REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Przemysław Lech
Przemysław Lech
Adwokat
Co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków?/ fot. Fotolia
Co grozi za jazdę pod wpływem narkotyków?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

Jak określić stężenie?

Dużo tutaj zależy od opinii biegłych toksykologów, którzy odnoszą nasz stan odurzenia do stanu „po spożyciu” albo do stanu nietrzeźwości. Biegli mogą zostać też przesłuchani na rozprawie. Brane jest jednak pod uwagę również to, co zostało uwzględnione w protokole pobrania krwi, w którym lekarz opisuje zachowanie badanego - jaka była jego mowa (wyraźna/bełkotliwa), jak źrenice reagowały na światło, jaki był kontakt z badanym, czy zachowywał równowagę itp. Nie bez znaczenia jest też sposób pobierania krwi i to, czy zachowane zostały wszystkie zasady i procedury.

REKLAMA

Policja ma już testy na obecność narkotyków, które polegają na pobieraniu śliny. Kierowcy czasem odmawiają poddaniu się takiemu badaniu, a wtedy są prowadzeni na badanie krwi, którego już nie można odmówić.

Jakie kary?

REKLAMA

Co do kary - podobnie jak w przypadku prowadzenia po alkoholu - grozi nam minimum: 5.000 zł świadczenia pieniężnego oraz 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów, ale także np. kara pozbawienia wolności, która może być orzeczona w „zawiasach". Jednak również w tym przypadku, jeśli jesteśmy osobą niekaraną, możemy przy sprawie o prowadzenie pod wpływem narkotyków starać się o warunkowe umorzenie postępowania, kiedy to sąd może orzec środki karne na korzystniejszych warunkach niż te wyżej wymienione, a nawet odstąpić od ich wymierzania. Przy warunkowym umorzeniu wciąż jesteśmy osobą niekaraną. Jest się więc o co bić.

Trzeba więc w tym miejscu zaznaczyć, że prawie zawsze proponowane przez policję dobrowolne poddanie się karze NIE JEST najkorzystniejszym zakończeniem sprawy. Pamiętaj, że zawsze możesz powiedzieć, że chcesz się najpierw zastanowić.

Inne powiązane przestępstwa

Oczywiście zupełnie inna sytuacja będzie, gdy spowodujemy wypadek prowadząc samochód pod wpływem narkotyków/alkoholu i w grę wejdą już kary znacznie ostrzejsze niż te, o których pisałem powyżej - w zależności od skutków zdarzenia. Natomiast jeśli zostałeś zatrzymany za jazdę pod wpływem narkotyków i miałeś przy sobie jakieś środki odurzające, to dodatkowym problemem będzie sprawa o posiadanie narkotyków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpływ narkotyków na zachowanie kierowcy

REKLAMA

W przeciwieństwie do alkoholu, wiele z narkotyków utrzymuje się znacznie dłużej w organizmie, nawet do kilkunastu dni. Policyjny tester jest w stanie wykryć marihuanę nawet po upływie 14 dni. W przypadku amfetaminy i heroiny okres ten jest mniejszy i wynosi do sześciu dni, a kokainy i LSD – do czterech dni.

Narkotyki zaburzają u kierującego zdolność koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji, w zależności od rodzaju użytego środka. Jedne opóźniają, inne przyspieszają reakcje.

Polecamy serwis: Przestępstwa narkotykowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Zniżki na kartę są publiczne i prywatne

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL dla zwierząt i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami muszą się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

REKLAMA

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA