REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczenie społeczne a szanse zatrudnienia

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio bardzo często mamy do czynienia z terminem „wykluczenie społeczne”, zwłaszcza w kontekście osób poszukujących pracy czy zamierzających podnosić swoje kwalifikacje. Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym są szczególnie narażone na bezrobocie i brak środków na prawidłowe funkcjonowanie.

Do tych osób w szczególności należą: osoby długotrwale bezrobotne, osoby o bardzo niskich kwalifikacjach zawodowych, osoby posiadające wielodzietne rodziny, karani, osadzeni w aresztach śledczych, emigranci, mieszkańcy biednych dzielnic, osoby korzystające z pomocy społecznej, osoby chore psychicznie, niepełnosprawni itp.

REKLAMA

Wzorce rodzinne

Dlaczego te osoby są zarażone na pozostawanie bez pracy? Często wynika to z mocno utrwalonych wzorców w rodzinie. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice nigdy nie pracowali, poza drobnymi dorywczymi pracami, wówczas nie mają przekazywanej wartości, jaką jest praca. Często te rodziny utrzymują się tylko i wyłącznie z zasiłku z pomocy społecznej i tym samym mają środki na utrzymanie bez aktywności zawodowej. Im dłużej trwa taki stan, tym trudniej pojawić się na rynku pracy, ponieważ brak doświadczenia lub zdezaktualizowane umiejętności czy wiedza nie są wystarczające do tego, aby być atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy. Tym bardziej, że wraz z upływem czasu maleje motywacja do podjęcia zatrudnienia. Osoby mają już ustalony rytm dnia, a w tym dniu nie ma uwzględnionego czasu pracy. Czasem staje się to na tyle wygodne, że osoby nie chcą pracować. Często również tłumaczą, że im się to nie opłaca. Pracodawcy bowiem nie są w stanie zapewnić takiego wynagrodzenia, które mogłoby zagwarantować opiekę nad dziećmi i inne rzeczy, które osoby mogą sobie same dopilnować będąc przez cały czas w domu. Poza tym, kiedy wzrastają w rodzinie dochody na jednego członka pozostającego w gospodarstwie domowym, wówczas nie można liczyć na różnego rodzaju dofinansowania z pomocy społecznej, np. dopłata do czynszu za mieszkanie, obiady w szkole dla dzieci, dofinansowanie do ogrzewania na zimę, do wypoczynku wakacyjnego dla dzieci itp. Jeśli rodzina miałaby pokrywać wszystkie te koszty samodzielnie, wówczas okazuje się, że tych pieniędzy potrzeba znacznie więcej niż proponowana pensja.

Brak kwalifikacji zawodowych

REKLAMA

Inną przyczyną zagrożenia pozostawania bez pracy jest często brak kwalifikacji zawodowych. Są to osoby, którym warunki finansowe nie pozwoliły na dalsze kształcenie, np. na szkołę ponadgimnazjalną, policealną bądź studia. Dlatego też są to bezrobotni o najniższych kwalifikacjach zawodowych, najmniejszej wiedzy oraz umiejętnościach. Jeśli wraz z tym powodem brak jest motywacji do działania, osoba nie widzi potrzeby nauki lub nie widzi szans na przezwyciężenia trudności, wówczas istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby chciała zmienić tę sytuację. Mogą to być również osoby o obniżonej sprawności intelektualnej bądź z upośledzeniem umysłowym, którym nauka przychodzi z wielkim trudem, dlatego też na pewnym etapie przestają ją kontynuować. Jeśli nie ma wsparcia ze strony rodziny, wówczas są większe problemy z uzyskaniem odpowiedniego wykształcenia zawodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli są to osoby karane, pojawia się problem ze znalezieniem pracy, w której pracodawca wymaga zaświadczenia o niekaralności i ten element sylwetki zawodowej kandydata jest bardzo ważny. Istnieje bardzo wiele zawodów, gdzie odbywanie kary więzienia czy jakiekolwiek inne problemy z prawem mogą być przyczyną zupełnej dyskwalifikacji przez pracodawcę.

Zobacz również: Wakacyjna praca - korzyści

Miejsce zamieszkania

Czasem zdarza się tak, że środowisko, w którym mieszka i wychowuje się osoba jest destrukcyjne i nie ma tam takich wartości jak praca, obowiązkowość, odpowiedzialność, sumienność, chęć zmiany, aktywność zawodowa i edukacyjna itp. Bardzo trudno się przebić w takim środowisku, gdyż po pewnym czasie zachowania – nawet te nieodpowiednie – stają się normą i osoba przyjmuje je jako własny punkt odniesienia. Poza tym presja środowiska jest tak silna, że osoby, które chcą coś zmienić, muszą się wykazać bardzo dużą determinacją.

Kobiety samotnie wychowujące dzieci czy te, które posiadają wielodzietne rodziny często przedkładają sprawowanie opieki nad dziećmi nad pracę zawodową. W momencie, kiedy są już gotowe do podjęcia zatrudnienia, często brakuje i doświadczenia w zawodzie lub są z innych powodów nieatrakcyjne dla pracodawcy.

Nieuregulowana sytuacja prawna

REKLAMA

Również obcokrajowcy, imigranci mają trudności ze znalezieniem pracy. Jest to często uwarunkowane ich nieuregulowaną sytuacją społeczno-lokalowo-prawną. Przyczyną mogą być także bariery w postaci braku dostatecznej komunikacji czy po prostu brak zaufania ze strony pracodawcy, spowodowany lękiem przed nieznanym.

Osoby, które są zagrożone wykluczeniem społecznym w szczególnym stopniu powinny zadbać o to, aby dobrze funkcjonować nie tylko w środowisku zawodowym, lecz również lokalnym, społecznym. Niestety bardzo często dzieje się tak, że podstawową barierą są uwarunkowania psychologiczne, charakter i osobowość, a to najtrudniej zmienić. Warto, by poprzez swoją aktywność osoby te uczestniczyły w podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych i edukacyjnych. Na chwilę obecną jest wiele szkoleń, które są wprost skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na podstawie badań rynku, zbierane są informacje, jakie szkolenie byłyby najodpowiedniejsze dla tej grupy osób i na tej bazie są pisane projekty o dofinansowanie ze środków unijnych. Szkolenia takie dla zainteresowanych są całkowicie bezpłatne, a dodatkowo jeszcze są wypłacane stypendia szkoleniowe za każdą godzinę nauki. Dlatego też warto skorzystać z tej formy aktywizacji zawodowej, ponieważ w krótkim czasie można uzyskać nowy zawód, a dodatkowo z pomocą specjalistów wejść na rynek pracy.

Wykluczenie społeczne jest zjawiskiem bardzo niepokojącym, dlatego też wiele instytucji walczy o to, aby było ono jak najmniejsze. W pierwszej kolejności jednak należy rozpocząć od niwelowania negatywnych postaw, jakie te osoby reprezentują.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA