REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane
Tylu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie w 2024 roku. Opublikowano najnowsze dane
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

52 proc. mieszkańców Polski zaoszczędziła w ostatnim miesiącu pieniądze, ale 11 proc. ankietowanych musiało pożyczać na bieżące potrzeby. Tak wynika z badania CBOS przeprowadzonego od 20 do 23 maja 2024 roku, a opublikowanego 13 czerwca 2024 r.

Ilu Polaków musi pożyczać pieniądze na życie? Ilu gromadzi oszczędności?

Jak wynika z badania "Nastroje konsumenckie" Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowanego w czwartek, 40 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego miesiąca ograniczało w swoich gospodarstwach domowych wydatki na zaspokojenie bieżących potrzeb, ale 11 proc. przyznało, że musiało pożyczać pieniądze na podstawowe wydatki. 

Jednocześnie 52 proc. respondentów stwierdziło, że w ich rodzinach udało się zaoszczędzić jakieś środki pieniężne - zauważono w raporcie. Dodano, że odsetek tych osób zwiększył się o 5 punktów procentowych względem poprzedniego badania z drugiej połowy lutego br.

REKLAMA

Jakiej inflacji się spodziewamy?

W publikacji zauważono, że oczekiwania inflacyjne badanych są mniej optymistyczne niż w przypadku ostatniego badania. Zaznaczono, że 41 proc., czyli wciąż najwięcej badanych (tyle samo co w lutym) uważa, że ceny w ciągu najbliższego roku będą rosły w zbliżonym tempie (do wzrostu w ostatnim roku - PAP), jednak 32 proc., czyli większy odsetek respondentów niż wówczas (w lutym 20 proc.) obawia się szybszego tempa wzrostu cen. Kolejne 17 proc. pytanych uważa, że ceny będą rosły, ale wolniej (26 proc. w lutym), a 3 proc. spodziewa się spadku cen (4 proc. w lutym).

Jak prognozujemy swoje dochody?

Jednocześnie 41 proc. ankietowanych uważa, że dochody w ich gospodarstwach domowych w ciągu najbliższego roku nie zmienią się, 32 proc. ankietowanych liczy na ich wzrost, a 20 proc. spodziewa się ich spadku.

W badaniu CBOS zapytano również o nadzieje lub obawy dotyczące sytuacji finansowej gospodarstw domowych ankietowanych w ciągu najbliższego roku. Większa część respondentów - bo 34 proc. - odpowiedziała, że patrzy na ten aspekt "raczej z nadzieją", a 30 proc. "raczej z obawą". Kolejne 34 proc. pytanych nie ma ani "większych nadziei, ani obaw".

Wskaźnik nastrojów konsumenckich

Autorzy badania przekazali również, że na podstawie wcześniej opisanych odpowiedzi na pytania stworzyli "wskaźnik nastrojów konsumenckich". Wyjaśniono, że wskaźnik ten może przyjmować wartości od 0 – jeśli w żadnym z analizowanych obszarów respondent nie wyraził optymizmu – do 10 – jeśli we wszystkich analizowanych obszarach wyraził optymizm.

Poinformowano, że średnia wartość tego wskaźnika dla ogółu badanych wyniosła 3,8. Był on zatem niższy niż w lutym br. - gdy wynosił 3,9 - ale nie zmienił się względem analogicznego badania z listopada 2023 r. "Można zatem powiedzieć, że przeciętnie ankietowani wyrazili optymizm w mniej więcej 4 obszarach" - podsumowano. Dodano, że najwyższy wskaźnik wyliczono dla grupy wiekowej 18-24 lata, w której wyniósł 5,1 oraz dla ogółu osób zarabiających powyżej 7000 zł netto miesięcznie, wśród których wyniósł 5,2.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 20 do 23 maja 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski - poinformował CBOS. (PAP)

bpk/ mmu/

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

REKLAMA

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

REKLAMA