REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: Przełom w przeliczaniu emerytur. Fala wyroków dotarła do sądów II instancji {wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20}

prawnik piszący o m.in.: problemach osób niepełnosprawnych, ZUS, pracy, cywilistyce, administracji, przedsiębiorcach, podatkach
Mundurowi żądają zwolnienia ze składek ZUS albo zwrotu tych zaparkowanych w ZUS [Emerytura cywilna i mundurowa]
Mundurowi żądają zwolnienia ze składek ZUS albo zwrotu tych zaparkowanych w ZUS [Emerytura cywilna i mundurowa]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mundurowi od co najmniej dwóch lat domagają się od ZUS oddania im do dyspozycji składek zgromadzonych przez ZUS od pracy w cywilu. Od dwóch lat mundurowi składają petycje w Sejmie, adresują je do rządu (w ich imieniu działają też posłowie, składając interpelacje). Co próbują załatwić? W przypadku rozpoczęcia służby przed 1999 r. mundurowy po odejściu z wojska albo policji nie może pobierać jednocześnie z mundurową drugiej emerytury (tym razem cywilnej, wypłacanej obok żołnierskiej albo policyjnej). Niektórzy emeryci twierdzą, że mają „zaparkowane” w ZUS składki w wysokości 500 000 zł – 600 000 zł. I pieniądze te nie mają realnego wpływu na zwiększenie wartości emerytury mundurowej. W listach byłych mundurowych pojawia się wiele pomysłów na rozwiązanie problemu niekorzystnych dla nich przepisów. W artykule przedstawiam dwa: 1) zaprzestanie pobierania składek ZUS od pensji cywilnych oraz 2) zwrot choć części składek (Wypłata gotówkowa albo przesunięcie z ZUS do zakładu emerytalnego mundurowych).

Niektórzy emeryci żądają możliwości pracy po przejściu na emeryturę bez obciążania wynagrodzeń  

REKLAMA

REKLAMA

Żądania mundurowych: ZUS przestań pobierać składki od dochodów cywilnych

Przykładowy list z takimi żądaniami:

Przykład

Dzień dobry!

Jestem jednym z tych 200 tys. emerytów mundurowych poszkodowanych przez system emerytalny.

Zwróciłem się z pozwem do ZUS (sprawa utknęła w S.A. w Szczecinie)

Żądam zwrotu połowy składki z konta, tzn. kwoty wpłaconej z moich środków i zwaloryzowanych przez kolejne lata.  Uważam, że byłby to sprawiedliwy i prosty sposób na naprawienie krzywd. Pozdrawiam.

Inne listy od mundurowych opublikowaliśmy w poniższych artykułach:

Żądania mundurowych: ZUS przestań pobierać składki. ZUS oddaj połowę składek. I nie zapomnij o waloryzacji

Przykładowy list z takimi żądaniami:

Przykład

Jestem emerytem mam pełną wysługę zgodnie z razem i przepisami w wysokości 75% wojskową. Przyjęty przed rokiem 1999 r. Tak więc nie korzystam ze składek cywilnych przed pójściem do wojska (jak również po zakończonej służbie wojskowej), bo nadal pracuje. Skoro nie korzystam to przynajmniej niech mi nikt nie potrąca składek różnych z dwóch należności niej się zdecydują, czy z emerytury czy z pracy którą świadczę.

Wciąż niespełnione żądania mundurowych - przykład z listopada 2024 r.

Przykład takich żądań - link

W ostatnim okresie coraz większego rozgłosu nabiera sprawa tzw. „drugiej emerytury”, czyli możliwości pobierania drugiego, równoległego świadczenia emerytalnego przez funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r. , a po zwolnieniu ze służby podjęli pracę zawodową. O zainteresowaniu tą sprawą świadczy również rosnąca liczba telefonów do sekretariatu Federacji.

REKLAMA

Przypominamy, że złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS wniesiony do laski marszałkowskiej jeszcze poprzedniej kadencji Sejmu zakładał, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę "mundurową" dalej pracowali "w cywilu" i odprowadzali składki, mieli mieć prawo do wyższych emerytur. W praktyce oznaczałoby to umożliwienie im otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu do tego projektu można było przeczytać: „odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej funkcjonariusze i żołnierze stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie składek odprowadzonych do ZUS”. Z chwilą zakończenia minionej kadencji Sejmu, zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt ten zakończył swój żywot legislacyjny.

Przedstawiciele Federacji prowadzą na ten temat rozmowy z przedstawicielami władz. Na ich podstawie można stwierdzić, że pod uwagę mogą być brane następujące rozwiązania.

Ważne
  • Nowelizacja ustawy o FUS o postanowienia umożliwiające pobieranie dwu emerytur przez wszystkich emerytów mundurowych, bez względu na okres wstąpienia do służby.
  • Odstąpienie od obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy podjęli pracę zawodową. Warto przypomnieć, że Związek Żołnierzy Wojska Polskiego już w październiku 2022 r. wystosował petycję do premiera w sprawie takiego rozwiązania. Reakcja rządu była negatywna.
  • Zwrot zgromadzonych środków na subkontach w ZUS ubezpieczonym, którzy takie składki odprowadzali. Wydaje się to najmniej prawdopodobne ze względu na skutki dla budżetu państwa.
  • Podjęcie próby połączenia emerytury mundurowej z emeryturą z ZUS.

W najbliższym czasie ma zostać powołana komisja rządowo-parlamentarna, której zadaniem ma być przygotowanie projektu odpowiednich rozwiązań prawnych. Prezydium Zarządu Federacji dołoży starań, aby w tej komisji znaleźli się nasi przedstawiciele.

O podejmowanych dalszych działaniach będziemy informować.

Przewodniczący Federacji

płk dypl. w st. spocz. Henryk Budzyński

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
W środę ceny benzyny i diesla wzrosną. Czy to skutek wygaszania rządowego programu Ceny Paliw Niżej?

Minister energii ogłosił maksymalne ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego, które będą obowiązywać w środę. Ile kierowcy zapłacą za paliwo jutro, 17 czerwca? Czy wzrost cen to skutek wygaszania rządowego programu CPN?

Letnia Akademia Liderów RODO 2026

Ruszył nabór do Letniej Akademii Liderów RODO. Podczas wykładów i warsztatów online, prowadzonych od 26 czerwca do 7 września 2026 r., studenci i absolwenci poznają praktyczne aspekty ochrony danych osobowych. Akademia umożliwia zdobywanie wiedzy bezpośrednio od ekspertów i praktyków prawa.

W środę strajk ostrzegawczy w ZUS. Możliwe utrudnienia dla klientów

17 czerwca działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych organizacje związkowe planują przeprowadzenie akcji protestacyjnej. Tego dnia w części placówek możliwe jest wydłużenie czasu niezbędnego do obsługi klientów. ZUS przeprasza za utrudnienia.

Ilu cudzoziemców płaci składki na ZUS, a ilu dostaje z ZUS emerytury i renty? Najnowsze dane

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (za grudzień 2025 r.) wynika, że liczba pracujących i „oskładkowanych” w ZUS wynosi do 1 mln 288,8 tys. Natomiast osobom, które posiadają obywatelstwo inne niż polskie w grudniu 2025 roku wypłacono 27,4 tys. świadczeń emerytalnych i rentowych – co stanowi zaledwie 0,32% ogółu wypłacanych w tym okresie przez ZUS tego typu świadczeń.

REKLAMA

Masz 70 punktów od WZON? ZUS wypłaci Ci nowe świadczenie wspierające. Pilnuj terminów, bo pieniądze przepadną

System wdrażania reformy wszedł w decydującą fazę. Od teraz osoby, które w decyzji WZON uzyskały od 70 do 77 punktów, mogą oficjalnie składać wnioski o przyznanie świadczenia wspierającego. To kluczowa zmiana, ponieważ do tej pory tak niska punktacja nie dawała prawa do wypłat, chyba że spełnione były wyjątkowe warunki dotyczące dawnych zasiłków opiekuńczych. Ile pieniędzy wpłynie na konto?

Dla kogo dodatek dyferencyjny? Dla większości to ok. 300 złotych, ale pełnoletnich uczniów i studentów ok. 1100 złotych

Jest grupa rodziców, którzy niezależnie od świadczenia 800 plus mogą liczyć również na inne wsparcie w ponoszeniu kosztów związanych z wychowaniem dzieci. Chodzi o osoby uprawnione do dodatku dyferencyjnego, czyli wyrównania między różnic w wysokościach zasiłków.

Dlaczego liczba transakcji na rynku międzybankowym nie przesądza o wiarygodności i jakości WIBOR-u

W debacie dotyczącej WIBOR-u regularnie powraca argument, że niewielka liczba transakcji depozytowych na rynku międzybankowym podważa jakość całego wskaźnika. Rozumowanie jest następujące: skoro zawieranych jest mniej transakcji, to wskaźnik powinien być mniej wiarygodny. Problem polega na tym, że takie podejście miesza dwie różne rzeczy: aktywność rynku i cenę pieniądza.

Urząd Skarbowy wydał pilny komunikat. Masz czas tylko do jutra, później system zostanie zablokowany

Szykują się ogromne utrudnienia dla milionów Polaków. Krajowa Administracja Skarbowa wydała oficjalne ostrzeżenie dotyczące działania rządowej platformy rozliczeniowej. Jeśli planujesz załatwić sprawy podatkowe w najbliższą środę, musisz się spieszyć. Jedna z najważniejszych usług cyfrowych w kraju zostanie całkowicie odcięta od użytkowników.

REKLAMA

Pracodawca zwolni pracownika, który często choruje. Sądy są zgodne – celem stosunku pracy nie jest utrzymywanie pracownika

Częste nieobecności pracownika dezorganizują pracę. Ale czy mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy? Sądy nie mają wątpliwości co do tego, co jest celem stosunku pracy. W wydawanych wyrokach zauważają też trudności, z którymi mierzą się pracodawcy.

Fałszywe reklamy z celebrytami, fake news i deepfake w sieci - to ich koniec? Rząd wdraża przepisy krajowe DSA

Przyjęto aż dwa projekty ustaw wdrażające unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) w Polsce. Nowe przepisy mają zmusić platformy internetowe do większej przejrzystości – masz wiedzieć, kto płaci za reklamę, którą widzisz, platformy muszą uzasadniać usunięcie treści, a naukowcy dostaną dostęp do danych o dezinformacji. W 2025 r. platformy zignorowały 88% zgłoszeń dezinformacyjnych. Czy DSA to zmieni?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA