Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ZUS. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ZUS.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak długo trwa i jak jest płatne?
Aktualizacja: 04.06.2020
Kwestie dotyczące zwolnienia lekarskiego od psychiatry budzą spore zainteresowanie wśród pracowników, ale też wiele wątpliwości. Warto wiedzieć ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku, jak jest ono płatne i w jaki sposób i jak wygląda ewentualna kontrola ZUS. »
Obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy - zasiłek z funduszu chorobowego
Aktualizacja: 23.03.2020
Osoba powracająca z zagranicy ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Aby otrzymać zasiłek z funduszu chorobowego, należy złożyć specjalne oświadczenie. »
Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - wzór, jak wysłać
Aktualizacja: 24.03.2020
Oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny. Jak wygląda wzór oświadczenia? W jaki sposób należy wysłać oświadczenie? »
Kto najczęściej chodzi na zwolnienie lekarskie? - dane ZUS
Aktualizacja: 30.09.2019
Sprawdź, kto według danych ZUS najczęściej korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Czy są to osoby w wieku przedemerytalnym? »
Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS w 2019 r.
Aktualizacja: 08.08.2019
W pierwszej połowie 2019 r. ZUS skontrolował 324 tys. zwolnień lekarskich. Wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 19,2 mln zł. »
Wypadek przy pracy - na jakie świadczenia z ZUS można liczyć?
Aktualizacja: 06.08.2019
Wypadki przy pracy często zdarzają się latem. Głównie w sektorze budowlanym. Jeśli pracownik jest ubezpieczony, a od jego wynagrodzenia odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe, może liczyć na szereg świadczeń z ZUS. Jakie to świadczenia? »
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy - kwoty od kwietnia 2019 r.
Aktualizacja: 21.05.2019
W przypadku wypadku przy pracy ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Jaka jest nowa kwota jednorazowego odszkodowania od kwietnia 2019 r.? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS? »
Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?
Aktualizacja: 11.12.2018
Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy? »
Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy 2018/2019
Aktualizacja: 19.10.2018
Z dniem 1 grudnia 2018 r. lekarze będą wystawić wyłącznie e-zwolnienia lekarskie. Co po otrzymaniu e-ZLA pracownik powinien zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy? »
Aktualizacja: 17.06.2014
Obniżony zasiłek chorobowy przysługujący mundurowym oraz sędziom i prokuratorom nastąpiło z dniem 1 czerwca 2014 roku na mocy nowelizacji odpowiednich ustaw. Wysokość zasiłku chorobowego została obniżona o 20%. »
Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach
Aktualizacja: 03.03.2014
Zwolnienie lekarskie to zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny. Jest wystawiane w formie papierowej. Projekt resortu pracy zakłada wprowadzenie e-zwolnień (elektronicznych zwolnień lekarskich). Na jakich zasadach będą wystawiane zwolnienia lekarskie w 2015 roku? »
Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Aktualizacja: 09.10.2013
Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego? »
Aktualizacja: 31.12.2012
W 2013 r., tak jak w latach poprzednich, zasiłek chorobowy po wyczerpaniu wynagrodzenia od pracodawcy, przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, przysługuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek chorobowy jest szczególnym świadczeniem dla osób, które z powodu choroby lub wypadku przy pracy są czasowo niezdolne do wykonywania pracy. »
Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego
Aktualizacja: 05.06.2014
Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy. »
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z powodu choroby z ubezpieczenia chorobowego
Aktualizacja: 29.11.2011
Pracownik, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy też prawo do zasiłku wyrównawczego. »