Kategorie

Praca przez znajomych – czy warto?

Małgorzata Czarnota
inforCMS
Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Rzeczywiście tak jest, że duża część osób zostaje zatrudniana przez polecenie. Aczkolwiek to nie ma nic wspólnego z żadnymi układami czy znajomościami, w pejoratywnym tego słowa znaczeniu.

Dlaczego pracodawca najchętniej zatrudnia osoby z polecenia? Często, jeśli jest wolny etat w firmie, to pracodawca pyta wśród swoich znajomych lub pracowników czy nie mają wiedzy na temat osób, które poszukują pracy w proponowanym zawodzie. Dla pracodawcy jest to bardzo korzystne, ponieważ oszczędza on czas i pieniądze, które musiałby przeznaczyć na zamieszanie oferty pracy w prasie, w Internecie czy innym miejscu. Ponadto, jeśli osoba zostaje polecona, to można wnioskować, że inni mogą poświadczyć o jej umiejętnościach, profesjonalizmie, uczciwości, rzetelności i innych cechach dobrego pracownika. Dlatego też w pierwszej kolejności są brane pod uwagę osoby, które aplikują na dane stanowisko z polecenia.

Dlatego warto jest zadbać, aby w momencie, kiedy poszukujemy zatrudnienia, powiadomić o tym fakcie swoich najbliższych, rodzinę, kolegów, osoby z poprzednich miejsc pracy, osoby, które pracują na podobnych stanowiskach, o jakie chcielibyśmy się ubiegać, osoby „z branży”. Jeśli pozostawimy informację, że podjęlibyśmy pracę na określonym stanowisku, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że ktoś nam przekaże wiadomość o wolnym miejscu pracy. Dlatego warto utrzymywać kontakty z osobami, z którymi pracowaliśmy w poprzednich miejscach. Jeśli stworzyliśmy wizerunek dobrego, rzetelnego i odpowiedzialnego pracownika, to istnieje szansa, że w razie potrzeby ktoś nam pomoże. I nie chodzi tu oczywiście o żadne poparcie, ale o zwykłą informację o wolnym etacie, co dla osoby bezrobotnej ma ogromną wartość.

Twórzmy sami sieć kontaktów czyli „znajomości”, które mogą okazać się przydatne, które mogą skrócić czas poszukiwań nowej pracy.

A co w momencie, kiedy rzeczywiście ktoś nam chce pomóc „w załatwieniu pracy”. Jest to bardzo ryzykowne, wówczas, kiedy nie jesteśmy osobami kompetentnymi na dane stanowisko. I najczęściej osoby, które nie są merytorycznie przygotowane do pracy, nie potrafią wykonywać swoich obowiązków w sposób satysfakcjonujący pracodawcę i innych współpracowników są podejrzewane o to, że zostały zatrudnione „przez znajomości”. W takim przypadku rodzą się konflikty z innymi pracownikami, ponieważ mają oni świadomość, że praca, która została zlecona musi być wykonana, a nie wszyscy będą zaangażowani w nią w takim samym stopniu. Pojawia się także naturalne poczucie niesprawiedliwości, które jest przenoszone na relacje interpersonalne, co wpływa na niekorzystną atmosferę w pracy.

Jeśli natomiast czujemy, że jesteśmy doskonale przygotowani do pracy na tym stanowisku, to nie powinno być większych przeszkód z wykazaniem tego. Jeśli inni współpracownicy myślą, że jesteśmy zatrudnieni dzięki ”układom”, ale nie mają żadnych zastrzeżeń, co do naszej pracy, to będą wdzięczni za rzetelnego pracownika. Jest to sytuacja, kiedy zostaliśmy poleceni pracodawcy, a on zaakceptował naszą kandydaturę, ponieważ spełniamy jego oczekiwania.

Zanim przyjmiemy propozycję pracy powinniśmy się zastanowić, czy jest to praca odpowiednia dla nas. Może się bowiem okazać, że jako pracownik będziemy przynosić firmie więcej szkody niż pożytku, a relacje z innymi pracownikami nie będą poprawne. A to z kolei utrudni nam nawiązanie kontaktów, które nie tylko pozwolą na lepsze wywiązywanie się z obowiązków zawodowych, ale również nie poszerzą naszej sieci zawodowej w przyszłości.

Dużym błędem popełnianym przez osoby bezrobotne jest nastawienie przy odpowiadaniu na oferty pracy, czy podczas rozmowy z pracodawcą. Często zakładają oni, że nie mają szans na podjęcie tej pracy, że i tak zostanie zatrudniona osoba, która ma znajomości, że bez względu na to, jak się zaprezentują i tak nie ma to żadnego znaczenia. Zdarza się, że w ten sposób przyjmują lekceważący stosunek do całego procesu rekrutacyjnego, a to z kolei może pozostać zauważone przez pracodawcę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy możliwość złożenia swojej kandydatury, dokumentów aplikacyjnych czy spotkania się z pracodawcą, to należy przedstawić się w jak najlepszym świetle. Nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?