reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Praca przez znajomych – czy warto?

Praca przez znajomych – czy warto?

Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Rzeczywiście tak jest, że duża część osób zostaje zatrudniana przez polecenie. Aczkolwiek to nie ma nic wspólnego z żadnymi układami czy znajomościami, w pejoratywnym tego słowa znaczeniu.

Dlaczego pracodawca najchętniej zatrudnia osoby z polecenia? Często, jeśli jest wolny etat w firmie, to pracodawca pyta wśród swoich znajomych lub pracowników czy nie mają wiedzy na temat osób, które poszukują pracy w proponowanym zawodzie. Dla pracodawcy jest to bardzo korzystne, ponieważ oszczędza on czas i pieniądze, które musiałby przeznaczyć na zamieszanie oferty pracy w prasie, w Internecie czy innym miejscu. Ponadto, jeśli osoba zostaje polecona, to można wnioskować, że inni mogą poświadczyć o jej umiejętnościach, profesjonalizmie, uczciwości, rzetelności i innych cechach dobrego pracownika. Dlatego też w pierwszej kolejności są brane pod uwagę osoby, które aplikują na dane stanowisko z polecenia.

Dlatego warto jest zadbać, aby w momencie, kiedy poszukujemy zatrudnienia, powiadomić o tym fakcie swoich najbliższych, rodzinę, kolegów, osoby z poprzednich miejsc pracy, osoby, które pracują na podobnych stanowiskach, o jakie chcielibyśmy się ubiegać, osoby „z branży”. Jeśli pozostawimy informację, że podjęlibyśmy pracę na określonym stanowisku, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że ktoś nam przekaże wiadomość o wolnym miejscu pracy. Dlatego warto utrzymywać kontakty z osobami, z którymi pracowaliśmy w poprzednich miejscach. Jeśli stworzyliśmy wizerunek dobrego, rzetelnego i odpowiedzialnego pracownika, to istnieje szansa, że w razie potrzeby ktoś nam pomoże. I nie chodzi tu oczywiście o żadne poparcie, ale o zwykłą informację o wolnym etacie, co dla osoby bezrobotnej ma ogromną wartość.

Twórzmy sami sieć kontaktów czyli „znajomości”, które mogą okazać się przydatne, które mogą skrócić czas poszukiwań nowej pracy.

A co w momencie, kiedy rzeczywiście ktoś nam chce pomóc „w załatwieniu pracy”. Jest to bardzo ryzykowne, wówczas, kiedy nie jesteśmy osobami kompetentnymi na dane stanowisko. I najczęściej osoby, które nie są merytorycznie przygotowane do pracy, nie potrafią wykonywać swoich obowiązków w sposób satysfakcjonujący pracodawcę i innych współpracowników są podejrzewane o to, że zostały zatrudnione „przez znajomości”. W takim przypadku rodzą się konflikty z innymi pracownikami, ponieważ mają oni świadomość, że praca, która została zlecona musi być wykonana, a nie wszyscy będą zaangażowani w nią w takim samym stopniu. Pojawia się także naturalne poczucie niesprawiedliwości, które jest przenoszone na relacje interpersonalne, co wpływa na niekorzystną atmosferę w pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama