| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.

Zapewne dla wielu kierowców szokiem jest, że korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie grozi mandatem. Jeszcze większe zdziwienie może budzić fakt, że mandat grozi nawet wtedy gdy samochód zaparkowany jest na prywatnej posesji. Niestety, choć nie jest to może jeden z tych przepisów, których egzekwowanie jest przez policjantów szczególnie sprawdzane, to jednak prawo jest prawem i mandat można dostać.

Problem we włączonym silniku

Całemu zamieszaniu winny jest włączony silnik w aucie, bowiem (co jest już mniejszym zaskoczeniem) aby korzystać z klimatyzacji należy mieć włączony silnik. Jednakże art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym (tzw. Kodeks drogowy) stanowi, że zabronione jest:

  1. oddalanie się od pojazdu gdy silnik jest w ruchu;
  2. używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
  3. pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (…).

Nie trudno jest ,,zaliczyć’’ wyżej wskazaną trójkę. Za każde z tych wykroczeń policjant może wymierzyć osobny mandat. I tak, za oddalenie się od pojazdu gdy silnik jest włączony można dostać 50 zł mandatu. Za pozostawienie włączonego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (trwającego dłużej niż 1 minutę) policjant wymierzyć może mandat w wysokości do 100 zł. Natomiast za nadmierną emisję spalin i hałasu, niezależnie od tego, czy silnik pracuje w obszarze zabudowanym czy też nie, można dostać nawet do 300 zł mandatu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia
Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »