reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.

Zapewne dla wielu kierowców szokiem jest, że korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie grozi mandatem. Jeszcze większe zdziwienie może budzić fakt, że mandat grozi nawet wtedy gdy samochód zaparkowany jest na prywatnej posesji. Niestety, choć nie jest to może jeden z tych przepisów, których egzekwowanie jest przez policjantów szczególnie sprawdzane, to jednak prawo jest prawem i mandat można dostać.

Problem we włączonym silniku

Całemu zamieszaniu winny jest włączony silnik w aucie, bowiem (co jest już mniejszym zaskoczeniem) aby korzystać z klimatyzacji należy mieć włączony silnik. Jednakże art. 60 ustawy Prawo o ruchu drogowym (tzw. Kodeks drogowy) stanowi, że zabronione jest:

  1. oddalanie się od pojazdu gdy silnik jest w ruchu;
  2. używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
  3. pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (…).

Nie trudno jest ,,zaliczyć’’ wyżej wskazaną trójkę. Za każde z tych wykroczeń policjant może wymierzyć osobny mandat. I tak, za oddalenie się od pojazdu gdy silnik jest włączony można dostać 50 zł mandatu. Za pozostawienie włączonego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (trwającego dłużej niż 1 minutę) policjant wymierzyć może mandat w wysokości do 100 zł. Natomiast za nadmierną emisję spalin i hałasu, niezależnie od tego, czy silnik pracuje w obszarze zabudowanym czy też nie, można dostać nawet do 300 zł mandatu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia
Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe/ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama