REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze
Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne, hybrydowe falowniki mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Zamiast oddawać nadwyżki do sieci, możemy je przeznaczyć na własne potrzeby – na przykład podgrzewanie wody czy zasilanie innych urządzeń w domu. A gdy sieć zawiedzie? Falownik zadba o to, by prąd płynął dalej, zasilając obwody gwarantowane – nawet gdy sąsiedzi siedzą po ciemku. Energia jest tuż obok, wystarczy tylko wiedzieć, jak ją właściwie wykorzystać. To elastyczność, która zmienia zasady zarządzania energią – teraz to my decydujemy, jak i kiedy jej używać.

rozwiń >

Fotowoltaika 2025. Nie kupuj tego, co ma sąsiad

Przez lata fotowoltaika była traktowana jak proste równanie: panele + falownik = darmowy prąd. Ale czasy się zmieniają, a wraz z nimi sposoby optymalizacji zużycia energii. Instalacja PV to dziś dopiero początek, ponieważ to, jak będzie działać, zależy w dużej mierze od falownika.

Wyobraźmy sobie sytuację: piękna, słoneczna pogoda, a instalacja produkuje więcej energii, niż potrzebujemy dla zaspokojenia naszych aktualnych potrzeb. Standardowo taki nadmiar trafia do sieci – w systemie net-meteringu tracimy “tylko” 20% tej energii, lecz aktualny system rozliczeń w postaci net-billingu nie jest już tak korzystny. Zakład energetyczny odkupuje od nas tę energię po cenach rynkowych, które w godzinach szczytu produkcji OZE są symboliczne. Zaś gdy wieczorem pobieramy energię z sieci, okazuje się ona zaskakująco droga.

A co, gdyby można było tę energię zaoszczędzić na później, zamiast „oddawać”?

REKLAMA

Falownik – mały sprzęt, wielkie możliwości

Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się falowniki hybrydowe. Ich ogromną zaletą jest to, że nie są tylko prostymi urządzeniami zamieniającymi prąd stały z paneli PV na przemienny zgodny z wymaganiami sieci, ale przede wszystkim urządzeniami zarządzającymi przepływem energii w gospodarstwie domowym. Współpraca z magazynami energii pozwala im gromadzić nadwyżki energii i wykorzystywać ją na potrzeby gospodarstwa domowego, gdy energia z paneli PV nie pokrywa zapotrzebowania domu czy firmy.

Co więcej, na rynku pojawiła się generacja falowników hybrydowych, które dają użytkownikom jeszcze większą elastyczność. Chodzi o modele z funkcją podłączenia agregatu prądotwórczego. Takie urządzenia pozwalają na zbudowanie dużej niezależności energetycznej.

Do niektórych naszych falowników hybrydowych dodaliśmy port, do którego można podłączyć agregat prądotwórczy. Dzięki temu gospodarstwa domowe mogą dłużej korzystać z zasilania w przypadku braku prądu z sieci. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w rejonach, w których sieci energetyczne są niestabilne, co skutkuje częstymi wyłączeniami. Mając instalację z falownikiem, który współpracuje z generatorem, można w takich przypadkach korzystać z energii produkowanej na bieżąco przez panele oraz zmagazynowanej, a jeśli jej zabraknie - z tej wygenerowanej przez agregat. Natomiast - jeśli w czasie awarii sieci świeci słońce, panele ładują od nowa magazyn energii i gdy tylko osiągnie on odpowiedni poziom naładowania, agregat się wyłącza, co pozwala oszczędzać paliwo. Dzięki temu instalacja czerpie energię z generatora tylko do momentu, gdy dostępne jest inne źródło prądu – mówi Mariusz Jackiewicz, Technical Support Manager w Solplanet.

Smart load. Prąd, który zostaje w domu

To nie wszystko. Nowoczesne falowniki mają również dodatkową funkcję ukrytą w złączu, do którego można podłączyć generator. Ta funkcja to smart load. Pozwala ona na zasilenie dowolnego urządzenia, gdy zostaną spełnione wcześniej określone przez użytkownika warunki, takie jak stopień naładowania magazynu energii, wielkość nadprodukcji liczonej w kW czy czasie, w jakim ta nadprodukcja się utrzymuje. Innym słowem do portu generatora można podpiąć także różne sprzęty domowe, na przykład elektryczny podgrzewacz wody. W momencie, gdy magazyn energii zostanie naładowany z paneli PV do zdefiniowanego przez użytkownika poziomu, włącza się funkcja smart load i prąd z paneli zasila wybrane urządzenie. Jeśli słońce świeci wystarczająco mocno, jednocześnie ładowany jest magazyn i zasilany sprzęt podłączony do portu ze smart load. Funkcja ta wyłącza się, gdy poziom naładowania magazynu spadnie do ustawionej wcześniej wartości.

- Taka funkcja pozwala maksymalnie wykorzystać wytworzoną energię. Dzięki temu gospodarstwo domowe działa oszczędniej. Jeśli w instalacji pojawiają się nadwyżki energii, zamiast oddawać je do sieci, można spożytkować je na własne potrzeby – na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Możliwe jest także zasilanie innych urządzeń – ładowarki samochodowej, a nawet telewizora czy lodówki. Port GEN może działać jak zwykłe gniazdko do zasilania odbiorów. Dodatkowo smart load jest przystosowany do pracy w dwóch trybach – zawsze lub tylko wtedy, gdy jest dostęp do energii z sieci. W tym drugim przypadku smart load jest uzależniony od stopnia naładowania magazynu. Zatem jeśli jest problem z zasilaniem, smart load funkcjonuje tylko wtedy, gdy bateria jest naładowana do określonego poziomu – dodaje Mariusz Jackiewicz z Solplanet.

Tu zaczyna się prawdziwa gra o niezależność. Instalację można zaprojektować w sposób, który nie tylko zapewni oszczędności, ale też realnie zmniejszy zależność od zewnętrznych dostawców energii.

Kiedy światło gaśnie, prąd nadal płynie

Blackout? Brak zasilania w okolicy? To nie problem, jeśli falownik potrafi przełączyć się na tryb awaryjny w mgnieniu oka. Dzięki nowym falownikom hybrydowym wystarczy mniej niż 10 milisekund, by uniknąć przerwy w dostawie energii. Komputery, lodówka czy system ogrzewania działają bez zakłóceń.

Mało tego! Nowoczesne falowniki pozwalają również śledzić produkcję prądu, ustawiać priorytety i sterować całym systemem jednym kliknięciem. Można na przykład zaprogramować, by energia trafiała najpierw do magazynu, potem do ogrzewania wody, a dopiero na końcu do sieci. To już nie tylko prosta fotowoltaika, ale zaawansowane zarządzanie domową energią.

Off-grid czy raczej smart-grid?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest pełna niezależność od sieci, czy raczej inteligentne zarządzanie przepływem energii. Nowoczesne falowniki hybrydowe pozwalają na jedno i drugie. Można stworzyć instalację off-gridową, ale można też zoptymalizować przepływ tak, by jak najdłużej korzystać z własnego prądu, zanim konieczne będzie pobranie energii z sieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to wygląda w praktyce?

• Można podłączyć agregat i falownik sam zdecyduje, kiedy go uruchomić, aby zapewnić ciągłość zasilania.

• Można podpiąć grzałkę, by nadwyżki energii zamiast do sieci, trafiały na potrzeby domu.

• Można magazynować energię i używać jej w momentach, gdy ceny prądu są najwyższe.

• Wszystkimi tymi funkcjami można sterować za pomocą aplikacji mobilnej – ustawiać priorytety, śledzić zużycie i dostosowywać działanie systemu do własnych potrzeb.

Falownik to więcej niż tylko urządzenie – to strategia

Decyzja o wyborze falownika to coś więcej niż tylko wybór jego modelu – to strategia. Wciąż wiele osób traktuje fotowoltaikę jako prosty system, ale nowoczesne technologie pozwalają na znacznie więcej.

Można kupić „to, co wszyscy”. Ale można też myśleć szerzej – jak wykorzystać energię mądrzej? W nowoczesnych instalacjach falownik nie jest już tylko elementem zamieniającym prąd stały na przemienny. To kluczowe narzędzie do zarządzania przepływem energii.

Fotowoltaika to dziś sposób myślenia o przyszłości – o niezależności, oszczędnościach i efektywnym wykorzystaniu tego, co daje słońce. I to właśnie falownik sprawia, że można z tej energii korzystać na własnych warunkach.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emeryt: Niech ZUS wybierze. I potrąca składki z emerytury albo z pracy, którą świadczę [dualizm emerytur mundurowych i cywilnych]

Infor.pl udostępnił miejsce dla publikacji listów od czytelników. Napisało do nas dużo emerytów mundurowych, którzy wciąż pracują jako pracownicy cywilni. ZUS obciąża ich cywilne dochody składkami emerytalnym i zdrowotnym (tak jak każdego innego pracownika). Składki te w praktyce przepadają dla mundurowych, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. Wynika to z zasady, że taki mundurowy może mieć emeryturę mundurową albo cywilną (ta druga z reguły jest niższa). Nie może mieć tych dwóch emerytur jednocześnie. Mundurowi mają własne pomysły jak rozwiązać ten problem. Przykładem jest poniższy list z tezą, żeby nie obciążać składkami cywilnymi wynagrodzeń mundurowych, Którym zus nie może wypłacić drugiej emerytury.

Co może Prezydent RP? Kompetencje głowy państwa

Wybory to dobry moment, by przyjrzeć się uprawnieniom Prezydenta Rzeczypospolite Polskiej. Jakie są najważniejsze zadania Prezydenta? Ile trwa kadencja głowy państwa?

Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Niepełnosprawna na I grupie. Dla ZUS widzi i czyta. Ozdrowiała i ma obecnie 2 grupę i może iść do pracy. Rodzina i MOPS wciąż pomagają

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

REKLAMA

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Energia ze słońca w najkorzystniejszym wariancie. Oto jak falownik hybrydowy zmienia działanie instalacji fotowoltaicznej i pomaga oszczędzać pieniądze

Nowoczesne, hybrydowe falowniki mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii. Zamiast oddawać nadwyżki do sieci, możemy je przeznaczyć na własne potrzeby – na przykład podgrzewanie wody czy zasilanie innych urządzeń w domu. A gdy sieć zawiedzie? Falownik zadba o to, by prąd płynął dalej, zasilając obwody gwarantowane – nawet gdy sąsiedzi siedzą po ciemku. Energia jest tuż obok, wystarczy tylko wiedzieć, jak ją właściwie wykorzystać. To elastyczność, która zmienia zasady zarządzania energią – teraz to my decydujemy, jak i kiedy jej używać.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

REKLAMA

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

REKLAMA