REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie wspierające

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

Świadczenie wspierające również dla niektórych cudzoziemców

Osoby z niepełnosprawnością od początku 2024 r. mogą się starać o świadczenie wspierające. Pomoc w tej formie została przewidziana dla osób pełnoletnich, czyli tych, które ukończyły 18 lat. Skorzystać z niej mogą zarówno obywatele polscy, jak i niektórzy cudzoziemcy.

Czy można łączyć świadczenie wspierające z pomocą dla opiekuna wypłacaną przez gminy?

Co w sytuacji, gdy zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna?

Nowe 800 plus. Wniosek na nowy okres świadczeniowy łatwo złożysz przez bankowość elektroniczną, jak i w których bankach

Banki udostępniły wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres 2024/2025. Od czwartku dnia 1 lutego 2024 roku poprzez systemy bankowości cyfrowej można składać wnioski o świadczenie 800+ na kolejny roczny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku, a zakończy się 31 maja 2025 roku.

REKLAMA

ZUS wyjaśnia: Czy cudzoziemcy mogą otrzymać świadczenie wspierające?

Od stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą starać się o świadczenie wspierające. Z nowej formy wsparcia mogą skorzystać osoby po ukończeniu 18. roku życia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS, jednak najpierw trzeba uzyskać decyzję ostateczną z wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Po świadczenie wspierające będą mogli sięgać obywatele polscy zamieszkujący na terytorium Polski. Czy to świadczenie mogą otrzymać również cudzoziemcy?

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnego czy pielęgnacyjne dla opiekuna? ZUS: Można złożyć wniosek, poczekać na wydanie decyzji i wtedy wybrać co będzie korzystniejsze

Prawo i wysokość świadczenia wspierającego ustalane są przez ZUS na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Świadczenie przyznawane jest bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy – dla jej opiekuna. Co ważne obu tych świadczeń nie wolno łączyć. Trzeba zdecydować się na jedno z nich. Jak wybrać? Co radzi ZUS?

Komunikat ZUS: Nie można łączyć świadczenia wspierającego z ZUS ze świadczeniem z gminy dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

Od 1 stycznia 2024 r. zostało wprowadzone nowe świadczenie dla niepełnosprawnych - świadczenie wspierające, które przyznaje i wypłaca ZUS, po wydaniu decyzji przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To nowe świadczenie jest przyznawane bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy – dla jej opiekuna. ZUS informuje też, że obu tych świadczeń nie wolno łączyć, trzeba zdecydować się na jedno z nich.

Świadczenie wspierające. Bezpłatne konsultacje telefoniczne ZUS na Dolnym Śląsku

Przed nami cztery wtorki eksperckie ze świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. "Takie porady telefoniczne naszych ekspertów z ZUS mogą być użyteczne dla mieszkańców" – mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału.

REKLAMA

Czy świadczenie wspierające może otrzymać osoba przebywająca w domu pomocy społecznej?

Świadczenie wspierające nie przysługuje, jeżeli osoba z niepełnosprawnością została umieszczona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym czy areszcie śledczym – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W 2024 r. świadczenie wspierające otrzymają tylko niektóre osoby niepełnosprawne. Jego przyznanie zależy od harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające to nowy rodzaj wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Jego przyznanie zależy od określonego poziomu potrzeby wsparcia i harmonogramu wprowadzenia świadczenia wspierającego. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Komunikat ZUS: Wniosek o świadczenie wspierające z nieprawdziwym numerem nie będzie rozpatrzony

ZUS informuje, że 007 i 111 to przykłady numerów wpisywanych przez klientów składających wniosek o świadczenie wspierające, którzy nie mają jeszcze prawdziwego numeru decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Świadczenie wspierające w 2024 roku będzie wypłacane tylko osobom z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, czyli tym, które uzyskają od 87 do 100 pkt w stupunktowej skali. 

Świadczenie wspierające w 2024 roku. Eksperci ZUS odpowiadają na pytania [Dyżury telefoniczne]

W dniach 9 i 10 stycznia 2024 r. odbędą się dyżury telefoniczne, podczas których eksperci z Oddziału ZUS 
w Jaśle i Rzeszowie będą odpowiadać na pytania dotyczące świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością 2024. Jak uzyskać?

Nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością od 1 stycznia 2024 roku. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Jakie warunki trzeba spełnić?

„Dostaniesz tyle pieniędzy od państwa” [KOMENTARZ]

Jak dużo musi przejść upokorzeń osoba niepełnosprawna, aby ktoś ocenił w jakim poziomie się mieści?

Świadczenie wspierające 2024 - wnioski - ważna jest kolejność składania. Do wniosku do ZUS nie trzeba załączać decyzji WZON [Komunikat ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że trafiły do niego pierwsze wnioski o świadczenie wspierające. Ale wnioski te są z reguły niekompletne. ZUS wskazuje, że aby otrzymać wsparcie w postaci świadczenia wspierającego trzeba najpierw uzyskać decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON),  która ustali poziom potrzeby wsparcia. Dopiero kolejny krok to wniosek do ZUS o świadczenie wspierające.

W 2024 r. świadczenie wspierające przyznaje pedagog, pracownik socjalny, doradca zawodowy po socjologii, pielęgniarka, pielęgniarz, fizjoterapeuta, psycholog

W 2024 r. osoby niepełnosprawne będą stawać przed zespołami do spraw orzekania o niepełnosprawności. A w nich doradca zawodowy po socjologii, pedagog, pracownik socjalny, pielęgniarka, pielęgniarz, fizjoterapeuta, psycholog. Wystarczy że zdadzą test przez Internet i mogą przyznawać punkty dla świadczenia wspierającego do 3500 zł]

Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

Co bierze pod uwagę wojewódzki zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

ZUS: Jak założyć PUE ZUS dla świadczenia wspierającego?

ZUS przeprowadza  przeprowadza kampanię informacyjną o świadczeniu wspierającym. W placówkach stacjonarnych, na infolinii, przez Internet można uzyskać komplet informacji. W tym pomoc w założeniu profilu PUE ZUS. 

Trzy rozporządzenia dla świadczenia wspierającego. Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia

Jakie rozporządzenia regulują szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności? Wzory w artykule.

Wzór formularza: wojewódzki i powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Jak wypełnić.

Na infor.pl wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Najpierw należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia

Osoba z niepełnosprawnością otrzyma świadczenie wspierające po uzyskaniu od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać od 1 stycznia 2024 r.

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Od 1 stycznia 2024 nowe kody tytułu ubezpieczenia: 14 30, 14 31, 14 32, 14 33

Od 1 stycznia 2024 nowe wzory zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia, tj.: 14 30, 14 31, 14 32, 14 33 w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego oraz będzie zmieniona treść kodu pracy o szczególnym charakterze - nr 21.

ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 1906 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. To świadczenie będzie przyznawać i wypłacać ZUS. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

Nowe kody tytułu ubezpieczenia dla osób pobierających świadczenie wspierające

Od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia dla osób pobierających świadczenie wspierające. Świadczenie to będzie przysługiwało osobom niepełnosprawnym.   

W 2024 r. świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Sprawdź warunki [świadczenie wspierające]

Opiekun osoby niepełnosprawnej, która otrzyma w 2024 r. świadczenie wspierające może starać się o świadczenie przedemerytalne.  

Świadczenie wspierające: "14 30" do "14 33". Nowe kody ubezpieczeń. Dla osób niepełnosprawnych i opiekunów

Masz świadczenie wspierające? Państwo opłaci za Ciebie składkę zdrowotną. Twój opiekun może mieć opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r?

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024.

Od 1 stycznia 2024 r test 32 czynności u osoby niepełnosprawnej jako warunek otrzymania świadczenia wspierającego [Kompendium]

W 2024 r. komisja sprawdzi u osoby niepełnosprawnej 32 czynności decydujące o poziomie niesamodzielności. 7 obszarów analizy. [Świadczenie wspierające].

Potrzeba wsparcia

Potrzeba wsparcia to ważne pojęcie dla osób niepełnosprawnych, które będą chciały skorzystać ze świadczenia wspierającego. Jaka jest definicja potrzeby wsparcia? 

Nowość w ZUS: świadczenie wspierające. Dla kogo prawie 3500 zł?

Już od 1 stycznia 2024 r. nowość w ZUS. Ruszą pierwsze wypłaty nowego świadczenia wspierającego od państwa. Dla kogo około 3500 zł? Komu będzie przysługiwało? Ile będzie można otrzymać? Od czego będzie zależała wysokość świadczenia? Wyjaśniamy. 

Pełny projekt rozporządzenia MRiPS w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia [świadczenie wspierające 2024 r.]

Poziom potrzeby wsparcia ustalony w wartościach punktowych, z uwzględnieniem wartości punktowych, dla każdej czynności związanej z obszarami codziennego funkcjonowania, określony zostaje w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Od tego dokumentu zależy wysokość świadczenia wspierającego.

Świadczenie wspierające 2024 r. O komisji dowiesz się co najmniej 7 dni wcześniej. Wreszcie jest projekt rozporządzenia!

Od 1 stycznia 2024 r. na wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nałożono obowiązek wydawania decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. 

Trzy warianty w 2024 r.: zawieszenie świadczenia pielęgnacyjnego, kontynuacja bez zmian albo koniec wypłat [Świadczenie wspierające]

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne mają trzy warianty w 2024 r.

Świadczenie wspierające 3500 zł w 2024 r.: Jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej? Do 10 października 2023 r. otrzymasz pismo z MOPS

Pismo zawiera informacje dotyczące świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne 2024 r. Jego wartość to od 635 zł do 3500 zł. Przepisy wprowadzające to świadczenie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

Świadczenie wspierające. RPO pyta MRiPS o szczegóły

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż nie wiadomo, jakie będą zasady udzielania od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wpierającego dla osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie pielęgnacyjne po śmierci osoby niepełnosprawnej. Zmiana w 2024 r.

Czy po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekunowi przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Jakie zmiany przewidziano w tym zakresie?

Świadczenie wspierające: komu przysługuje? Jak wnioskować?

Ustawa o świadczeniu wspierającym została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejście w życie zaplanowano na 1 stycznia 2024. Uprawnionym zostaną przyznane kwoty od kilkuset do ponad 3 tys. zł. Jak wnioskować o dodatkowe środki?

3500 zł świadczenia wspierającego w 2024 r. Prezydent podpisał ustawę

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało miesięcznie w wysokości 220% renty socjalnej. Kto otrzyma najwyższe świadczenie wspierające w 2024 r.? Jak wystąpić o świadczenie wspierające? 

Świadczenie wspierające. Ustawa opublikowana

Ustawa o świadczeniu wspierającym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie i jakie przewiduje rozwiązania dla osób niepełnosprawnych?

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. 

Świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 r. - jest podpis Prezydenta

Prezydent RP w dniu 24 lipca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (dalej jako: ustawa). Co do zasady, ustawa wchodzi w życie dopiero w dniu 1 stycznia 2024 r. Ustawa ma m.in. na celu finansowe wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Ustawą wprowadzone zostało świadczenie wspierające. Zmienią się też zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. 

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 

Senat: zmiany w świadczeniu wspierającym

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła część poprawek do ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Komisja poparła zmiany dotyczące m.in. obniżenia punktacji przy ustalaniu prawa do świadczenia.

Świadczenie wspierające - prace Sejmu trwają

Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?

DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

REKLAMA