| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Egzamin maturalny 2015

Egzamin maturalny 2015

Rozpoczynający się 5 maja 2014 roku egzamin maturalny jest ostatnim przeprowadzanym na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych. Egzamin maturalny w 2015 roku będzie sprawdzał poziom opanowania wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Od roku szkolnego 2014/2015 (w liceach ogólnokształcących) oraz 2015/2016 (w technikach) egzamin maturalny będzie odbywał się na zmienionych zasadach. Nowe arkusze egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości oraz umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego, nie jak dotychczas w standardach wymagań egzaminacyjnych. Od 2015 roku zmieni się więc zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych na egzaminie. Zmiana merytoryczna wymusza także wprowadzenie odpowiednich zmian formalnych.

Zadaj pytanie na: Forum

Egzamin maturalny od 2015 roku będzie przebiegał według poniższych zasad.

Egzamin ustny z języka polskiego

Od 2015 roku nastąpi zmiana formuły części ustnej egzaminu z języka polskiego. Zdający będzie losował zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie. Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie wypowiedzi monologowej, a następnie uczestniczenie w związanej z tą wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym.

Prezentacja zostanie zastąpiona wypowiedzią ustną na określony temat.

Zobacz również: Egzamin maturalny 2014

Egzamin pisemny – poziom rozszerzony

Egzaminy pisemne z przedmiotów dodatkowych będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Maturzysta zostanie więc pozbawiony możliwości wyboru pomiędzy poziomem podstawowy a rozszerzonym. Języki obce nowożytne będą zdawane na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Od 2015 roku nie będzie możliwości zadawania egzaminu z obcego języka nowożytnego na poziomie podstawowym.

Obowiązkowy dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym

Warunkiem zdania egzaminu maturalnego w 2015 roku będzie obowiązkowe przystąpienie do części pisemnej egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Pozostałe warunki pozostają niezmienione. Podobnie jak obecnie (w 2014 roku) konieczne będzie uzyskanie minimum 30% punktów z każdego z pięciu obowiązkowych egzaminów: dwóch w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny) oraz trzech w części pisemnej (język polski, matematyka, język obcy nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym).

Wyniki egzaminu w 2015 roku

Wyniki z egzaminów z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej będą przedstawiane w dwóch formach:

  • (a) podobnie jak dotychczas – jako procent uzyskanych punktów,
  • (b) jako pozycja na skali centylowej, wskazująca, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od posiadacza świadectwa.
reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AkademiaGier.com

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »