reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary

Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?

Obowiązek odśnieżania dachu

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego powinien zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Taki obowiązek wynika z ustawy Prawo budowlane.

Polecamy: Francja i Niemcy mają różne interesy. Traktat w Akwizgranie tego nie zmieni [OPINIA]

Gdy budynek jest przedmiotem współwłasności, to obowiązek ten powinien spoczywać na wszystkich współwłaścicielach łącznie. Jednak „w sytuacji, gdy z mocy przepisów prawa budowlanego obowiązek utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym ciąży na współwłaścicielach obiektu, a pomiędzy współwłaścicielami zawarta została ugoda sądowa o podziale obiektu do użytkowania, organ administracji orzekając o obowiązku utrzymania w należytym stanie technicznym określonej części obiektu, pozostającej w wyłącznym użytkowaniu jednego współwłaściciela może skierować wydawane w drodze decyzji nakazy wyłącznie do tego współwłaściciela”. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 14 maja 1996 r. (sygn. SA/Wr 2096/95). Ponadto sąd stwierdził, iż w postępowaniu takim organ obowiązany jest zapewnić udział pozostałym współwłaścicielom w trybie art. 61 par. 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, iż „w szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku”.

Jakie kary?

Właściciel lub zarządca nieruchomości, który nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

odśnieżanie dachu fot. shutterstock
odśnieżanie dachu fot. shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama