| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Inne alimenty > Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić środki utrzymania i wychowania, tym członkom rodziny, którzy sami nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.

Obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonków. Następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Alimentami mogą być obciążanie na początku krewni w linii prostej bez ograniczeń, przy czym zstępni są obciążeni przed wstępnymi. Oznacza to, że najpierw można żądać alimentów od dzieci lub wnuków względem ich rodziców lub dziadków, a dopiero potem od rodziców i dziadków względem dzieci lub wnuków.

169,00 złAlimenty

Zobacz też: Czy wnuki muszą płacić alimenty na dziadków

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych bliższego stopnia przed krewnymi dalszego stopnia. Najpierw alimenty zapłacą rodzice, a dopiero potem dziadkowie.

W momencie, gdy osoba zobowiązana do alimentacji w bliższej kolejności będzie mogła zaspokoić potrzeby uprawnionego, gaśnie obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności.

W przypadku dziecka, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może wystąpić do sądu o alimenty od swoich rodziców. Z pozwem o alimenty od swoich dziadków, może wystąpić tylko, kiedy rodzice:

  • nie żyją,
  • gdy nie są w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
  • gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

 Zobacz również: Kiedy alimenty płaca dziadkowie i rodzeństwo?

Przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz wnuków

Obowiązek utrzymania i wychowania dziecka ciąży przede wszystkim na rodzicach dziecka. Mają oni obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania. W przypadku, kiedy jedno z rodziców nie żyje lub nie jest w stanie samemu zaspokoić potrzeb dziecka, obowiązek ten w całości spocznie na drugim z rodziców.

W przypadku, gdy pozostały przy życiu rodzic nie jest w stanie w całości lub w części sprostać swoim obowiązkom względem dziecka, dziecko może zażądać alimentów od swoich dziadków. Należy pamiętać, że obowiązek alimentacyjny dziadków, nie polega na przerzuceniu na nich, niespełnionego obowiązku alimentacyjnego rodziców dzieci.

Obowiązek alimentacyjny dziadków może powstać, gdy:

  • wnuki nie mają swoich dorosłych dzieci, które ten obowiązek mogłyby spełniać,
  • rodzice tych wnuków nie żyją lub nie są w stanie sprostać temu obowiązkowi,
  • wnuki znajdują się w niedostatku.

Prawo nie wskazuje, którzy dziadkowie powinni płacić alimenty w pierwszej kolejności. Wydaje się, że sad powinien obciążyć alimentami dziadków o lepszej sytuacji materialno – finansowej.

Aktualizacja: 15.07.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty od dziadków można uzyskać, jeśli rodzice nie żyją, nie są w stanie ich zapłacić lub gdy uzyskanie ich na czas jest niemożliwe.
Alimenty od dziadków można uzyskać, jeśli rodzice nie żyją, nie są w stanie ich zapłacić lub gdy uzyskanie ich na czas jest niemożliwe.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-01-07 23:52 Zgłoś

No i też mnie to dopadło.Zgadzam się z Też babcią w 100%.Jest i tak. Jeszcze przed ślubem syna zauważyłem wysokie wymagania jego dziewczyny,no ale cóż zakochany.Syn nigdy nie bał się pracy,świadczyły o tym jego poranione ręce od ciężkiej pracy,ale nie pracującej żonie było mało i stawiała za wzór inne małżeństwa którym powodziło się lepiej.Aby sprostać wymaganiom żony,syn popadł w konflikt z prawem - wyrok w zawieszeniu.O ciąży synowej dowiedziałem się od szczęśliwego syna w tajemnicy,gdyż zakazała mu informowania mnie.Po narodzinach wnuczki synowa zapowiedziała,że odchodzi od niego jak mała skończy trzy miesiące i już wtedy zagroziła,że pozwie mnie o alimenty na wnuczkę jak będzie jej mało alimentów od syna.Zdążyłem trzy razy zobaczyć wnuczkę.Wyczuwając jak to się zakończy na ostatnim spotkaniu daję w prezencie do rąk synowej "kopertę" i złote kolczyki dla wnuczki.Synowa zdaje mieszkanie i wyprowadza się do rodziców zostawiając syna bez dachu nad głową.Syn wynajmuje mieszkanie by nie spać pod mostem.Urządza go tak by w czasie odwiedzin dziecka niczego nie brakowało.Liczy na powrót żony.Na chrzciny nie zostaję zaproszony.Dostaje sms-y z niewybrednymi słowami w stosunku do mojej rodziny.Sprawa o alimenty(płaci),rozwód.Na chrzciny nie zostaję zaproszony.W czasie gdy ma dziecko u siebie w tajemnicy spotykam się z wnuczką.Doniesiono to jednak synowej!"NIE BĘDĄ MI OBCY LUDZIE DOTYKAĆ DZIECKA" pisała sms-y synowi.Moje prezenty świąteczne przekazywane przez syna zostają odrzucone ze słowami gdzie je sobie mogę włożyć.Synowa ogranicza widzenia tylko w jej mieszkaniu,co mi nie odpowiada,by nie narazić się na chamskie uwagi.W związku ze zmianami mieszkania i nieporozumieniem na ALLEGRO syn zostaje oskarżony o oszustwo na 300zł i zaocznie skazany na 2 lata.Pierwszy wyrok zostaje odwieszony-4 lata w ZK.W ZK podejmuje pracę by nie wpaść w spiralę zadłużenia alimentacyjnego.Doznaje ciężkiego wypadku przy pracy.Zarobek regulaminowo jest dzielony na spłatę FA,a resztę na alimenty na dziecko.Niestety jest tego tylko 1/3 przysądzonej kwoty.Synowa pracuje,ale że jej zarobki są wyższe - FA cofa świadczenie.Więc dlaczego nie pociągnąć dziadka o alimenty uzupełniające,który po utracie pracy żyje tylko ze świadczenia przedemerytalnego,aż 830 zł.Sprawa jest rozwojowa. Pozdrawiam miłość mojego syna, a z wnuczką myślę,że się jeszcze spotkam. Rozumiecie dlaczego "dziadek" jest tak napisane.

avatar

2014-01-01 10:56 Zgłoś

"Babciu, skąd masz taki dług" - pyta "zatroskany wnusio" student, który parę lat temu podpier....lił babci dowód aby nie głosowała na PiS. Po paru latach za pośrednictwem kolesia metodą "na wnusia" podpier....lił jej kilka tysięcy („na studia”), później aby uniemożliwić babci zawarcie umowy na dożywotnią rentę związaną ze sprzedażą jej domku lub mieszkania, załatwił ją kredytem "bardzo mu potrzebnym" na dalsze studiowanie (czytaj: imprezowanie). W ostateczności jak nie będzie miał po niej domku lub mieszkania (ta stara ku..a na pewno mu go nie przepisze) to chociaż użyje sobie życia imprezując, chlając, ćpając, melanżując i co tylko sobie zamarzy ZA BABCINE PIENIĄDZE! A co se będzie żałował! Starego zwapniałego dziada-dekla (mąż babci żeby nie było wątpliwości) pracodawca zatrudnił ponownie mimo, że przeszedł na emeryturę, a biedny wnusio wreszcie skończył „studia” ale nie ma pracy. Dlaczego zatrudnił wapniaka? Bo zna się na robocie, jest solidny, odpowiedzialny, lojalny wobec pracodawcy nie wydziera japy, że za mało zarabia i co miesiąc nie żąda podwyżki. Teraz ten „dynamiczny” szczyl (żeby chociaż przy łopacie był taki dynamiczny) wpadł na jeszcze jeden „postępowy” sposób jak wyru...ć babcię do cna, bo dziadek jeszcze się nie daje! Chce do sądu wnieść pozew i zmusić ją do płacenia mu ALIMENTÓW! Przecież on nie ma z czego żyć, a szczególnie imprezować, a babcia MA, TO NIECH DA! Pozdrawiam babcie i dziadków - NIE DAJCIE SIĘ "opiekuńczym wnusiom"!

avatar

2013-12-29 01:23 Zgłoś

Chciałaś być matką ? Masz dobre dochody ?Odpuść sobie alimenty od dziadków.Oni kiedyś to docenią.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »