REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkrótce podwyżka dla każdego 300 zł miesięcznie na rękę. kwota wolna od podatku 60 tys. zł to korzyść większa niż wzrosty płacy minimalnej

Na podwojeniu kwoty wolnej do 60 000 zł zyskają wszyscy; wbrew pozorom nic nie straci, jeśli nie zyska, budżet państwa - jak to możliwe
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie kwoty wolnej w PIT z 30 000 zł do 60 000 zł jest pewne, co i raz potwierdza to obecny rząd, a niewiadomą pozostaje tylko – kiedy to nastąpi. Najbardziej prawdopodobny wariant to nowy rok podatkowy czyli 1 stycznia 2025 roku, ale nie można całkowicie wykluczyć opcji, że stanie się to jeszcze w tym roku, choćby od 1 lipca 2024 r. 

To prosta sprawa: jedną decyzją Sejmu można dać każdemu - dosłownie - Polakowi, który jeszcze płaci PIT, podwyżkę bez podwyżki, od 1 złotego do 300 zł, miesiąc w miesiąc i dokładnie tyle netto czyli na rękę.

REKLAMA

Wbrew stereotypowym ocenom – także części ekonomistów – ze strony budżetu państwa, do którego z tego tytułu (dochody z PIT) nie wpłynie rocznie 48 mld zł, nie jest to strata nie do powetowania.

Kwota wolna od podatku: teraz 30 000 zł, po zmianie to 60 000 zł

REKLAMA

Nawet bez wgłębiania się w szczegółowe rachunki – jedna piąta tej kwoty automatycznie wróci do budżetu w formie wpływów bądź to z VAT, bądź z podatku od zysków kapitałowych, bo dodatkowe 300 zł miesięcznie na rękę, które zyska automatycznie każdy zarobkujący pójdzie albo na zakupy, albo na oszczędzanie.
A to bynajmniej nie koniec „zwrotu” – te towary i usługi za dodatkowe 48 mld zł ktoś musi wyprodukować, płacąc także podatki dochodowe.

Nie do wyceny jest za to błogosławiony wpływ na gospodarkę jaki taki impuls dochodowy mógłby mieć, i to nawet jeśli w pierwszym momencie, bez odpowiedniego przygotowania rynku na taki ruch podatkowy, wpłynąłby na wzrost inflacji.

To 5 tys. zł zwolnienia z podatku miesiąc w miesiąc

Rachunek podatkowo-dochodowy jest prosty. Tak jak obecnie nie płaci podatku nikt kto ma dochód miesięczny (do opodatkowania, a więc po odjęciu kosztów podatkowych) nie wyższy niż 2 500 zł miesięcznie – 30 000 zł rocznie, tak PIT nie zapłaci nikt kto zarabia 5 000 zł do podatkowania (a więc np. po odjęciu od kwoty brutto składek na obowiązkowy ZUS). To jest, uwzględniając emerytów, co najmniej połowa podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czysty zysk z takiej operacji to 7 200 zł rocznie, 600 zł miesięcznie (12 proc. od 60 000 zł), przy czym połowę tej kwoty – 3 600 zł, już konsumujemy od dwóch lat kiedy to kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł.

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

REKLAMA

Po zmianach w podatku dochodowym od osób fizycznych polegających na podwyższeniu kwoty wolnej do 60 000 zł, każdemu kto ma dochody wyższe niż 5 000 zł przybywa automatycznie 300 zł netto (na rękę) – obojętnie czy z etatu, czy z umowy śmieciowej, z emerytury, czy działalności gospodarczej opodatkowanej PIT na podstawie tabeli podatkowej.

Kto zarabia między 2 500 zł (przypominamy: kwota do opodatkowania po odliczeniu kosztów i przysługujących ulg oraz doliczeń) a 5 000 zł zyskuje co miesiąc od 1 zł do 300 zł (rocznie do 3 600 zł).

Likwidacja PIT od dochodów osobistych: to już bliskie

Nie tylko liberalni ekonomiści uważają podatek dochodowy od osób fizycznych za przestarzały i nieefektywny. Skomplikowane przepisy, najeżone wyjątkami w postaci ulg, odliczeń, kosztów uznawanych za koszt uzyskania przychodu bądź nie, ogromne koszty poboru – potwierdzają opinie liberałów, że to nie danina publiczna na miarę XXI wieku.

Gdy PIT był wprowadzany ponad 30 lat temu, zwłaszcza z perspektywy podatku od dochodów osobistych miał duże znaczenie, zwłaszcza edukacyjne. Po dekadach edukacji w kategoriach „ekonomii” nakazowo-rozdzielczej potrzebne było bardzo namacalne przekonanie Polaków, że sami utrzymują swoje państwo, a płacenie podatków jest pierwszym obywatelskim obowiązkiem, jak prawo do wybierania swoich przedstawicieli jest w demokracji najważniejszym prawem.

Podatek dochodowy od osób fizycznych odgrywał też dużą rolę fiskalną, ale to dzięki wysokim stawkom w skali podatkowej – od 21 proc. najniższej do 45 najwyższej. Teraz przy obniżeniu podstawowej stawki do 12 proc. ranga podatków dochodowych spadła także w kontekście fiskalnym.

Co innego z VAT – podatkiem, który płacimy codziennie i po wielokroć, kupując cokolwiek lub korzystając z jakiejkolwiek usługi. Co ważne – nowe technologie ułatwiają egzekwowanie tego podatku dużo skuteczniejsze niż PIT i CIT gdzie wciąż łatwo ukrywać się z dochodami przed fiskusem. I ten trend – choćby nadchodzące faktury kontrolowane na bieżąco w systemie KSeF czy kasy fiskalne już działające online, tylko się będzie umacniał.

Likwidacja PIT wydaje się więc być nieuchronna, także z ekonomicznego punktu widzenia. Zwolniony potencjał ludzki – od prywatnych firm angażujących księgowe do obsługi tego podatku, po Krajową Administrację Skarbową – wykorzystać można z większym pożytkiem dla obywateli i państwa, do budowy dobrobytu, a nie kontroli i ścigania.

Być może sukcesywne podwyższanie kwoty wolnej w PIT to droga, znaczona etapami, u której celu jest kres PIT, a pokonamy ją szybciej niż może się nam dzisiaj wydawać.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(257)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Realista
  2024-02-24 15:38:23
  Jak wróci PiS to pewnie będzie,Donald nigdy nic dobrego dla Polaków nie zrobił, jego decyzje wspierają Niemców i w ich interesie występuje od zawsze!!!
  717
  pokażodpowiedzi (15)
 • Emerytka
  2024-02-24 18:24:06
  Co?! Jakie 60 tyś wolne od podatku od stycznia 2025 r.!!! Miało być w 100 dni, a nie od 2025 r. Jak można mieć w ogóle jakiekolwiek zaufanie!!! Ma być w 100 dni czekamy.
  293
  pokażodpowiedzi (8)
 • Po
  2024-02-24 13:16:43
  Niby 60tys będzie, będzie, będzie. Kiedyś będzie.... może jak PIS wróci do władzy to faktycznie podniesienie.
  539
  pokażodpowiedzi (4)
 • Bielik
  2024-02-24 14:46:38
  Kwotę wolną podniosą a przy okazji podniosą podatek VAT od żywności, taryfy za prąd i gaz
  165
  pokażodpowiedzi (5)
 • Asd
  2024-02-24 14:01:21
  Rudy raz obiecywał że podatków nie podniesie.. To projekt jest, albo w życie wejdzie albo nie ale jest o czym pisać.. tak samo że składka zdrowotna.. Miało być 100 dni, trochę ponad 20 zostało...
  252
  pokażodpowiedzi (9)
 • Maniek
  2024-02-24 18:29:46
  A morze by tak znieść podatek wszystkim emerytom dlaczego ci co pracowali dlurzej są zawsze w plecy a wszyscy dbają o tych niby biednych
  82
  pokażodpowiedzi (11)
 • Iro
  2024-02-24 16:19:51
  Z treści artykułu można wywnioskować że to politycy opcji rządzącej wprowadza 60 tys kwoty wolnej. Niestety Ci zapowiedzieli że taki projekt trafi pod obrady dopiero w 2025 chociaż był w obietnicach do spełnienia jak tylko dojdą do władzy. A tu z pomocą przyszła Konfederacja która zrobiła nieudacznikom niespodziankę i złożyła swój projekt o kwocie 60 tys. wolnych od podatku
  118
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wojtek
  2024-02-24 17:08:28
  Ile ulg podatkowych przy okazji zlikwidują.
  56
  pokażodpowiedzi (5)
 • PKS
  2024-02-24 13:49:17
  W większości przypadków te pieniądze zostaną w szefa kieszeni, pracownik ile zarabiał tyle będzie zarabiał. Zyskają jedynie ci, którzy mają najniższą krajową.
  133
  pokażodpowiedzi (5)
 • O tym nikt nie powie
  2024-02-24 17:13:48
  A co z ludźmi,którzy zbierają 1,5% na rehabilitację swoich dzieci jak kwota do 60 tys.zl.zostanie podniesiona??
  49
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Depresja wiosenna: co zrobić, gdy dopadła jak się ustrzec skutków tak zwanego przesilenia wiosennego

Cieszysz się wiosną, ale zaraz potem przychodzą zmartwienia – nawet takie bliżej nieokreślone – smutek i melancholia? To znak, że dopadło się przesilenie wiosenne. A jeśli jeszcze nim dopadło, to ma możliwość zrobić to w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni. Jak się przed nim bronić, co robić gdy już wiosenna depresja nas dopadła?

Czy 14.04.2024 roku to niedziela handlowa, zakupy można zrobić w galerii lub centrum handlowym, od kiedy wszystkie bez zakazu handlu

Nawet jeśli ktoś dwa tygodnie przeżył na dużych zapasach powielkanocnych, to teraz już z pewnością ma potrzebę uzupełnienia lodówki i szafek-spiżarni z zapasami. Aura dzisiejsza temu sprzyja i pewnie wiele osób zastanawia się nad wyprawą po zakupy – najlepiej do galerii handlowej lub dużego centrum handlowego. Czy to jednak ma sens – czy niedziela 14 kwietnia to niedziela handlowa, czy obejmuje ją zakaz handlu?

REKLAMA

Wszystko o dodatkach do emerytury z ZUS w 2024 roku: sprawdź co ci się należy po ukończeniu 65. lub 75. lat. kiedy trzeba złożyć wniosek

Każdy kto otrzymuje emeryturę z ZUS może być uprawniony do tego, by oprócz podstawowego świadczenia wyliczonego przez ZUS przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury dostawać dodatek lub ekwiwalent. Ich lista jest dość długa, a zasady korzystania - zazwyczaj zupełnie różne. Część dodatkowych pieniędzy, jak np. dodatek pielęgnacyjny po ukończeniu 75.roku życia ZUS dopłaca do emerytury automatycznie, inne zaś dodatki i ekwiwalenty dopiero wtedy gdy emeryt złoży odpowiedni wniosek i zaświadczy, że jest uprawniony do otrzymywania takich dodatkowych pieniędzy. Co więc trzeba wiedzieć, by nie tracić dodatków do emerytury wtedy gdy ma się do nich prawo zgodnie z różnymi przepisami prawnymi?

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

REKLAMA

Jesteś lepszy od licealisty? Sprawdź się w geograficznym QUIZIE
Który kraj ma najwięcej ludności? Które miasto jest stolicą Australii? Czy Twoja wiedza o geografii jest wystarczająca, by odpowiedzieć na te pytania? Sprawdź się w tym quizie!
Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA