REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mój Prąd 6.0 - dokumenty. Jak wypełnić wniosek, aby przyspieszyć rozpatrywanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mój prąd 6 dokumenty wniosek dofinansowanie fotowoltaika
Mój Prąd 6.0 - dokumenty, wniosek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mój Prąd 6.0 - jakie dokumenty są wymagane? Jak wypełnić wniosek, aby przyspieszyć rozpatrywanie? W wielu przypadkach wnioski są niekompletne albo zawierają błędy. Jak uniknąć odrzucenia wniosku o dofinansowanie?

rozwiń >

Mój Prąd 6.0

Od 2 września w szóstej edycji programu wpłynęło ponad 86 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld zł. Ponad 40 proc. wniosków podjętych do rozpatrzenia wraca do poprawy i uzupełnienia. Aby uniknąć błędów, należy upewnić się, że wszystkie wymagane dokumenty są kompletne, a urządzenia spełniają wymagania programu. Wnioski złożone w programie Mój Prąd 6.0 w wielu przypadkach są niekompletne lub zawierają błędy. Podpowiadamy jak ich uniknąć, na co zwrócić uwagę oraz dołączyć do grona beneficjentów programu.

REKLAMA

Ważne

Kompletny i skrupulatnie wypełniony wniosek o dotację "Mój Prąd 6.0" wpływa na szybsze rozpatrzenie sprawy.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie "Mój Prąd 6.0"?

Aby złożyć wniosek w programie Mój Prąd należy skorzystać z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu należy założyć konto GWD a po zalogowaniu do systemu:

  1. wypełnić formularz wniosku,
  2. załączyć wymagane dokumenty (formacie PDF, JPG lub innym formacie, który nie jest edytowalny)
  3. przesłać wniosek – po wysłaniu nie będzie możliwa edycja ani zmiana załączników.
  4. oczekiwać na komunikat systemowy – wysyłany z adresu mp6@nfosigw.gov.pl, który pojawi się w przypadku konieczności korekty wniosku. Warto sprawdzać także folder SPAM.

Urządzenie spełniające warunki programu "Mój Prąd 6.0"

Jednym z najczęstszych błędów jest przedstawianie do dofinansowania urządzeń, które nie spełniają określonych kryteriów programu Mój Prąd 6.0. Takie działanie prowadzi do odrzucenia wniosku o dofinasowanie. Ważne, aby instalacja była oparta na sprzęcie spełniającym wymagania programu, który określa ogólne parametry urządzeń, np.:

1. instalacja fotowoltaiczna w przedziale:

  • 2-10 kW - dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do dnia 31.07.2024 r.
  • 2-20 KW - dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia od dnia 01.08.2024 r.

2. magazyn energii o pojemności co najmniej 2 kWh, którego cena za 1 kWh nie przekracza kwoty 6 tys. zł,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. magazyn ciepła o pojemności min. 20 dm3 – tylko w zakresie typów urządzeń wpisanych w programie.

Przed zakupem i montażem urządzeń należy sprawdzić czy ich parametry odpowiadają specyfikacji zapisanej w programie.

Mój Prą 6.0 - dokumenty potwierdzające płatności

REKLAMA

Składając wniosek należy przedstawić faktury/paragony dokumentujące zakup urządzeń oraz wykonanie instalacji. Faktury/ paragony muszą być imienne, zawierać pełne dane sprzedawcy, a także szczegółowy opis zakupionych urządzeń. Nie są tutaj uznawane umowy kupna sprzedaży, akty notarialnie itd. Brak jednej z faktur może prowadzić do odrzucenia wniosku

Wnioskodawca jest zobowiązany do załączenia dokumentacji potwierdzającej dokonanie płatności, np. potwierdzenie przelewu, dokument KP. Akceptowane są wyciągi bankowe pod warunkiem, że wszystkie dane poniżej będą widoczne: dane sprzedawcy, dane odbiorcy płatności, kwota transakcji, data transakcji.

W przypadku płatności poprzez kredyt, nie należy dołączać umowy kredytowej, lecz oświadczenie o dokonaniu płatności zgodnie ze wzorem umieszczonym na stronie programu. Jeżeli faktura została opłacona np. poprzez usługę PayU lub jako płatność Blik także konieczne jest złożenie oświadczenia o dokonaniu płatności. Zapis na fakturze “zapłacono/ opłacono” nie jest wystarczającym potwierdzeniem dokonania płatności. Brak potwierdzenia płatności może skutkować odrzuceniem wniosku.

Mój Prąd 6.0 a protokół odbioru

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania urządzenia dodatkowego jakim jest magazyn ciepła i/ lub magazyn energii w ramach programu Mój Prąd wymagane jest również przedstawienie protokołu odbioru. Jest to dokument potwierdzający zakończenie prac, montaż i uruchomienie urządzenia dodatkowego. Jego brak lub błędnie wypełniony dokument może skutkować koniecznością złożenia korekty wniosku. Protokół odbioru musi być wypełniony na wzorze obowiązującym dla danego naboru wniosków i zawierać wszystkie wymagane w nim informacje oraz podpisy. Nie są akceptowane protokoły odbioru na innych wzorach np. obowiązujących w danej firmie wykonującej montaż urządzenia.

Zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej

Wniosek musi zawierać zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD), które potwierdza przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Brak tego dokumentu skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych dokumentów. Aby uniknąć tego problemu, należy przed złożeniem wniosku wystąpić do swojego OSD o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przyłączenie instalacji do sieci. Wzory dokumentu: https://mojprad.gov.pl/nabor-vi#dokumenty. Żaden inny dokument np. ,,Potwierdzenie możliwości technicznych świadczenia usług dystrybucji”, ,,warunki techniczne przyłączenia”, dokument ,,OT” czy ,,zgłoszenie aktualizacyjne” nie zastępują zaświadczenia OSD potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji PV do sieci.

Dwa razy ten sam adres e-mail pełnomocnika - błąd!

Innym błędem, który pojawia się przy składaniu wniosku, jest wpisanie dwa razy tego samego adresu e-mailowego pełnomocnika. Taki błąd także skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny złożonych dokumentów. Zanim wniosek zostanie wysłany, należy zweryfikować wszystkie dane w tym poprawność adresu mailowego.

Data złożenia wniosku o dofinansowanie ma znaczenie

REKLAMA

Odrzuceniu podlegają wnioski złożone przed dniem przyłączenia mikroinstalacji do sieci lub ostatecznym zapłaceniem za wszystkie urządzenie zgłoszone do dofinansowania. Zgodnie z zasadami programu na dzień składania wniosków instalacja PV musi być przyłączona do sieci, dodatkowe urządzenia zamontowane a zakup wszystkich urządzeń musi być opłacony.

Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z innych środków publicznych, a w programie Mój Prąd planuje ubiegać się o dofinansowanie tylko do urządzenia dodatkowego, to jego instalacja PV musi spełniać wymagania programu np.: mieścić się w zakresie mocy jaki jest uzależniony od daty zgłoszenia mikroinstalcji PV do przyłączenia. Okres kwalifikowania, a więc przyłączenia instalacji i poniesienia wydatków obejmować termin od 1.01.2021 r.

Wniosek o dofinansowanie "Mój Prąd 6.0" do korekty

Błędy i braki we wniosku powodują konieczność skierowania go do korekty. Wydłuża to czas procedowania wniosku, gdyż każda korekta musi ponownie przejść proces oceny. Warto zwrócić uwagę na terminowe złożenie korekty, ponieważ czas na takie działanie został ściśle określony w Regulaminie naboru wniosków i niedochowanie wymaganego terminu skutkuje odrzuceniem wniosku.

Przestrzeganie powyższych wskazówek pomoże zwiększyć szansę na pomyślne rozpatrzenie wniosku oraz uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie: https://mojprad.gov.pl/.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest decyzja w sprawie obłożenia podatkiem singli i tych, którzy mają jedno dziecko. Zapłacą karę za bezdzietność?

Czy single i ci, którzy mają jedno dziecko zapłacą wyższe podatki? Pomysł wprowadzenia tzw. „bykowego” wrócił do debaty publicznej i trafił do Sejmu w formie petycji. Posłowie, którzy propozycję rozpatrywali, jednogłośnie stwierdzili, co dalej z wnioskiem. Jak zapadła decyzja. Czy sprawie zostanie nadany dalszy bieg?

Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

REKLAMA

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2025 roku – komu przysługuje i jak go otrzymać?

Od 1 stycznia 2025 r. osoby pobierające rentę socjalną mogą otrzymać nowe świadczenie: dodatek dopełniający. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek dopełniający netto, dla kogo jest przeznaczony, czy trzeba złożyć wniosek, jakie dokumenty dołączyć i czy świadczenie jest opodatkowane?

REKLAMA