| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Mity na temat rynku pracy

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Oczywiście ostateczna decyzja, co do wyboru przyszłego pracownika należy do pracodawcy. Nie należy tego rozumieć, jako załatwienie pracy. Nawet, jeśli otrzymamy informację o wolnym miejscu pracy, nie jest pewne, że spełnimy oczekiwania szefa. Jednak to zawsze będzie dodatkowa oferta, która może być szansą na zatrudnienie.

Zatem źródłem informacji o miejscach pracy mogą być wszystkie osoby, które obecnie pracują, jak również te, które z pracującymi utrzymują kontakt. Dlatego też tak ważne, aby osoba poszukująca zatrudnienia mówiła otwarcie, jakiej pracy potrzebuje oraz jakie posiada kwalifikacje zawodowe. Oprócz osób, które znamy bardzo dobrze, warto też rozmawiać ze znajomymi, sąsiadami, sprzedawcą w osiedlowym sklepie czy listonoszem. Są to osoby, które mają kontakt z wieloma innymi osobami i zawsze istnieje szansa, że posiadają informacje nas interesujące. 

Oferty pracy pojawiają się także w miejscach, które powszechnie nie uważamy za kojarzone z pośrednictwem pracy. Mogą to być oferty zamieszczone na różnego rodzaju tablicach ogłoszeniowych – w sklepie, na klatce schodowej czy w osiedlowym klubie. 

Często także osoby bezrobotne poszukują pracy w Internecie. To bardzo dobre i szybkie źródło informacji o wolnych miejscach pracy. Jednak oprócz portali zajmujących się ofertami zatrudnienia, warto przeglądać strony internetowe konkretnych firm. Często one posiadają zakładka ”praca”. Istnieje wówczas możliwość złożenia swojej aplikacji. W momencie, kiedy pracodawca będzie miał taką potrzebę, skontaktuje się z wybranymi osobami. Nie zamieszcza on wówczas żadnego ogłoszenia, tylko korzysta z bazy danych, jaką sam stworzył.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy przez dokumenty aplikacyjne?

Bardzo skuteczną metodą na poszukiwanie ofert pracy jest samodzielny i osobisty kontakt z pracodawcą. Wielu pracodawców pozwala zostawiać dokumenty aplikacyjne kandydatów do pracy w swojej firmie. W ten sposób również tworzą swoją bazę osób, które są zainteresowane pracą w tym konkretnym miejscu pracy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, aby przyjąć pracownika, nie trzeba już zamieszczać dodatkowego ogłoszenia, a wystarczy się jedynie skontaktować z osobami, które zostawiły aplikacje.

Chociaż pewne oferty pracy nie pojawiają się w urzędzie czy prasie, wcale nie musi to oznaczać, że pracodawcy na lokalnym rynku pracy nie potrzebują nowych osób. To jednak od zaangażowania kandydatów do pracy zależy, czy te oferty samodzielnie odszukają. Im większa aktywność osoby, tym większa szansa na to, że w krótszym czasie znajdzie odpowiednią pracę dla siebie. Zatem przed zniechęceniem w poszukiwaniu pracy, najpierw należy zadać sobie pytanie, czy zastosowaliśmy wszystkie metody, aby tę pracę skutecznie znaleźć.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK