| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Czy trzeba jeszcze utrzymywać dziecko?

Czy trzeba jeszcze utrzymywać dziecko?

Moja syn skończył studia licencjackie i kończy 24 lata. Ostatnio stwierdził, że chce jeszcze ukończyć studia magisterskie. Studia te są bardzo czasochłonne i nie będzie miał możliwości podjąć pracy. Czy będę musiał nadal go utrzymywać?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego nie wiąże się z żadną konkretną datą. Oznacza to, że nie jest równoznaczne z ukończenie przez dziecko 18 lat czy też dzień zakończenia nauki. Decydujące znaczenie ma ustalenie, czy dziecko jest w stanie utrzymywać się samodzielnie.

Od tego czy dziecko jest w stanie samo na siebie zarobić, zależy trwanie lub ustanie obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz: Czy alimenty na dziecko są opodatkowane?

Zdarzają się przypadki, gdy dziecko jest w stanie utrzymywać się samodzielnie po uzyskaniu średniego wykształcenia. Nie mało jest jednak przypadków, gdy następuje to dopiero po ukończeniu magisterskich studiów wyższych.

Będzie Pani musiała nadal utrzymywać syna. Samo ukończenie przez nią studiów licencjackich nie zwolni pana z obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Podstawa prawna

Art. 128 - Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »