w wysokości do 100 zł. Natomiast za nadmierną emisję spalin i hałasu, niezależnie od tego, czy silnik pracuje w obszarze zabudowanym czy też nie, można dostać nawet do 300 zł mandatu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia
Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama