| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Preferencyjny kredyt dla rodziców samotnie wychowujących dziecko

Preferencyjny kredyt dla rodziców samotnie wychowujących dziecko

Rodzice wychowujący samotnie dziecko mogą uzyskać preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Musi być jednak spełnionych kilka warunków.

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, nie pozwala na uzyskanie preferencyjnego kredytu osobą samotnym- lub pozostającym w związku nieformalnym. Umożliwia to jednak osobie samotnie wychowującej dziecko.

Jeśli wnioskodawcami nie są małżonkowie, o kredyt może starać się osoba samotnie wychowująca przynajmniej jedno:

  •  Dziecko małoletnie,
  •  Dziecko niezależnie od wieku- o ile pobierany jest na nie zasiłek pielęgnacyjny,
  •  Dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, o ile się uczy (na każdym szczeblu edukacji, łącznie z uczelniami wyższymi).

Co istotne- utrata statusu samotnego rodzica, lub utracenie przez dziecko warunków pozwalających na uzyskanie dopłat – po uzyskaniu kredytu – nie skutkuje utratą dopłaty. Ważne jest aby warunki były spełnione w trakcie starania się o kredyt.

Matka Jana K. uzyskała kredyt preferencyjny na zakup mieszkania- spełniła warunki ponieważ Jan K. studiował na Uniwersytecie. Ukończenie przez niego studiów lub relegowanie go z uczelni, nie będzie miało żadnego wpływu na udzielony kredyt i przyznane dopłaty.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK