| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Wchodzące w życie w przyszłym roku przepisy mają ułatwić egzekucję roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Będą one również lepiej chronić osoby, wobec których wydano wadliwe orzeczenia alimentacyjne.

Nowelizacja

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego umożliwi pełne stosowanie w naszym kraju rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Rozporządzenie ze swej istoty jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, a więc omawianie przepisy jedynie uzupełniają krajowe regulacje przystosowując je do nowego stanu prawnego.

Zobacz też: Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy

Treść

Nowelizacja spowoduje, że orzeczenia alimentacyjne wydane w jednym państwie Unii Europejskiej, a także pochodzące z tych państw i w nich wykonalne ugody sądowe i dokumenty urzędowe w sprawach alimentacyjnych, będą mogły być niemal natychmiast wykonywane w pozostałych państwach, jeśli zostaną zaopatrzone w klauzulę wykonawczą. Klauzulę taką będzie nadawał sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika, a jeżeli tej właściwości nie można ustalić – sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja.

Omawiana regulacja nie stosuje się jednak do orzeczeń, dokumentów urzędowych i ugód sądowych pochodzących z Wielkiej Brytanii. Wykonuje się je w państwach członkowskich po zweryfikowaniu czy nie istnieje jedna z podstaw odmowy wykonania wymienionych w art. 24 omawianego rozporządzenia. W Polsce do weryfikacji tej, będzie stosować się przepisy art. 1150-1152 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące stwierdzania wykonalności w naszym kraju zagranicznych orzeczeń.

Z drugiej strony dłużnicy, wobec których wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie wadliwych orzeczeń alimentacyjnych będą skuteczniej chronieni. To sąd, a nie jak wcześniej organ egzekucyjny, będzie decydował o tym czy zawieszono wykonalność orzeczenia, ugody sądowej, lub dokumentu urzędowego w sprawie alimentacyjnej, w państwie, z którego pochodzi. Poza tym, gdy będzie istniała przewidziana w przepisach odrębnych przyczyna, sąd będzie mógł uchylić wydany przez siebie, w tej sprawie wyrok.

W nowelizacji pojawiają się też przepisy dotyczące ponownego zbadania orzeczenia wydanego w sprawie alimentacyjnej.

Wejście w życie ustawy jest planowane na 18 czerwca 2011 roku.

Zobacz też serwis: Alimenty na dziecko

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK